Dzień Wolnej Sztuki
Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. 27 kwietnia w samo południe będzie okazja, żeby to zmienić!
Dzień Wolnej Sztuki jest organizowany od 2011 roku. Od ośmiu lat w muzeach w całej Polsce, my – zwiedzający – możemy przekonać się, że wchodząc do muzeum, warto postawić na jakość zwiedzania, nie na ilość. Lepiej jest obejrzeć mniej obiektów, ale za to móc się nad nimi zastanowić.
Tematem tegorocznego dnia jest Miłość
W sobotę o 12:00 wybrane muzea w Polsce przez godzinę będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki. Każde z nich wybrało dzieła ze swoich kolekcji. Przy każdym będzie stała osoba zadająca uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywując ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi – dowiaduję się na stronie internetowej akcji. Jej celem będzie pokazanie, że obraz, rzeźba czy każdy inny przedmiot w muzeum może stać się źródłem inspiracji. Tematem tegorocznego dnia jest Miłość.
Wybrałam tylko kilka miast i instytucji. Warto dodać, że wydarzenie nie odbywa się tylko w dużych miastach wojewódzkich, ale również w małych miastach i miasteczkach. Pełna lista obiektów dostępna jest na stronie Dnia Wolnej Sztuki. Jednak pamiętajcie, że muzea warto odwiedzać zawsze, nie tylko od święta!
Warszawa
Nie mogło zabraknąć najstarszego muzeum w Polsce
Większość z nas odwiedziła pewnie kiedyś przynajmniej jedno z warszawskich muzeów w biegu, chociażby podczas jednej ze szkolnych wycieczek. W stolicy impreza odbędzie się w aż 12 miejscach. Oczywiście nie mogło wśród nich zabraknąć najstarszego i jednego z największych w Polsce muzeów – Muzeum Narodowego w Warszawie. Podczas tegorocznego Dnia Wolnej Sztuki wolontariusze będą opowiadać o sześciu dziełach. Temat miłości porusza obraz Józefa Simmlera Śmierć Barbary Radziwiłłównej i Jacka Malczewskiego Śmierć Ellenai.
Na Zamku Królewskim w Warszawie wszystkie omawiane dzieła dotyczyć będą miłości w rodzinie Wazów. W Muzeum Warszawy zwiedzamy do woli, skupiamy się na wybranych rzeczach warszawskich – spośród 7 532 rzeczy na wystawie wybrano sześć obiektów, w tym srebrny puchar z okazji rocznicy ślubu z połowy XIX wieku.
Będzie można na dłużej zatrzymać się również przy obiektach bardziej nietypowych, jak te z Muzeum Geologicznego: kryształ soli kamiennej z Groty Kryształowej z Wieliczki, bryłkę eoceńskiego bursztynu bałtyckiego oraz jeden z największych amonitów znalezionych w Polsce. Pozostałe instytucje zorganizują między innymi specjalne spacery, wykłady i warsztaty tematyczne.
Kraków
Kontemplacja sztuki w grodzie Kraka to idealny pomysł na wiosenną sobotę. Będzie można odwiedzić osiem instytucji. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oprócz twórców japońskich wybrało rysunek piórkiem autorstwa Andrzeja Wajdy.
Wrota otworzy też Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Z racji, że silnik to serce samolotu to … zaczniemy od silnika Antoinette 8V, następnie dowiemy się o samolocie Halberstadt CL.II, kolejno o najsłynniejszej drugo-wojennej złośnicy – Spitfirze, o perełce Muzeum – PZL P.11c i na koniec o Starfighterze. A wszystko to z miłości do wszystkiego, co związane jest z lataniem – można przeczytać na stronie wydarzenia.
Spośród mniej oczywistych miejsc warto odwiedzić też Muzeum Inżynierii Miejskiej czy Teatr im. Juliusza Słowackiego. Muzeum Narodowe w Krakowie zaprosi na wystawę Kraków 1900.
Wrocław
W Dzień Wolnej Sztuki w towarzystwie wolontariuszy można lepiej przyjrzeć się dziełom
Wrocław to miasto mostów, ale i Europejska Stolica Kultury 2016. Muzeum Narodowe we Wrocławiu warto odwiedzić nie tylko ze względu na pnącza okalające gmach i piękną antresolę wewnątrz. W Dzień Wolnej Sztuki w towarzystwie wolontariuszy można lepiej przyjrzeć się dziełom z galerii sztuki polskiej i europejskiej.
Muzeum Pana Tadeusza zaprasza zwiedzających na pierwsze piętro wystawy Rękopis Pana Tadeusza. W jej przestrzeni spotkają pracowników Działu Obsługi Widowni, którzy przybliżą cztery wybrane eksponaty wystawowe, a także manierystyczne malowidła zachowane jako część wystroju Kamienicy pod Złotym Słońcem, będącej obecnie siedzibą muzeum.
W Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich zwiedzający będą mogli obejrzeć obiekty na co dzień przechowywane w muzealnych magazynach. Poza muzeami drzwi otworzą także galerie sztuki: oddziały BWA.
Gdańsk
W Trójmieście warto zacząć majówkę nie tylko na plaży, ale też w muzeum. Miłośnicy wideo i sztuki współczesnej powinni odwiedzić Łaźnię 1 i Łaźnię 2, gdzie po obejrzeniu filmów krótkometrażowych dotyczących performance’ów i fotografii, odbędą się rozmowy przy kawie.
Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza zwiedzających do pięciu oddziałów, w tym trzech w centrum: Sztuki Dawnej, Zielonej Bramy i Galerii Fotografii oraz dwóch w Oliwie: Pałacu Opatów i Spichlerza. Fani malarstwa wielkoformatowego mogą wziąć udział w specjalnym spacerze po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na gdańskiej Zaspie.
Katowice
Czy miłość na Śląsku różni się od tej w innych częściach kraju?
Ciekawą i różnorodną ofertę przygotowało Muzeum Śląskie w Katowicach. O 10:00 rozpocznie się spacer dla specjalnej grupy zwiedzających: osób głuchych i słabo słyszących. Jednym z obiektów udostępnionych zwiedzającym o 12:00 będzie Kuchnia w śląskim familoku – jako przykład miłości śląskiej. Czy miłość na Śląsku różni się od tej w innych częściach kraju? Będzie to można sprawdzić już w sobotę w Katowicach.
Białystok
Stolica Podlasia zaprasza między innymi do Muzeum Podlaskiego, gdzie zwiedzający będą mieli okazję skupić się na XIX- wiecznych portretach miłości: rodzicielskiej, małżeńskiej i rodzinnej. Wybrano również dzieła z oddziału – Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Miłośnicy sztuki współczesnej i techniki powinni udać się do Galerii Arsenał, by bliżej poznać pięć obiektów z wystawy: Plusy i minusy: o elektrowni białostockiej.
Przeczytaj też:
Patrycja Kiryluk - przewodnicząca Gdańskiego Harcerskiego Kręgu Akademickiego „Flavio Note”, rozpoczyna przygodę ze studiami doktoranckimi. Uwielbia wzajemność oddziaływań, ciszę muzeów, kolor fioletowy i podróże koleją.