Inspektorat od zadań specjalnych

Jestem w Związku / Julia Gierasimiuk / 19.03.2023

Można śmiało powiedzieć o renesansie specjalności obronnej – tak mówią o sobie. Czym jest Inspektorat Drużyn Obronnych, czym się zajmuje i co oferuje? W jaki sposób można zacząć pracować ze specjalnością lub dalej się w niej rozwijać?

Już za kilka dni odbędzie się Harcerskie Seminarium Bezpieczeństwa organizowanego przez Inspektorat Drużyn Obronnych GK ZHP. Po przeczytaniu opisu wydarzenia odezwała się we mnie moja dawna miłość do survivalu i militariów, więc postanowiłam dowiedzieć się więcej o tym inspektoracie.

Na początek o samej konferencji

Oferta wydarzenia jest ogromna i myślę, że każdy znalazłby coś wartościowego dla siebie.  Wydarzenie to ma na celu uwrażliwić i rozbudować świadomość lidera grupy na bezpieczeństwo własne, bliskich, swojego otoczenia i społeczności lokalnej. Zależy nam na budowaniu dobrych praktyk, odpowiedzialnej postawy i spojrzenia na otaczający nas świat przez ten pryzmat – zapowiada hm. Piotr Mikołajczuk.

Jak można wyczytać z opisu Harcerskiego Seminarium Bezpieczeństwa, ma ono służyć czerpaniu wiarygodnej i rzetelnej wiedzy i pokazaniu, jak powinniśmy reagować – jako świadomi obywatele – w obliczu aktualnej sytuacji za wschodnią granicą Polski. Chcemy także spotkać się, by wspólnie szlifować ceremoniał, aby móc godnie reprezentować ZHP – dodaje instruktor Inspektoratu Drużyn Obronnych WWS GK ZHP.

Zaproszeni goście i współtwórcy konferencji podkreślają tylko poziom wydarzenia. Partnerami seminarium zostali wysocy rangą członkowie Korpusu Dyplomatycznego RP, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Akademii Sztuki Wojennej, Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Dowództwo Garnizonu Warszawa.

Kim są organizatorzy?

Organizujący seminarium Inspektorat Drużyn Obronnych jest częścią Wydziału Wsparcia Specjalności Głównej Kwatery ZHP. Na chwilę obecną skład inspektoratu to trzech instruktorów oraz kilka osób ściśle współpracujących – wyjaśnia hm. Piotr Mikołajczuk. Ci instruktorzy oprócz doświadczenia w prowadzeniu jednostek, mają wiele nietuzinkowych kwalifikacji. Znajdziemy tu instruktorów strzelectwa, alpinistycznych technik linowych, ratowników KPP, czy specjalistów zajmujących się zawodowo cyberbezpieczeństwem.

Czym się zajmuje Inspektorat Drużyn Obronnych?

Głównym celem inspektoratu jest podnoszenie umiejętności i wiedzy w ZHP w zakresie specjalności

Inspektorat przede wszystkim wspiera działalność referatów specjalnościowych oraz klubów i drużyn działających w specjalności obronnej. Popularyzuje specjalności, jako element harcerskiego programu – także dla drużyn niespecjalnościowych. Organizuje seminaria i szkolenia na poziomie ogólnokrajowym. Jego głównym celem jest podnoszenie umiejętności i wiedzy w ZHP w zakresie specjalności obronnej oraz organizacja kursów umożliwiających członkom ZHP uzyskanie uprawnień państwowych.

Obecnie inspektorat prowadzi specjalistyczny cykl szkoleniowy Osa. Trwający cykl jest dwuletnim programem szkoleniowym dla członków ZHP działających, na co dzień w specjalności obronnej. Na program składa się kilka szkoleń o zasięgu ogólnopolskim. Odbyły się już: Praca metodyczna i narzędzia do realizacji pracy wychowawczej w drużynie obronnej, Rajd Obronny „Bukowiec”, Harcerskie szkolenie sportowo-obronne z elementami SERE, Harcerskie szkolenie taktyczno-strzeleckie – wymienia hm. Piotr Mikołajczuk.

Myślicie, że to mało? A może sami chcielibyście wziąć w czymś udział? Spokojnie. Przed nami jeszcze Harcerskie Seminarium Bezpieczeństwa, Doskonalenie technik strzeleckich w maju oraz podsumowanie cyklu w trackie Specjalnościowej Akcji Szkoleniowej (SAS) w sierpniu 2023 roku – dodaje.

Co jest specjalnego w tej specjalności?

Pisząc ten artykuł dowiedziałam się, że: inspektorat nie ma za zadanie odczarowywać paramilitarnego obrazu specjalności obronnej i już sama jej nazwa wskazuje na charakter, w jakim kierunku rozwijają się drużyny pracujący taką specjalnością. Jak wyjaśnia hm. Piotr Mikołajczuk inspektora podejmuje wysiłek edukacyjno-wychowawczo-szkoleniowy w celu zwiększenia świadomości obronnej.

Może nie wszyscy wiedzą, ale jako ZHP mamy podpisany szereg porozumień ze służbami mundurowymi m.in. z WOT i MON w celu współpracy i szkoleń członków organizacji. Dlatego ważnym aspektem pracy inspektoratu jest uporządkowanie tego i wskazanie właściwej pracy dla drużyn pracujących specjalnością obronną. Oczywiście mówiąc o wszystkich drużynach pracujących jakąkolwiek specjalnością, pamiętajmy, że naszym fundamentem pracy jest harcerstwo – podkreśla instruktor inspektoratu.

Specjalności mogą być niezwykle ciekawym dodatkiem do pracy drużyn. Dla wielu jednostek to właśnie specjalność jest magnesem, który przyciąga młodego człowieka do ZHP lub konkretnie do tej jednostki spośród wielu innych. Kiedyś byliśmy marginalizowani, jednak spojrzenie na naszą specjalność zmienił trwający w graniczącej z Polską konflikt w Ukrainie oraz wiele aspektów globalnego zagrożenia. Jeśli chodzi, chociażby o cykl OSA, zauważamy wzrost zainteresowania na przestrzeni roku. Również zainteresowanie drużyn harcerskich do pracy w specjalności obronnej lub z jej elementami jest coraz większe. Można śmiało powiedzieć o renesansie specjalności obronnej– stwierdza hm Piotr Mikołajczuk. Zapraszamy wszystkie drużyny chcące działać w specjalności obronnej do kontaktu z naszym inspektoratem, odpowiemy na nurtujące pytania, wskażemy właściwy model funkcjonowania drużyny specjalnościowej – dodaje.

Jak dołączyć?

Inspektorat zaprasza wszystkie chętne osoby mające co najmniej stopień podharcmistrza do kontaktowania się z nim. Do każdego podchodzimy indywidualnie, ponieważ ważny jest dla nas zakres umiejętności, jak i motywacje – tłumaczy hm. Piotr Mikołajczuk. Chciałbym też od siebie dodać zaproszenie środowisk obronnych i chcących pracować specjalnością obronną na podsumowanie cyklu „OSA”, czyli Specjalnościową Akcję Szkoleniową w dniach 2-12.08.2023 w bazie harcerskiej w Lginiu – dodaje.

Specjalności mogą stanowić fantastyczny element w pracy drużyny działającej zgodnie z misją ZHP i metodą harcerską

Program zapowiada bardzo szeroki zakres szkoleniowy i certyfikacyjny. Głównym celem jest przekazywanie dużej dawki wiedzy, aby była ona podawana dalej w drużynach, w sposób możliwie dobry jakościowo. Ponadto chcemy zaoferować profesjonalizację wędrowników, starszyzny oraz instruktorów przez ofertę certyfikacyjną bliską tematyce bezpieczeństwa narodowego i bezpieczeństwa państwa – zachęca instruktor inspektoratu. SAS to wyjątkowe wydarzenie, gdzie harcerze mogą uzyskać uprawnienia państwowe w kilku dyscyplinach m.in. w czasie kursów: nurkowego, spadochronowego, krótkofalarskiego, samoobrony, ratownika wodnego, paralotniowym czy operatora drona.

Gdybym miała trochę mniej lat, z całą pewnością szukałabym dla siebie drużyny specjalnościowej, lub nawet dążyłabym do założenia takiej. Dzisiaj, gdybym miała możliwość może i też bym się dała wciągnąć, bo od zawsze lubiłam takie klimaty. Specjalności mogą stanowić fantastyczny element w pracy drużyny działającej zgodnie z misją ZHP i metodą harcerską. Nawet jeśli nie masz jednostki o takim profilu, możesz się rozwijać w wielu obszarach i korzystać z najróżniejszych form szkoleniowych, jakie oferuje świat.

 

Przeczytaj też:

Julia Gierasimiuk - instruktorka szukająca miejsca, gdzie jeszcze jej nie ma, a gdzie mogłaby być. Studentka polonistyki zafascynowana mnóstwem rzeczy, ale zbyt podekscytowana nimi, by zdecydować się na tylko jedno. Lubi tylko czerwone dżemy.