Jak zostałem gdańszczaninem?
Gdańsk w ZHP kojarzony jest z ogromnymi przedsięwzięciami takimi jak zlot z okazji 100-lecia ZHP czy zbliżającego się Jamboree 2027. Warto wiedzieć, że nie trzeba czekać kolejnych 4 lat, by znaleźć okazję do wybrania się w to urokliwe miejsce.
Dzisiaj przybliżymy nietuzinkowe wydarzenie, które corocznie jest organizowane przez Hufiec Gdańsk-Śródmieście – mowa o Rajdzie Śladami Przeszłości Gdańska, który tym razem odbędzie się w terminie 10-12 listopada 2023 r. W momencie publikacji artykułu masz jeszcze możliwość zapisania się do udziału w wydarzeniu!
Czym jest Rajd Śladami Przeszłości Gdańska?
Przedsięwzięcie, na które z ogromną przyjemnością pragniemy Was zaprosić to wydarzenie posiadające w swojej historii już 35 edycji. RŚPG przenosi nas w przeróżne dzieje historyczne Gdańska, począwszy od współczesnych do tych oddalonych od nas o całe wieki w zależności od wybranej trasy. Wszystko odbywa się w formie rajdu w okolicach Święta Niepodległości, które jest jego nieodzowną częścią. W imprezie biorą udział wszystkie cztery metodyki. Większość uczestników pochodzi z Chorągwi Gdańskiej, ale nie brakuje też przyjezdnych patroli z przeróżnych części Polski. Od lat o RŚPG-u mówi się w kontekście rajdu ogólnopolskiego.
Do kogo skierowany jest Rajd?
W tym roku organizujemy osiem tras: dwie zuchowe, trzy harcerskie, dwie dla harcerzy starszych i jedną dla wędrowników – to właśnie na niej się skupimy w artykule.
Zależy nam, by trasa była otwarta zarówno na te mniejsze, jak i większe jednostki
Trasa jest zaplanowana na przyjęcie maksymalnie 100 wędrowniczek i wędrowników z całej Polski. Zależy nam, by trasa była otwarta zarówno na te mniejsze, jak i większe jednostki, dlatego udział można zgłosić już od zaledwie 4-osobowego patrolu. Natomiast zachęcamy do łączenia swoich sił i tworzenia patrolów składających się z członków różnych drużyn. Maksymalna liczba członków patrolu to 10. Ponieważ w rajdzie mogą wziąć udział wędrownicy z całej Polski, będzie okazja do poznania nowych znajomych, pochłonięcia przez wir wymiany doświadczeń i wspólnej integracji.
Co to za bestia? Syrena? Czy ja śnię? – Back To Slavic!
Legendy i ludowe opowieści głoszą, że mieszkańcom Pomorza od zawsze towarzyszyły słowiańskie demony. Wkraczając w progi trasy wędrowniczej spotkamy na swojej drodze nadprzyrodzone stworzenia, które pokażą wędrownikom realia Gdańska w X wieku. Oprowadzą też po mieście, w którym tysiąc lat temu mieszkańcy mierzyli się z różnymi wyzwaniami umysłowymi. Również współcześnie możemy się z nimi spotkać.
Będzie to oryginalny i wyjątkowy sposób na celebrowanie tego dnia
Przez całą trasę poznamy ogrom postaci z Bestiariusza opracowanego przez Pawła Zych i Witolda Vargasa. Punktowi będą wcielać się w mityczne postacie, przygotowując dla nas przeróżne wyzwania. Nie braknie aspektów współczesnego Gdańska przez chociażby zwiedzanie kilku ciekawych miejsc w niecodziennej formie. W ramach rajdu uczestnicy tradycyjnie już wezmą udział w Paradzie Niepodległości. Będzie to oryginalny i wyjątkowy sposób na celebrowanie tego dnia, poznając jak wyglądają obchody w Gdańsku.
W ramach udziału w trasie uczestnicy będą mieli też okazję zdobywać wspólnie miano Jesteśmy nadzieją, które zostało przygotowane przez Zespół programowy ds. Etyki środowiskowej Nadzieja Chorągwi Gdańskiej ZHP.
Jedno jest pewne – możesz spodziewać się tylko niespodziewanego.
Dlaczego Słowianie?
Są tradycje, które przetrwały do dzisiaj
Zdecydowaliśmy się na wybór legend słowiańskich, a dokładniej zachodniosłowiańskich, w które wierzono na Pomorzu. Postawiliśmy na ten okres, ponieważ w naszym odczuciu jest on zaniedbanym aspektem historii, a jednak stanowi integralną część historii Gdańska. Chcemy zainspirować do pogłębienia wiedzy w tym zakresie. Wierzenia słowiańskie miały ogromny wpływ na naszą kulturę. Są tradycje, które przetrwały do dzisiaj, takie jak chociażby malowanie jajek na Wielkanoc czy topienie marzanny. W kontekście globalizacji bardzo ważnym jest troszczenie się o historię konkretnych regionów, by nie przepadły i były w naszej pamięci. Poznanie ich pomaga zrozumieć, jakie wartości i przekonania kształtowały życie ludzi na tym obszarze przez wieki.
Tegoroczna komenda trasy wędrowniczej
W skład komendy wchodzą osoby z różnych poziomów organizacji, co pozwoliło zbudować plan z bardzo szerokim spojrzeniem na potrzeby wędrowników z różnych perspektyw.
Komendantką trasy jest pwd. Ewa Sobieniak, drużynowa 44 Drużyny Wędrowniczej Ŝtuparo (Chorągiew Gdańska), która w 2021 roku nosiła tytuł Primus Inter Pares (przekazywany podczas Wędrowniczej Watry drużynie wędrowniczej godną naśladowania w danym roku).
W zespole znajdziemy również pwd. Agnieszkę Dzięcielską – drużynową 20 Próbnej Redzkiej Drużyny Wędrowniczej (Chorągiew Gdańska), pwd. Julię Kotecką – kierowniczkę Referatu Wędrowniczego Chorągwi Zachodniopomorskiej, pwd. Konrada Dębickiego – byłego drużynowego 8 Drużyny Wędrowniczej Kuźnia Płomienia (Chorągiew Łódzka) i sam. Gabrielę Galę – członkinię 44 DW Ŝtuparo (Chorągiew Gdańska).
To będzie trasa z waszych snów!
Kocham spełniać marzenia. Wszelakie. Zarówno swoje, jak i innych – zdradziła mi pwd. Ewa Sobieniak.
Jak mówi, zorganizowanie trasy tak potężnego rajdu, jakim jest RŚPG, było jej marzeniem, od kiedy pierwszy raz o nim usłyszała. Przygotowania rozpoczęła wcześniej, niż zazwyczaj się to robi i… zrobiła to w zaskakujący sposób.
Odwiedziłam drużyny wędrownicze, dzwoniłam po znajomych drużynowych wędrowniczych, zagadywałam zaprzyjaźnionych wędrowników. Każdemu zadawałam takie samo pytanie – „Czy masz jakieś swoje marzenia, które chciałbyś spełnić na trasie wędrowniczej Rajdu Śladami Przeszłości Gdańska?” Usłyszałam bezlik marzeń. Wtedy już wszystko było jasne – robimy trasę ze snów! – powiedziała Ewa.
Dzięki temu czekać na ciebie będą m.in.:
- 3 gry terenowe w iście demonicznej, mrocznej atmosferze po zakątkach Gdańska,
- możliwość poznania legend i baśni o gdańskich demonach z X wieku,
- spływ kajakowy po Starym Mieście,
- gotowanie w terenie,
- nocny festiwal wędrowniczy z 12 stoiskami,
- planszówkowa grywalizacja,
- pożyteczna służba,
- kontakt ze skautami,
- masa (serio) eko-pamiątek z rajdu,
- integracja z gdańskimi Akademikami,
- współzawodnictwo o extra nagrody,
- zajęcia z zielarstwa, tatuażu, Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ,
- wyczyny i wyzwania, jakie ci się nie śniły!
Być może i ty marzysz o takim rajdzie wędrowniczym, o jakim opowiedzieli mi moi rozmówcy! Zbierz patrol i widzimy się w Gdańsku! – dodaje Ewa.
Zgłoszenia rozpoczęły się w sobotę 21 października o godzinie 12:00 przez formularz, który jest dostępny pod tym linkiem.
Więcej informacji o rajdzie znajdziesz na Facebooku oraz na stronie internetowej. Możesz też napisać wiadomości do komendantki trasy.
Przeczytaj też:
Konrad Dębicki - przewodnik, Harcerz Rzeczypospolitej odpowiadający w kadrze VIII trasy wędrowniczej Rajdu Śladami Przeszłości Gdańska za komunikację i promocję. Na co dzień zastępca komendanta 8 Szczepu Harcerskiego Płomień w Łasku oraz zastępca przewodniczącego Łódzkiego Kręgu Akademickiego Dygresja. Udziela się też w komendzie HKS Harcerska Fantazjada oraz jest przewodniczącym Kręgu Starszyzny Ósemka.