Nowe wyzwania i nowe mundury

Jestem w Związku / Piotr Brzyski / 15.10.2023

Każdy harcerz zdaje sobie sprawę z wyzwań związanych z noszeniem mundurów. Nie zawsze chronią one przed zimnem, a latem potrafią sprawić, że jest nam znacznie za gorąco. A to nie wszystko!

Guziki, które w najmniej odpowiednich momentach postanawiają odpaść, czy też niedopasowana rozmiarówka to problemy, z którymi wielu z nas miało styczność. Jednakże teraz nadszedł czas, by te bolączki zostawić w przeszłości. Główna Kwatera Związku ZHP podjęła odważną decyzję o przeprowadzeniu reformy mundurowej, która ma na celu dostosowanie mundurów do współczesnych potrzeb harcerzy.

Reforma mundurowa: powrót po 16 latach

Obecne prace są pierwszą kompleksową próbą zmian od 16 lat.

Poprzednia reforma mundurowa w ZHP miała miejsce w 2007 roku, co oznacza, że obecne prace są pierwszą kompleksową próbą zmian od 16 lat. To znaczący krok w kierunku ulepszenia i unowocześnienia wyglądu oraz funkcjonalności naszych mundurów. Jednak tak duża rzecz nie może odbyć się w tajemnicy. Dlatego zgodnie z przyjętymi standardami Głównej Kwatery całość jest i będzie maksymalnie transparentna.

Etap I: testy krojów i materiałów

Aktualnie znajdujemy się na etapie testów różnych krojów mundurów oraz materiałów dostępnych na rynku. Wybrani testerzy mają za zadanie przetestować różne opcje i dostarczyć cennych informacji o tym, które kroje i materiały sprawdzają się najlepiej. Testy te potrwają do lutego 2024 roku, co oznacza, że nadal mamy czas na dokładne zbadanie dostępnych opcji.

Etap II: opinie i pomysły

Na podstawie opinii z ankiet zostaną stworzone prototypy nowych mundurów

Najważniejszym etapem reformy mundurowej będzie zbieranie opinii od wszystkich członków ZHP. Udostępniona w październiku ankieta ma na celu zebranie wniosków, pomysłów i opinii dotyczących nowych mundurów. To właśnie na podstawie tych opinii zostaną stworzone prototypy nowych mundurów. Wszyscy członkowie Związku, więc też i wędrownicy i wędrowniczki, mają tu możliwość uczestniczenia w reformie mundurowej i wpłynąć na przyszły wygląd swoich mundurów.

Etap III: rozmowy i wnioski

Inne z etapów reformy już trwa i polega na indywidualnych rozmowach oraz mailach, które napływają z różnych szczebli organizacji. To kolejna droga, dzięki której można przekazać swoje uwagi i sugestie dotyczące reformy.

Kierunek – nowy mundur

Wyniki zebranych opinii, testów krojów i materiałów, a także indywidualnych rozmów zostaną wykorzystane do stworzenia prototypów nowych mundurów. Dzięki ostatnim działaniom zespołu i spotkaniu z obecnym producentem, w przygotowaniu prototypów uwzględnimy również dawne propozycje i prototypy.

Kolejne testy powinny wystartować w wakacje 2024 roku. Ich celem będzie sprawdzenie, jak sprawują się prototypy i co należy jeszcze poprawić. Dopiero po tych testach, w pierwszej połowie 2025 roku, będzie można rozpocząć wdrażanie i produkcję zupełnie nowych mundurów.

Bez obaw o przejście na nowe mundury

Proces zmian munduru, nie będzie przeprowadzony nagle. Poza obecną kampanią informacyjną, już po wejściu do sprzedaży nowego munduru, ogłoszony zostanie okres przejściowy. Dzięki niemu stare mundury zostaną wykorzystane do końca. Nie bez znaczenia jest też aspekt ekonomiczny (kupno nowych mundurów), który zostanie rozłożony na kilka lat.

Zmiany będą wprowadzane stopniowo i z uwzględnieniem potrzeb członków ZHP. Mając również na uwadze troskę o środowisko, będziemy starali się, aby reforma przyczyniła się do jak najmniejszej liczby niewykorzystanych mundurów.

Zachowanie transparentności

Wspólnie możemy stworzyć mundury, które będą reprezentacyjne i jednocześnie funkcjonalne

Warto także podkreślić, że jako zespół mundurowy dążymy do zachowania pełnej transparentności w procesie reformy. Strona zespołu mundurowego w Intranecie jest najlepszym źródłem informacji na temat postępów w reformie, dlatego zachęcamy wszystkich harcerzy do korzystania z tego źródła, w celu zdobycia pełnej wiedzy na temat przebiegu reformy mundurowej. Również ten artykuł oraz inne formy informacji (testerzy, social media ZHP) mają na celu dotarcie z informacją do każdego członka naszej organizacji. Chcemy, aby każdy miał możliwość wyrażenia własnego zdania.

Reforma mundurowa to ważny krok w rozwoju ZHP. Wspólnie możemy stworzyć mundury, które będą reprezentacyjne, a jednocześnie funkcjonalne, odpowiadające na potrzeby członków organizacji. Dlatego zachęcamy do wyrażania swoich opinii, przesyłania głosów i wypełnienia ankiety dostępnej pod tym linkiem w Intranecie.

 

Przeczytaj też:

Piotr Brzyski - instruktor Muzeum Harcerstwa, a także członek zespołu zaangażowanego w prace nad reformą mundurową w ZHP.