Kultura zdalnie

Na Tropie Kultury / Maria Korcz / 26.03.2020

Pandemia koronawirusa zatrzymała nas na jakiś czas w domach. Nie musi ona jednak oznaczać zupełnego odcięcia od świata zewnętrznego. Od świata kultury również nie.

W obliczu konieczności pozostania w domach świat się zwirtualizował. Do sieci przeniosła się działalność szkół, drużyn harcerskich, a nawet większości firm. Na wysokości zadania stanęły też instytucje kultury i artyści, którzy swoją twórczością dzielą się z teraz online. Zebraliśmy dla was poniżej kilka propozycji miejsc w internecie, w których znajdziecie legalną kulturę.

Spotkania autorskie online

Z oczywistych powodów odwołanych zostało wiele spotkań autorskich. Na ich miejsce pojawiły się jednak internetowe transmisje na żywo. Agencja autorska Opowieści od poniedziałku do piątku o godzinie 19:00 na swoim fanpage’u na Facebooku organizuje cykl Opowieści w czasach zarazy, którego gośćmi, opowiadającymi na żywo o swojej pracy i odpowiadającymi na pytania widzów, są zrzeszeni w Agencji twórcy. Wśród nich między innymi Julia Fiedorczuk, Robert Maciąg czy Paweł Goźliński. Bieżące informacje o spotkaniach można znaleźć na wydarzeniu na Facebooku.

Codziennie autorzy czytają fragmenty swoich książek i odpowiadają na pytania czytelników

Internetowe spotkania organizuje również Unia Literacka. Codziennie o godzinie 18:00 na jej stronie na Facebooku autorzy będą czytać fragmenty książek i odpowiadać na pytania czytelników. Bohaterami internetowych spotkań byli w minionym tygodniu Magdalena Grzebałkowska, Jacek Dehnel, Urszula Zajączkowska i Michał Rusinek. Aktualną listę gości spotkań znajdziecie na stronie Unii.

Teatr

Teatry to miejsca gromadzące liczną widownię, więc i one ze względów bezpieczeństwa czasowo zostały zamknięte. Pozostają nam liczne transmisje spektakli – tych, które już się zakończyły i tych, które oglądać możemy na żywo.  Jeśli chodzi o źródło tych już zakończonych, to pisaliśmy o nich w Na Tropie Kultury w artykule Teatr w harcówce. W ślad za Martą Jeżak, jego autorką, polecamy strony takie, jak: vod.teatrwielki.pl, ninateka.pl czy themuba.com.

Wirtualne muzea i galerie

Wiele muzeów już dawno temu wprowadziło możliwość wirtualnego zwiedzania. W obecnej sytuacji internet staje się jedynym sposobem na ich odwiedzenie, coraz więcej placówek korzysta więc z tej możliwości.

Narodowa Galeria Sztuki Zachęta

Zwiedzać możemy w ten sposób Narodową Galerię Sztuki Zachęta w piątki o godzinie 17:00 i w niedziele o godiznie 12:15 poprzez Facebooka Zachęty. W razie niedyspozycyjności w tym czasie, zwiedzanie online można nadrobić wracając do relacji, które pozostają zapisane na stronie.

MOCAK

Z Warszawy przenosimy się do Krakowa. Konkretnie do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Na jego stronie internetowej znajdziemy osobną zakładkę, poświęconą wirtualnemu zwiedzaniu poszczególnych wystaw. Wśród nich znajdują się aktualnie między innymi wystawy Zbrodnia w sztuce, Ekonomia w sztuce albo Kolaż z Łasiczką.

The British Museum, Londyn

Sięgnijmy poza granice naszego kraju. Londyńskie The British Museum zwiedzać możemy online w ciekawy, interaktywny sposób. Na stronie britishmuseum.withgoogle.com wybrane zasoby uporządkowane zostały chronologicznie i skategoryzowane na podstawie dziedziny, której dotyczą. Sztuce poświęcona jest osobna zakładka Art and design, pozostałe kategorie, jak Handel i konflikty bądź Religie i wierzenia są jednak nie mniej warte uwagi.

Nie ruszając się sprzed komputera, odwiedzić możemy waszyngtońską National Art Gallery

National Gallery of Art, Waszyngton

Możliwości wirtualnego zwiedzania wykraczają poza kontynent. Nie ruszając się sprzed komputera, odwiedzić możemy waszyngtońską National Art Gallery. Na jej stronie znajduje się większość eksponatów muzeum oraz dwie internetowe wystawy: Fashioning a nation i Vermeer and the masters of Genre Painting.

Google Arts & Culture

Niezmierzone możliwości zwiedzania bez wychodzenia daje nam platforma stworzona przez Google. Znajdziemy w niej dzieła sztuki z całego świata, obejrzymy kolekcje i wystawy, a także będziemy mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanej opcji zwiedzania, która nie tylko umożliwia obejrzenie dzieł sztuki, ale dostarcza nam również informacji na ich temat. Oferta Google Arts & Culture wykracza poza sztukę. Możemy poprzez platformę zwiedzać też zabytki z różnych stron świata, jak na przykład Bramę Brandenburską czy Statuę Wolności. Za pomocą kilku kliknięć mamy dostęp do praktycznie każdego zakątka świata.

Formy tradycyjne

Możemy przebierać w możliwościach, jakie daje nam internet. Na platformach streamingowych czekają na nas tysiące filmów i seriali do wyboru. Mimo zamknięcia bibliotek sięgajmy po e-booki, które nabyć można, nie wstając od komputera. A kiedy nasze oczy zmęczy światło ekranu, zawsze możemy wrócić do bardziej tradycyjnych form, jak książka czy muzyka. Niezależnie od preferencji wybór jest na tyle duży, że pozostając w domu przez najbliższe dni, nie powinniśmy się nudzić.

 

Przeczytaj też:

Maria Korcz - drużynowa 93 Poznańskiej Drużyny Wędrowniczej, komendantka jednego z poznańskich szczepów, studentka ekonomii, w Na Tropie szefowa działu Na Tropie Kultury.