Magiczna noc

Na Tropie Kultury / Justyna Sankowska / 13.05.2015

Noc, która całkowicie odmienia nasze miasta. Stwarza niesamowity, magiczny klimat. Noc Muzeów, która otwiera dla nas drzwi do wielu miejsc, w których nie mieliśmy okazji nigdy być.

 

Sztuka nocą

W tłumie można spotkać wielu niesamowitych ludzi, którzy tak jak my pragną szerzyć swoje horyzonty w tej dziedzinie.

Od 2003 roku w Polsce, w połowie maja, organizowana jest Noc Muzeów. Pomysłem zostaliśmy zainspirowani przez Międzynarodową Radę Muzeów oraz coroczne święto, które ustanowili – Międzynarodowy Dzień Muzeów obchodzony 18 maja. Ideą tej magicznej nocy jest udostępnienie zwiedzającym od godzin wieczornych do nocnych muzeów, galerii i innych instytucji związanych z kulturą. Wszystko odbywa się za darmo lub za symboliczną opłatą, w tym czasie organizowanych jest wiele przedsięwzięć związanych ze sztuką. Charakterystyką tego wydarzenia są kolejki do wejścia, które towarzyszą fanom. Jednak nie jest to dla nas żadną przeszkodą, w tłumie można spotkać wielu niesamowitych ludzi, którzy tak jak my pragną szerzyć swoje horyzonty w tej dziedzinie. Jednogłośnie można przyznać, że co roku w Noc Muzeów wszystkie miejsca otwarte na gości przeżywają oblężenie.

Miejsce tylko dla sztywniaków

Muzeum? Ale jak to: ja do muzeum? Przecież tam są tylko obrazy i trzeba być cicho… Dzisiaj prawie każdy kojarzy to miejsce z celem spotkań osób z wyższych sfer, biznesmenów czy bogatych artystów. Jednak muzea rozwijają się wraz z nami, XXI wiek odsłania wiele innych twarzy tego słowa. Gdybyś wstał rano i chciał zobaczyć zwierzątka, możesz wybrać się prawie że w piżamie do Muzeum Przyrody. Jeśli kręcą cię samochody, znajdziesz wiele wystaw na ten temat. Kochasz jeść, a najbardziej smakują ci słodycze? To nie problem, dla nich również powstają muzea. Współcześnie to już nie tylko spacer po bogato zdobionych salach z obrazami, muzeum to rozrywka, sposób spędzenia czasu dla każdego. Wystarczy, że poszukasz, a na pewno znajdzie się też coś dla ciebie!
Przejrzyj bazę polskich muzeów – może coś ci się spodoba.

Czas na spacer nocą

Polecam również wziąć ze sobą krzesełko dla wędkarzy, kanapki, coś słodkiego oraz coś do picia.

Jak wiadomo, noc jest krótka, a chętnych na zwiedzanie bardzo dużo. Dlatego bardzo istotny jest wybór miejsc, które warto zobaczyć. Sugeruję wybrać się tam, gdzie według ciebie będzie najciekawiej. Zawędrować do miejsc, na które nie starcza normalnie czasu, czy po prostu nie mamy aż tyle środków na koncie, aby zafundować sobie taką podróż. Zachęcam również zaprosić do zabawy znajomych, swoich harcerzy czy zabrać dzieci. Jak już pisałam, jest to magiczna noc, kiedy każdy znajdzie wiele atrakcji dla siebie. Polecam również wziąć ze sobą krzesełko dla wędkarzy (małe, lekkie) – na długie kolejki, kanapki, coś słodkiego oraz coś do picia, w końcu sklepy o tej porze będą pozamykane.

A u nas harcerzy…

Ta magia dotyczy również Muzeum Harcerstwa. 16 maja w Warszawie przy ulicy Konopnickiej będzie można obejrzeć ekspozycję stałą poświęconą największemu Zlotowi Harcerstwa II RP. Wystawa przeniesie nas w klimat Jubileuszowego Zlotu Harcerstwa 1935 roku. Goście będą mogli zobaczyć wiele zabytków z harcerskiego życia, pograć w gry planszowe, czy nawet spróbować swoich sił w pionierce.

 

Noc Muzeów 2015 w Polsce – terminy:

  • piątek 15 maja 2015 – Kraków, Opole, Wsola
  • sobota 16 maja 2015 – większość miast i miasteczek w Polsce; m.in. Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Toruń, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Zakopane, Zielona Góra.

Darmowa kultura – szerzmy ją!

To wszystko tak naprawdę jest kolejną okazją, dzięki której możemy wyjść w świat nocą i zobaczyć wiele ciekawych rzeczy za darmo! Jeśli jesteś zainteresowany nocą muzeów, nie czekaj i już teraz sprawdź, co dzieje się z twoim mieście. Dołączaj do wydarzeń na Facebooku i bądź na bieżąco.

Więcej informacji: www.facebook.com/Noc.Muzeow

 

Justyna Sankowska - harcerstwo od zawsze było dla niej czymś inspirującym i dającym satysfakcję. Od pierwszej klasy podstawówki nie wyobraża sobie bez niego życia. Od niedawna instruktorka ZHP w hufcu „Rodło” Olsztyn. Uczennica pierwszej klasy liceum. Poszukuje nowych przygód, doświadczeń i inspiracji. Swojego życia nie wyobraża sobie bez teatru, muzyki i podróży.