Mój rok z „1989”
Listopad w kulturze to czas, odwrotnie proporcjonalnie do temperatury za oknem, gorący. Dlatego postanowiliśmy wybrać się z przyjaciółmi do teatru.
Początek listopada 2022
Właśnie otworzyłam próbę harcmistrzowską. Nawał obowiązków w pracy – listopad w kulturze to czas, odwrotnie proporcjonalnie do temperatury za oknem, gorący. Wiadomo też, że jeśli się dzieje, to wszystko naraz. Dlatego postanowiliśmy wybrać się z przyjaciółmi do teatru.
Wyboru dokonały za nas kalendarze, które nie pozostawiły złudzeń…
Lista krakowskich tytułów, po odrzuceniu spektakli zbyt ciężkich i zbyt artystycznych (niech pierwszy rzuci kamieniem, kto takiego wyboru negatywnego nigdy nie dokonał), i dokładnie na odwrót – zbyt prostych i polegających na sztampowych gagach, takich, które już widzieliśmy i naturalnie tych, na które miejsc już nie było (a już na pewno nie dla 12-osobowego stada), okazała się nader krótka. Ale ciekawa. Wyboru tytułu dokonały za nas kalendarze, które nie pozostawiły złudzeń – dostępny jest tylko jeden wspólny dla wszystkich termin.
Padło na grudniowy pokaz premierowy musicalu „1989” w Słowaku. Pardon, Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Spektakl wyprodukowany wspólnie z Gdańskim Teatrem Szeksiprowskim. O Solidarności, ale z rapami! I z panem Marcinem Czarnikiem, panem dyrektorem z serialu „Artyści”, w jednej z głównych ról! Po krótkiej wiadomości wysłanej do BOW Słowackiego* mieliśmy już pewną rezerwację. Nastroje bojowe. Bojowe teatralnie, kulturalnie. Idziemy!
Końcówka listopada 2022
Na dwa tygodnie przed spektaklem na placu kulturalnego boju została nas tylko czwórka. Pozostali poddali się kolejnej fali grypy (własnej i dzieci), zaplanowali wycieczki na targi bożonarodzeniowe (sami i z dziećmi) albo uznali, że za rapy o Wałęsie to jednak podziękują (tu akurat sami, dzieci jeszcze nie wiedzą kim jest Wałęsa).
28 listopada okazało się, że naszą czwórkę znów przetrzebiła grypa, potrzebne już były tylko dwa bilety. Przecież mieliśmy iść na ten musical całą ekipą! Pojawiły się wątpliwości. A przecież to jest na drugi dzień po zjeździe Chorągwi… A czy na pewno warto iść na premierę? A jeśli to nie będzie dobry spektakl?
Nie poszliśmy.
Początek grudnia 2022
Premiera „1989”. Media szaleją. Bilety na spektakl wyprzedane. Do lutego.
Styczeń – marzec 2023
Za każdym razem klikam w link do sprzedaży biletów na spektakl tuż po jej rozpoczęciu. Nic z tego. Wrzawa medialna trwa. O „1989” jest coraz głośniej. Zewsząd sypią się nagrody, owacje, recenzje.
Kwiecień 2023
MAMY TO! Górny balkon, całkiem z boku, ale MAMY TO! Idziemy. W maju.
Maj 2023
To jest taka sztuka, której… nie chcę Wam opisywać. Im mniej słów, tym lepiej. Mam wrażenie, że wszystko co napiszę, zabierze Wam ten pierwszy zachwyt. W skrócie: jest WSPANIALE. Musicalowo. Feministycznie. Wybitny zespół aktorski. Świetne teksty i choreografie. Scenografia w punkt. Po spektaklu czułam absolutne spełnienie widza teatralnego i ogromny niedosyt wiedzy historycznej wyniesionej ze szkoły średniej. Chciałam natychmiast wszystkie utwory dodać do playlisty na Spotify. Myślałam też o tym, jak trudną historię ma nasz kraj.
Czerwiec 2023
Decyzja podjęta, znowu kupuję bilety. We wrześniu idziemy na „rapy o Solidarności” jeszcze raz!
Wrzesień 2023
Kolejny spektakl tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że chciałabym tę sztukę pokazać wszystkim. Teksty „wchodzą mi” jeszcze bardziej. Aktorzy tańczą i śpiewają cały czas, co jest naprawdę niesamowite. Okazuje się też, że z parteru widać dodatkowy fragment scenografii. Na ten spektakl przychodzę też przygotowana – orientuję się, między innymi, że aktorka grająca Danutę Wałęsę wygląda jak wycięta z archiwalnych fotografii Chrisa Niedenthala. Spektakl zakończony jest praktycznym, wzruszającym przełożeniem jednego z tekstów wyśpiewywanych przez aktorów na rzeczywistość: „nie zostawiamy w tyle swoich ludzi”.
Listopad 2023
Zaczynam myśleć o prezentach mikołajkowych, a że najbardziej lubię dawać emocje, to… kupuję bilety po raz trzeci. Lepszego upominku nie mogę sobie wyobrazić.
*BOW. Biuro Organizacji Widowni. Jeśli chcecie zdobyć bilety na oblegane spektakle, dowiedzieć się o planowanych wydarzeniach, dopytać o szczegóły – dzwońcie i piszcie. BOWy w instytucjach kultury to miejsca nastawione na rozmowę i wsparcie widzów. W dobie kupowania biletów „jednym kliknięciem” często wydaje nam się, że jeśli czegoś nie ma w Internecie, to możemy już o tym zapomnieć. To… błąd. Pracownicy Biur Organizacji Widowni pomogą i doradzą. Bezcenne jest też wsparcie, którego udzielą Wam w ramach rezerwacji dla grup zorganizowanych.
„1989”
Reżyseria – Katarzyna Szyngiera
Pomysł – Marcin Napiórkowski
Muzyka – Andrzej „Webber” Mikosz
prapremiera – Gdańsk (19.11.2022 r.), premiera – Kraków (2.12.2022 r.)
Musical zobaczysz w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
Przeczytaj też:
Aleksandra Tarczydło-Ostasz - skarbniczka Hufca Kraków - Nowa Huta, instruktorka Szczepu Unia. Zawodowo zajmuje się marketingiem w Nowohuckim Centrum Kultury, po godzinach ściga z czasem, żeby zobaczyć wszystkie wystawy, spektakle, filmy, seriale i koncerty, których jest tylko coraz więcej i więcej...