Nie tylko na DMB

Jestem w Związku / Joanna Sztanka / 26.02.2023

Kilka dni temu obchodziliśmy Dzień Myśli Braterskiej. WAGGGS swoją propozycją programową zachęcającą do ekologicznego działania sprawia, że jest to też dobra okazja do zainteresowania się kwestią… zmian klimatu.

Celebrowany już od 1926 roku Dzień Myśli Braterskiej został międzynarodowym świętem przyjaźni skautów, jak i harcerzy z wszystkich zakątków świata. Do Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek (WAGGGS) należy blisko 10 milionów dziewczyn. Każda harcerka nosi na swojej lewej kieszeni niebieską plakietkę ze złotą koniczynką. Czasami nawet nie będąc świadoma, czym WAGGGS się zajmuje.

Zadaniem tej organizacji jest stwarzanie dziewczętom i młodym kobietom warunków do pełnego rozwijania swoich możliwości oraz umiejętności, jako odpowiedzialnych obywatelek świata. Co roku podczas Dnia Myśli Braterskiej, WAGGGS porusza ważne kwestie, które są niezwykle istotne dla społeczeństwa. Przez trzyletnią kampanię Nasz świat, nasza przyszłość to właśnie przewodnicy oraz przewodniczki mają stać się świadomymi liderami na temat ekologii, bo zawsze warto o niej mówić. Zeszłoroczny program poruszał kwestię wspólnej przyszłości i równości płci. Przyszły rok ma być poświęcony globalnemu ubóstwu oraz tego, jak do niego podchodzić. Rok 2023 jest czasem zdefiniowania pokoju oraz czego można nauczyć się od środowiska, aby współtworzyć bezpieczniejszy świat.

Spokojne środowisko

Tegoroczna myśl WAGGGS to Nasz świat, nasza bezpieczna przyszłość: środowisko i pokój. Ów pokój to nie tylko oczywiście pomieszczenie, ale również brak wojen czy konfliktów. Może to też być stan psychiczny, w którym odczuwa się równowagę oraz spokój. Dla jednych pokój to bycie szczęśliwym i patrzenie na uśmiechnięte twarze swoich bliskich. Dla innych to rozwiązywanie konfliktów w społeczeństwie, zapobieganie przemocy i szkodliwym praktykom na całym świecie. Tyle ilu ludzi, tyle definicji pokoju.

Skautki i skaucie na całym świecie mogą okrążyć Ziemię

Propozycja programowa, którą jest stworzona przez WAGGGS w ramach obchodów Światowego Dnia Myśli Braterskiej, wpasuje się do każdej metodyki. Jej tematyka, nawiązująca do poczucia bezpieczeństwa oraz kryzysu klimatycznego, o którym zawsze warto mówić i uświadamiać. Zmiana klimatu spowodowana jest bezpośrednio lub pośrednio przez działalność człowieka. Ale tylko my możemy ją naprawić!

WAGGGS prowadzi w ramach swojej kampanii Fundusz Dnia Myśli Braterskiej. Wpiera on dziewczęta i młode kobiety chcą zabierać głos w ważnych dla siebie sprawach. Ponadto fundusz wspiera tworzenie propozycji programowych na Światowy Dzień Myśli Braterskiej. Datki można wpłacać przez ZHP albo bezpośrednio na Światowe Stowarzyszenie Skautek i Przewodniczek.

Grafika autorstwa Ali Peters/WAGGGS

Spaceruj po świecie

Nie jest jeszcze za późno, żeby do dołączyć do wyzwania

Ostatnią propozycją tegorocznego programu jest wyzwanie, w którym każda drużyna może wziąć udział. Zadanie trwa równo dwa miesiące od 22 lutego do 22 kwietnia 2023 roku, więc nie jest jeszcze za późno, żeby do niego dołączyć. Jego celem jest aktywizacja młodych ludzi do spacerowania, wędrowania oraz obserwacji otaczającej nas przyrody, czyli do tego, co powinni robić wędrownicy.

Wyzwanie jest w miarę proste. Przez dwa miesiące ze swoją jednostką zbieracie jak najwięcej kroków, a na koniec zadania dane wprowadzacie do formularza. W ten sposób skautki i skauci na całym świecie mogą okrążyć Ziemię. A chodzi o to, żeby zrobić to jak najwięcej razy. Obwód Ziemi liczy sobie przy równiku ponad 40 tysięcy kilometrów, czyli około 68 milionów kroków. Wyzwanie kończy się 22 kwietnia 2023 roku – jest to światowy Dzień Ziemi, kolejny istotny dzień do szerzenia świadomości o katastrofie klimatycznej.

Za wykonane zadania z propozycji programowej można otrzymać plakietkę World Thinking Day 2023 – wystarczy tylko wypełnić odpowiedni formularza. Po więcej informacji odsyłam na stronę WAGGGS-u. Również tam (nie tylko w Centralnym Banku Pomysłów ZHP) znajdziecie opracowaną w języku polskim propozycję programową.

Dzień Myśli Braterskiej to nie jest jedynie 22 lutego. Codziennie możemy szerzyć nasze harcerskie ideały, braterstwo i przyjaźń. Powyższe wyzwanie jest przyjemną okazją, by wyjść z domu po nieprzyjemnej zimie oraz wraz ze swoją jednostką obserwować budzącą się do życia przyrodę.  Wyjdźmy w świat!

 

Przeczytaj też:

Joanna Sztanka - studentka pierwszego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Poznaniu, Była drużynowa wędrownicza oraz zuchowata. Amatorka dobrej kawy, długich spacerów i rozmów do późna w nocy. W słuchawkach przygrywa francuska elektronika lub podcasty, aby zapewnić dzienną dawkę śmiechu.