Noworoczne ukulturalnienie!

Na Tropie Kultury / Justyna Sankowska / 09.02.2016

Nie pozwól, aby w 2016 roku dopadła cię nuda! Nowy rok to wiele nowych wydarzeń. Co należy zrobić, aby najbliższe miesiące stały się wyjątkowe? Przeczytajcie artykuł i zobaczcie, jakie przygotowaliśmy dla was propozycje.

Przeczytaj mnie w korku

Ile można narzekać na korki, które każdego dnia są to dłuższe, to krótsze? Czas złamać statystyki, w których Polacy wypadają bardzo źle! Czy wiesz, że należymy do najmniej czytającego społeczeństwa w Europie? Według danych z 2015 roku aż 19 milionów Polaków nie przeczytało żadnej książki w zeszłym roku, a ponad 10 milionów nie posiada ich w domu. Dla porównania w Szwajcarii ponad 90% osób przeczytało przynajmniej jedną książkę. Dlatego aby zaistnieć wśród europejskich czytelników – pierwsza propozycja! Specjalnie dla was stworzyliśmy listę książkowych wyzwań! Kto podoła zadaniu?

Wyzwanie kasiazkowe nt (Medium)

Od zawsze ze słuchawkami

Słuchawki są przyjacielem prawie każdego z nas, a jak jedziemy gdzieś dalej i o nich zapomnimy, wielka tragedia. Wykorzystajmy ten aspekt i pozwólmy co miesiąc ponieść się fantazji naszych zmysłów! Aby urozmaicić play listy, zapraszamy do wzięcia udziału w wyzwaniu TROP LISTA. Jest to comiesięczna możliwość stworzenia własnego zbioru sześciu piosenek, które będę odpowiadały tematowi na dany miesiąc. Uwaga! Najlepsza playlista z danego miesiąca zostanie opublikowana! Czy to szansa zyskania sławy wśród czytelników „Na Tropie” z całej Polski? Startujemy już od marca, a nasze wyzwanie to: sześć teledysków, w których część akcji toczy się w lesie.

wzywanie nt

Koncertomania

W 2016 roku nasz kraj odwiedzą również światowej sławy artyści! Na zimowe rozgrzanie Imagine Dragons w Łodzi, Hurts w Poznaniu i Warszawie oraz Years and Years w również stolicy. Wiosną w Krakowie, Łodzi oraz Gdańsku zawita Hans Zimmer ze swoją muzyką filmową. Wakacje natomiast rozpoczniemy wraz z koncertami wielkich sław, takich jak Black Sabbath, którzy zagrają w Krakowie, oraz Iron Maiden we Wrocławiu. Wracając na uczelnie czy po urlopie, możemy zahaczyć o King Crimson we Wrocławiu i Zabrzu. Dokładne daty oraz ciągle aktualizująca się lista koncertów – TUTAJ.

Co przyniesie 2016?

Przełomowe wydarzenia

W kwietniu Warszawa zamieni się w światową stolicę sztuki, a to za sprawą Międzynarodowych Targów Sztuki. Podczas kilku dni będzie można oglądać prace nie tylko polskich artystów, ale przede wszystkim zagranicznych. Zobaczymy dzieła m.in. z Rumunii, Szwajcarii, Ukrainy, Turcji, Chin. Wydarzenie będzie podzielone na dwie części, pierwsza przeznaczona będzie dla kolekcjonerów, projektantów wnętrz, architektów, a druga będzie otwarta dla wszystkich zwiedzających.

Na początku października będzie można zobaczyć dzieła jednego z największych polskich artystów – Zdzisława Beksińskiego. W Krakowie będzie miała miejsce wystawa obrazów malarza, aby nie zapomnieć zachęcamy do wzięcia udziału w oficjalnym wydarzeniu na Faceboku.

Kategoria: film

Zagraniczny czy polski? Dla wielbicieli „Rocky’ego” już w styczniu pojawił się film „Creed: narodziny legendy”. Na ekrany wejdzie również ósmy film Quentina Tarantino. Możecie zobaczyć także dramat z Leonardem DiCaprio w roli głównej – „Zjawa”. Na wiosnę powróci dwoje rywalizujących ze sobą od zawsze bohaterów – Batman i Superman w „Świcie sprawiedliwości”. Miesiąc później natomiast będziemy mieli szansę oglądać niekończącą się serię Marvela, ponieważ na ekranach pojawi się „Kapitan Ameryka: wojna bohaterów”. Dla fanów „Epoki lodowcowej” również dobre wieści – już w wakacje piąta część! Po więcej światowej rangi filmów na nowy rok zapraszam TUTAJ.
Czy polskie kino w nadchodzącym roku również zdoła nas zaskoczyć? Już w lutym zobaczymy thriller „Na granicy” z Andrzejem Chyrą oraz film „Baby Bump” – nagrodzony w Queer Lion Award w Wenecji. Dla miłośników „Bejbi blues” i „Galernianek” polscy filmowcy przygotowali „Szatan kazał tańczyć” – to historia Karoliny (Magdalena Berus), która pomimo wielu sukcesów w życiu nie do końca czuje się spełniona. Na naszych ekranach nie zabraknie dzieł o wielkich Polakach. W październiku obejrzymy film „Ostatnia rodzina”, który będzie opowieścią o Beksińskich. Do kin wejdzie również film o Marii Skłodowskiej-Curie i Kantorze. Po więcej informacji na temat narodowych dzieł zapraszam TUTAJ.

Na deskach teatru

Jak wiecie, teatr jest prawie w każdym z większych miast, a premiery czasem są kilka razy w miesiącu! Dlatego też niemożliwym byłoby wymienić wszystkie spektakle, ale podrzucamy stronę www.e-teatr.pl, na której znajdziecie wszelkie informacje nowych przedstawieniach, poruszanych wątkach w sztuce oraz wielu innych ciekawych wydarzeniach kulturalnych. Co więcej, 2016 rok został ogłoszony rokiem Henryka Sienkiewicza. Kto wie, może i nasz noblista podbije scenę przez najbliższe miesiące?

Europejska Stolica Kultury

2016 rok przyniesie nam również dumę noszenia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, dlatego też warto w swoich planach zawrzeć odwiedziny Wrocławia, który otrzymał to miano.
„Chcemy dowieść, że cywilizacja nie rozwija się bez kultury” tak o projekcie mówią twórcy. Stolica Dolnego Śląska zamieni się w centrum sztuki, nowoczesnych rozwiązań oraz sentymentalnych wspomnień. W ramach ESK organizowane są imprezy w różnych kategoriach, takich jak literatura, teatr, film, muzyka czy sztuki wizualne. Przełomowym dla naszej kultury oraz jednym z najbliższych wydarzeń będzie koncert twórcy muzyki filmowej, laureata Nagrody Akademii Filmowej za całokształt twórczości – Ennio Moriccone. Nie ma co odkładać planowania na potem, już teraz warto zajrzeć na stronę www.wroclaw2016.pl oraz znaleźć wydarzenie, które najbardziej cię zainteresuje.

Za dużo!

Wystawy, spektakle, koncerty, pokazy filmowe, festiwale, muzea i wiele innych spraw, o których nie zawsze słyszycie?

Podrzucamy linki do portali, dzięki którym żadne kulturalne wydarzenie w naszym kraju was nie ominie!

  • www.o.pl – Polski Portal Kultury, który od 17 lat informuje o przeróżnych wydarzeniach oraz promuje kulturę
  • www.kultura.dlastudenta.pl/wydarzenia – na tej stronie można znaleźć wydarzenia godne uwagi studenta
  • www.culture.pl – jeśli jesteśmy za granicą i brakuje nam naszej polskiej sztuki, warto zajrzeć również tu

Justyna Sankowska - uczennica liceum, na szalonym mat-polu, zakochana w teatrze i poszukująca chwili wytchnienia w górach. Drużynowa 18 Próbnej Olsztyńskiej Drużyny Wędrowniczej. Najbardziej odpoczywa w tzw. stanie wiecznej podróży, między miastami Polski.