Obozowa kultura
W wakacje każdy z nas wyciąga plecak z szafy, wyprasowany mundur i parę koszulek. Pakujemy to wszystko i wyruszamy na obóz, rozpoczynamy harcerskie lato. Chodzimy na wędrówki, uczymy się pierwszej pomocy i…?
Zmieści się do plecaka
ZHP za główny cel stawia sobie wszechstronny rozwój podopiecznych
…I śpiewamy przy ogniskach, gramy na gitarach, organizujemy konkursy talentów. Może nigdy dłużej nad tym nie myśleliście, ale kultura może jechać z nami nawet na obóz! ZHP za główny cel stawia sobie wszechstronny rozwój podopiecznych, także drogi drużynowy, nie zapomnij w planie pracy uwzględnić odrobiny sztuki, nawet tej niszowej − obozowej!
Ale jak?
Od lat jeżdżę na obozy harcerskie i zawsze nasz program urozmaica festiwal piosenki odbywający się na stołówkowych ławkach lub prowizorycznej scenie na łonie natury. Co jest potrzebne do organizacji takiej imprezy w środku lasu? Osoba prowadząca, która wyznaczy termin i kategorię (sugeruję dwie, np. harcerską i związaną z górami, jeśli jesteśmy w górach, albo nawiązującą do fabuły obozu). Uczestnicy poćwiczą podczas zajęć, wymyślą scenografię oraz choreografię. Będzie to dla nich okazja do rozwinięcia zdolności manualnych oraz wyobraźni. Jednak o czym należy pamiętać przy takim festiwalu? Po pierwsze, to musi być zabawa! Po drugie, piosenki nie mogą się powtarzać − kto pierwszy ten lepszy. Warto także przygotować plakat, a w trakcie apelu, już po występach, nagrodzić słodkim poczęstunkiem wszystkich piosenkarzy, wyróżniając przy tym zwycięzcę.
Nadzwyczajne ognisko
To wyzwanie dla prowadzących − zrobić coś, czego jeszcze nigdy nie było, aby finalnie poczuć o wiele większą satysfakcję
Każdy z nas zna ten moment, kiedy wszyscy rozgadani siadamy wokół miejsca ogniskowego, i tę nagłą ciszę, kiedy jeden z harcerzy podchodzi do stosu i wyciąga zapałki. Tylko chwila dzieli nas wówczas od magicznego ognia. Gdy iskry zaczną ulatywać do nieba, a my w górze ujrzymy gwiazdy, nic nam więcej nie potrzeba. A może jednak wyjąć gitarę i pośpiewać? Albo wyobraźnią przenieść się do odległych krain i skosztować innych kultur, zrobić coś nowego. Jak każda zbiórka, ognisko powinno skaładać się ze stałych elementów. Ale czy naprawdę każdy taki obrządek ma polegać tylko na zabawach, i to w dodatku ciągle tych samych? To wyzwanie dla prowadzących − zrobić coś, czego jeszcze nigdy nie było, aby finalnie poczuć o wiele większą satysfakcję! Można uzupełnić je ciekawą fabułą i zainteresować uczestników opowieścią. Wystarczy przeszukać internet i wprowadzić nowe zabawy, piękne piosenki. Ognisko na pewno zachowa swoją moc!
Nudna pionierka
Jeśli wykonujecie totemy zastępów, pomóżcie swoim harcerzom stworzyć coś trwalszego, w o wiele lepszej jakości
Każdy z nas chce, aby podobóz wyglądał ładnie i schludnie. Dlatego i tutaj sztuki nie zabraknie. Totemy, tablice ogłoszeń, plac apelowy, porządek w namiocie. To wszystko nie musi być szarą codziennością! Zmieńcie to na coś wyglądającego o wiele lepiej. Jeśli wykonujecie totemy zastępów, pomóżcie swoim harcerzom stworzyć coś trwalszego, w o wiele lepszej jakości. Użyjcie desek, sznurka, gwoździ, skorzystajcie z tego, co daje wam środowisko, a nie kartek włożonych w koszulkę przed deszczem. Tablica nie musi być nudna! Ze sznurka da się zrobić tyle wzorów, może warto spróbować? Pokombinuj zanim pójdziesz na łatwiznę, bo nie tędy droga, drogi instruktorze. Na koniec zwyczaj, którego harcerze nie lubią, a kadra obozów czerpie z niego prawdziwą satysfakcję − sprawdzanie porządków. Owszem, czystość w namiocie oraz na terenie stanicy to niezbędny element naszego obozowania. Jednak,czy to zawsze musi być karą dla naszych harcerzy? Wymyśl przed wyjazdem lepszy system oceniania, zapoznaj wszystkich z zasadami oraz nagrodami, które czekają czyściochów. Po każdym sprawdzeniu porządku uwiecznij zdobyte punktu w ciekawszy sposób niż cyferką na kartce.
Działaj!
To od ciebie zależy czy wykorzystasz wszystkie talenty i umiejętności swoich podopiecznych podczas wakacyjnej przygody
Kultura na obozie jest bliżej, niż myślisz. Pytanie brzmi, czy po nią sięgniesz, czy pójdziesz na łatwiznę? Pamiętaj, że wszystkie piosenki, ogniska, ozdoby podobozów mogą wpłynąć na nastrój twoich harcerzy podczas wakacji. Dlatego nie zastanawiaj się czy zrobić kolejną grę z kompasem. Lepiej stwórz swój własny teatr, festiwal lub wieczorek opowieści. Polecam również nocny maraton cieni oraz poszukiwanie gwiazdozbiorów na niebie. To od ciebie zależy czy wykorzystasz wszystkie talenty i umiejętności swoich podopiecznych podczas wakacyjnej przygody. Trzymam kciuki za wasze obozy i życzę jak najwięcej kulturalnych przedsięwzięć.
Justyna Sankowska - Od pierwszej klasy podstawówki nie wyobraża sobie życia bez harcerstwa, od niedawna jest instruktorką ZHP w Hufcu „Rodło” Olsztyn. Jest w pierwszej klasie liceum i poszukuje nowych przygód, doświadczeń, inspiracji. Swojego życia nie wyobraża sobie bez teatru, muzyki i podróży.