Pamięć w salonie

Jestem w Związku / Radosław Rosiejka / 16.03.2021

Projekt Zikaron baSalon, czyli pamięć w salonie istnieje już 10 lat i właśnie dołącza do niego ZHP. Nazwa może zdradzać, o czym jest to przedsięwzięcie.

W tym roku mija 80 lat od podjęcia przez ówczesne niemieckie władze decyzji o ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej, którą poprzedziły lata dyskryminacji. W ludobójstwie dokonanym w czasie II wojny światowej zginęło około 6 mln europejskich Żydów. W samej tylko Polsce przed wojną żyło około 3 mln Żydów, a 90% z nich zginęło w Zagładzie.

Zikaron baSalon polega na spotkaniu – w tym roku w formie online – dotyczącym Holokaustu, a dokładniej na rozmowie z osobą ocalałą z Zagłady lub jej potomkami oraz osobami z Izraela w waszym wieku. To będzie również dobra okazja do rozmowy na ten trudny temat i podyskutowania o tym, co martwi was w obecnych czasach.

Nie liczy się to, ilu was będzie, ale wasze chęci do działania

W czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 taka inicjatywa staje się niezwykle ważna, bo inne oficjalne obchody rocznicowe zostały odwołane. A ten projekt, w który zaangażowane jest ZHP i Ambasada Izraela w Polsce, działa dalej i pozwala dowiedzieć się więcej o Zagładzie od osób, które ją przeżyły.

Kto może wziąć udział w projekcie Zikaron baSalon?

W projekcie Zikaron baSalon może wziąć udział każdy patrol wędrowniczy lub cała drużyna wędrownicza. Nie liczy się to, ilu was będzie, ale wasze chęci do działania. Jeśli projekt będzie wymagał zaangażowania większej liczby osób, będziecie mogli połączyć siły z innym środowiskiem w Polsce.

Spośród siebie wybierzecie koordynatora, a do jego zadań będzie należeć ustalenie terminu i szczegółów spotkania z osobą ocalałą z Zagłady lub jej potomkami oraz rówieśnikami z Izraela. Wcześniej otrzymacie wszystkie namiary potrzebne do przeprowadzenia takiego spotkania.

Kto wie, może nawiążecie dłuższy kontakt, który doprowadzi do międzynarodowej wymiany? Już rozmowa o historii przez ludzi z różnych części świata i różnym spojrzeniu na ten świat może być bardzo ciekawym doznaniem. Może będzie to dobry pretekst, żeby pomyśleć o zdobyciu znaku służby? Albo po prostu przeprowadzeniu ciekawego wydarzenia w drużynie? To też dobra okazja do poćwiczenia swojego angielskiego. Do wzięcia udziału w projekcie Zikaron baSalon wymagane jest rozumienie raczej prostego języka. Jeśli będziecie mieć opory przed mówieniem to nic się nie staje, bo nadal możecie brać udział w spotkaniu.

Wszystko po to, żeby jak najlepiej przygotować się do spotkania

Jak długo to trwa?

Pytanie o czas trwania projektu jest jak najbardziej na miejscu, bo przez ostatni rok mógł pojawić się pewien przesyt spotkań online. Coś, co różni ten projekt od innych to możliwość rozmowy z młodymi Żydami i osobą ocalałą z Holokaustu. Nawet bez pandemii nie byłoby łatwo spotkać się w takim gronie w jedynym miejscu.

Wcześniej czeka was tylko spotkanie wprowadzające w szczegóły projektu Zikaron baSalon. Drugie spotkanie jest tym właściwym, czyli przez was organizowanym. Ponadto koordynatora czeka jeszcze jedno około godzinne spotkanie online z organizatorami całego projektu i przedstawicielami Ambasady Izraela w Polsce. Wszystko po to, żeby jak najlepiej przygotować się do spotkania i jak najwięcej wiedzieć o projekcie Zikaron baSalon.

 

Zgłoszenia i wszelkie pytania kierujcie do phm. Aleksandry Goleckiej ([email protected]), która koordynuje ten projekt po stronie Wydziału Wychowania Duchowego i Religijnego GK ZHP. Zgłaszać można się do 22 marca.

 

Przeczytaj też:

Radosław Rosiejka - instruktor Zespołu Wędrowniczego WWM GK ZHP oraz Wydziału Komunikacji i Promocji GK ZHP, przez dwa lata drużynowy drużyny wędrowniczej w Hufcu „Piast” Poznań-Stare Miasto. Lubi jeździć na rowerze i słuchać muzyki, ale nie robi tego równocześnie.