Seriale z kobiecej perspektywy

Na Tropie Kultury / Agnieszka Pawlik / 10.03.2019

To, że kobiety coraz częściej są bohaterkami seriali, nie zawsze oznacza, iż są to postaci aktywne, mające realny wpływ na fabułę. Oto kilka seriali z silnymi postaciami kobiecymi, które warto poznać.

Dostępność do seriali jest bardzo duża. Jednak często zamiast ciekawej historii z aktywnymi bohaterkami dostajemy opowieść, w której kobiety pełnią rolę ozdobników nie mających żadnego wpływu na fabułę. Zastanawiacie się jak często się tak dzieje?

Czy słyszeliście kiedyś o teście Bechdel? Został on wymyślony w latach 80. XX wieku, by pokazać jak niedoreprezentowaną grupa w popkulturze są kobiety. Na test składają się 3 warunki, które muszą być spełnione

  1. W dziele muszą wystąpić min. dwie wymienione z imienia postaci kobiecej
  2. Muszą one ze sobą rozmawiać
  3. Tematem rozmowy nie mogą być mężczyźni.

Brzmi prosto, ale nawet dziś wiele filmów i seriali nie zdaje testu Bechdel. Dlatego też z okazji minionego Międzynarodowego Dnia Kobiet przedstaw kilka seriali, które warto obejrzeć.

W poniższym zestawieniu zabraknie produkcji takich jak Ania nie Anna oraz Wielkie kłamstewka, ponieważ zostały wymienione w innym artykule w Na Tropie. 

Jessica Jones

Liczba sezonów: 2
Stacja/platforma: Netflix

Seriale superbohaterskie mają w sobie pewną magię i niepodrabialny klimat. Podobnie jest w przypadku Jessici Jones, która opowiada historię byłej superbohaterki będącej prywatnym detektywem. Całość jest ciekawa chociażby przez wzgląd na to jak rzadko główną bohaterką serialu czy filmu superbohaterskiego jest kobieta. Opowieść w raczej mrocznym klimacie.

The Crown

Liczba sezonów: 2 (aktualnie)
Stacja/platforma: Netflix

Biograficzny serial o panowaniu najdłużej rządzącego brytyjskiego monarchy jest klasą samą w sobie. Opowieść, choć skomplikowana, mówi przecież o historii nie tylko Wielkiej Brytanii, jest podana w sposób zrozumiały nawet dla widza, który nie pasjonuje się taką tematyką. To, co serial naprawdę dobrze podaje to świat przedstawiony zachowujący delikatną równowagę pomiędzy wydarzeniami historycznymi, a powszechnie znanymi plotkami z życia rodziny królewskiej. Od trzeciego sezonu nastąpi zmiana aktorki odgrywającej rolę Elżbiety II. Serial nagrodzony 8 statuetkami Emmy.

Ostre przedmioty (Sharp objects)

Liczba sezonów: 1 (miniserial)
Stacja/platforma: HBO

Mówiąc o relacjach rodzinnych, nie można zapomnieć o drugiej stronie medalu. Ostre przedmioty to mroczna opowieść na podstawie książki Gillian Flynn w której dziennikarka wraca do rodzinnego miasteczka by opisać sprawę morderstwa dwóch dziewczynek. W serialu absolutnie cudowne są kreacje trzech głównych aktorek oraz relacje, które się między nimi tworzą. Ostrzegam, nie jest to pogodna opowieść, tylko mroczna historia z gorzkim zakończeniem (bez spoilerów).

Kochane kłopoty (Gilmore Girls)

Liczba sezonów:  7
Stacja/platforma: dostępne na Netflix

Czas na komedię. Kochane kłopoty opowiadają o życiu w sielskim amerykańskim miasteczku z perspektywy matki i córki. Całość opowieści jest urocza i pełna humoru. Co zdecydowanie udało się twórcom, to to, że pozwolili swoim bohaterom dojrzeć. Zmiany następują tu stopniowo, a priorytety bohaterów zmieniają się wraz z ich wiekiem.

Sabrina  (Chilling Adventures of Sabrina)

Liczba sezonów: 1
Kolejny sezon: kwiecień 2019
Stacja/platforma: Netflix

Odnowiona, mroczniejsza wersja znanego w latach 90. XX wieku serialu Sabrina nastoletnia czarownica. Teraz nie mamy jednak do czynienia z komedią tylko opowieścią z pogranicza horroru i fantasy. Zdecydowanie na plus należy zaliczyć wyraziste kreacje aktorskie oraz ogólny pomysł na świat przedstawiony (zwłaszcza po stronie czarodziejów).

Howards End

Liczba sezonów: 1 (miniserial)
Stacja/platforma: Starz (w Polsce dostępne na HBO)

Na sam koniec zostawiłam coś dla wielbicieli seriali kostiumowych. Czteroodcinkowy miniserial opowiada o losach rodzeństwa Schlegelsów zestawiając ich idealistyczne myślenie z problemami społecznymi początku XX wieku. Serial bardzo zyskuje dzięki zestawieniu losów rodzeństwa z dwiema innymi rodzinami (pochodzącymi z innych klas brytyjskiego społeczeństwa). Myślenie bohaterek jest jak najbardziej współczesne, dzięki czemu Howards End jest idealnym serialem na długi wieczór.

 

Przeczytaj też:

Agnieszka Pawlik - Należy do Kręgu Instruktorskiego Buki działającego przy Hufcu Beskidzkim. Mieszka w Bielsku-Białej, a studiuje w Katowicach. Uwielbia podróżować, czytać książki i zastanawiać się dlaczego ludzie nie oglądają wartościowych filmów oraz seriali, a przede wszystkim odkrywać jak najwięcej z otaczającego ją świata.