Wolontariat nie tylko harcerski

Na Tropie Kultury / Justyna Sankowska / 22.05.2018

Mamy już taką zakorzenioną cechę – lubimy robić i być pomocni. Nasze zadania w ZHP opierają się na ciągłym kształceniu siebie, wspieraniu mniej doświadczonych czy nauki młodszych. Po prostu – wolontariat.

Kiedy myślimy o słowie wolontariat nasuwają nam się pozytywne skojarzenia. Praca w zespole inspirujących osób, nowe doświadczenia, odkrywanie tajników nieznanych dotychczas działań, niesienie pomocy i tak dalej, i tak dalej. Można by wymieniać w nieskończoność co nam daje praca za darmo. Jednak ważne, aby pamiętać, że każdy wolontariat powinien mieć przede wszystkim pozytywny wpływ na nas. Dlaczego jesteśmy wolontariuszami? Bo daje nam to samorozwój, bo możemy poznać siebie, pokonać słabości i pomóc zbudować coś nowego, coś lepszego. Harcerstwo jest cudownym pomysłem, który pozwala nam na wszechstronny rozwój, co bardzo się ceni na dzisiejszym rynku.

Poza harcerstwem

Nie chodzi o jakąkolwiek pracę

Jeśli wiemy już, co nas najlepiej rozwinie i jakie umiejętności chcemy nabyć, warto znaleźć wolontariat poza harcerstwem. Ważne, abyśmy pamiętali, że nie chodzi o jakąkolwiek pracę. Jesteśmy nauczeni i doświadczeni, że warto czasem postawić na samorozwój. To jest właśnie miejsce, gdzie wolontariat odgrywa najważniejszą rolę. A oferta jest tak bogata, że gwarantuję, każdy coś dla siebie znajdzie!

Wieczorami najlepiej ogląda mi się filmy

Każdy z nas lubi czasem odciąć się od świata, przenieść wyobraźnią gdzie indziej oglądając kolejny dobry film. Co powiecie na 10 dni filmów za darmo? Wystarczy zostać wolontariuszem na Netia OFF Camerze, która ma miejsce co roku w Krakowie w maju. Międzynarodowy festiwal kina niezależnego pozwala zobaczyć filmy, na które mało kto wybiera się do kina. Jest to 10 dni pełnych nowych premier, niesamowitych wzruszeń, emocji. Poza tym, wolontariuszy jest około 500, gości i widzów parę razy więcej. A cały świat filmowy na wyciągnięcie ręki – od polskich aktorów i krytyków, po zagraniczne gwiazdy.

Drugim wartym uwagi festiwalem jest Warszawski Festiwal Filmowy, który odbywa się na jesieni. Wolontariat na takim wydarzeniu pozwoli poznać świat filmów bardziej z perspektywy warszawiaka. Co więcej, program jest bogaty w wiele branżowych wydarzeń, a dla młodych krytyków filmowych jest cała seria warsztatów i spotkań.

Kocham teatr

Zadania pomogą przy podglądaniu produkcji festiwalu

Co miasto, to teatr, co teatr, to festiwal. Pamiętajcie, aby nie zamykać się na moje propozycje. Naprawdę wystarczy dobrze przejrzeć stronę festiwalu. Najpierw nadmorska podróż z Szekspirem. W Gdańsku na przełomie lipca i sierpnia odbywa się Festiwal Szekspirowski. Jeśli lubicie odkrywać teatr z przeróżnych zakątków świata bądź jesteście ciekawi inscenizacji dramatów Szekspira to jest 10 dni, których nie powinniście przegapić. W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (m.in. z otwieranym dachem) przypominającym scenę elżbietańską, na której ćwiczyła trupa Szekspira, zamienia się na ponad tydzień w miejsce kultu pisarza i mieszankę kulturową. Przeróżne zadania, które na was czekają pomogą przy podglądaniu produkcji takiego festiwalu, a akredytacja na szyi umożliwi oglądanie międzynarodowych spektakli.

Po drugiej stronie kraju – Kraków z Boską Komedią. Międzynarodowy festiwal teatralny gości w Krakowie już 10 lat. Jest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń polskiej sceny. Główny konkurs INFERNO jest prezentacją najbardziej intrygujących i ekscytujących spektakli minionego roku. W grudniu w Krakowie spotyka się cała rzesza artystów po to, aby podsumować artystyczny rok oraz nadrobić zaległości w spektaklach z różnych scen kraju. Chcesz być na bieżąco w świecie teatralnym, poznać znanych krytyków z zagranicy? Wyczekuj po wakacjach informacji o festiwalu i dołącz do boskiej ekipy.

Nie rozstaję się z muzyką

Największe festiwale proponują muzyczną przygodę w zamian za pracę

Wolontariat na największych polskich festiwalach muzycznych? Wszystko jest możliwe! Czyli jak spędzić muzyczne lato nocując na polach namiotowych, słuchając muzyki i pomagając. Wszystkie trzy festiwale organizowane z ramienia Alter Art wychodzą z ofertą dla wolontariuszy. Orange Warsaw Festival, Open’er Festival oraz Kraków Live Festival proponują muzyczną przygodę w zamian za pracę przy jednym z działów. Możemy wspólnie zadbać o ekologiczne otoczenie, pomagając przy segregacji, wspierać i organizować przestrzeń dla osób niepełnosprawnych czy porządkować teren festiwalu. A wszystko to w tle z muzyką międzynarodowych wykonawców.

Wolontariat jest ważny

Uczy nas samodyscypliny, odpowiedzialności, otwartości, punktualności, organizacji, cierpliwości, zrozumienia. Każdy niezależnie od gatunku daje nam możliwość kształtowania wszystkich tych cech. Co więcej, dobry wolontariat to również rozwój pasji, poznanie inspirujących osób i poszerzanie horyzontów.

W wieku wędrowniczym to także znakomita szansa na poznanie przyszłych pracodawców czy rynku pracy, o którym nam się marzy. Nie powinniśmy być wolontariuszami, bo wypada. Powinniśmy być wolontariuszami bo to znakomita rzecz, która pozwala na bardzo efektywny rozwój i miejsce na popełnianie błędów oraz uczenia się nowych rzeczy.

Nawet za granicą czeka wiele ofert

Pamiętajcie, że miasto, w którym mieszkacie nie jest jedynym miejscem na podjęcie takich działań. W całej Polsce, a nawet i za granicą czeka wiele ofert, które są otwarte również dla was. A jaka to musi być przygoda spędzenia kilku dni w obcym otoczeniu, podejmując nowe wyzwania?

Justyna Sankowska - studentka pierwszego roku prawa własności intelektualnej i nowych mediów, pasjonatka teatru, lubi odpoczywać na górskich szlakach, a w przyszłości chce produkować i organizować artystyczne przedsięwzięcia.