Zdobądź Jubileuszową Odznakę Wędrownictwa

Jestem w Związku / Przemek Proszowski / 24.01.2019

Jubileuszowa Odznaka Wędrownictwa ma przypominać wędrownikom o ich wyjątkowej roli w ZHP. Zdobyć może ją każdy wędrownik i instruktor działający w tej metodyce. Trzeba tylko podjąć wyzwanie.

Mamy okres wielkich jubileuszów. 100-lecie ZHP, 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Również wędrownicy mają swój jubileusz… a nawet kilka. 2018 rok to 100-lecie wędrownictwa, jak również 15-lecie metodyki wędrowniczej, a 2019 to 20-lecie Wędrowniczej Watry. Z tej okazji Zespół Wędrowniczy WWM GK ZHP, jak również komenda tegorocznej Wędrowniczej Watry przygotowali coś wyjątkowego dla wszystkich drużyn wędrowniczych oraz instruktorek i instruktorów wędrowniczych.

Wędrownictwo to także wychodzenie z własną inicjatywą do niesienia pomocy

Przystąpienie do drużyny wędrowniczej to nowy etap w życiu harcerza. Jubileuszowa Odznaka Wędrownictwa (obok naramiennika) ma przypominać wszystkim wędrownikom o ich wyjątkowej roli w ZHP. Obok zdobywania stopni i sprawności, nauki poprzez zabawę, wędrownictwo to także wychodzenie z własną inicjatywą do niesienia pomocy i pozytywnego uśmiechu innym, to codzienna służba na rzecz lokalnej społeczności i przede wszystkim to rozpalanie płomienia idei dewizy wędrowniczej w innych sercach: Wyjdź w świat, zobacz, pomyśl – pomóż, czyli działaj.

Dlaczego powstała odznaka?

20 lat temu doszło do spotkania osób w wieku wędrowniczym z inicjatywy działającego w latach 1990-2005 Ruchu Programowo-Metodycznego Wędrownictwo, któremu przewodniczyła hm. Anna Filipow. Powstało wtedy przedsięwzięcie, które płomiennie zapisało się na kartach historii harcerstwa – Wędrownicza Watra.

W 1999 roku wykluła się idea Wędrowniczej Watry

Jak wiadomo, żaden projekt nie zaczyna się jednoznacznie, więc tam też tak było. Pierwsza Wędrownicza Watra odbyła się w Stebniku w 1999 roku. To tam wykluła się idea tego zlotu, pomysł i wiara, że to może być prawdziwie wędrowniczy zlot – opowiadał w Na Tropie hm. Ryszard Polaszewski. Później była Wędrownicza Watra w Budach w 2002 roku i tam dopiero stworzyła się cała koncepcja. Gdy już powstała metodyka wędrownicza zakończono działalność Ruchu Programowo-Metodycznego Wędrownictwo.

Jak zdobyć odznakę?

Odznakę mogą zdobyć wszyscy wędrownicy działający w drużynach wędrowniczych oraz kręgach akademickich. Jest ona też dostępna dla instruktorów pracujących z metodyką wędrowniczą. Pamiętajcie, że Jubileuszową Odznakę Wędrownictwa można zdobyć tylko w tym roku. Aby to zrobić, należy do 14 lutego wypełnić formularz zgłoszeniowy, który znajduje się pod tym linkiem, a na stronie Wędrowniczej Watry znajdziecie regulamin.

Z drużyną wędrowniczą lub kręgiem akademickim należy wykonać cztery zadania. Wśród zadań jest m.in. wykonanie pożytecznej służby na rzecz środowiska lokalnego czy udział lub współorganizacja przedsięwzięcia z innymi drużynami wędrowniczymi. Mają one zachęcić uczestników do otworzenia się na innych i do nawiązania współpracy z osobami spoza drużyny czy patrolu, w którym na co dzień wykonują zadania. To pozwoli na naukę poprzez wymianę doświadczeń, która jest bardzo ważna w samorozwoju.

Ważnym zadaniem do zrealizowania jest odbycie wędrówki całą drużyną lub patrolem. Nie musi być ona długa, ale jest istotną częścią pracy z harcerzami – jest to chwila współpracy, kooperacji, pogłębiania przyjaźni w drużynie, ale również chwila dla siebie do przemyśleń i głębszych refleksji.

Po zatwierdzeniu zadań i ich wykonaniu trzeba jeszcze tylko do 15 lipca 2019 wysłać meldunek. 28 sierpnia 2019 ogłoszona zostanie lista jednostek oraz instruktorów i instruktorek, którzy zdobyli odznakę.

Życzę Wam, w imieniu swoim oraz komendy Wędrowniczej Watry 2019, kreatywnych pomysłów, otwartych głów i zawarcia niesamowitych nowych znajomości przy zdobywaniu Jubileuszowej Odznaki Wędrownictwa. I na koniec: nie czekajcie ze zgłoszeniami do ostatniej chwili.

 

Przeczytaj też:

Przemek Proszowski - W harcerstwie członek komendy Wędrowniczej Watry ds. promocji (po raz trzeci), czasem pojawi się na ekranie ZHP360. Prywatnie UXowiec w EL Passion, który próbuje zaliczać baseballowe Home Run'y słuchając Eminema na winylach.