Górska checklista

Wyjdź w Świat / Bartosz Widera / 08.07.2020

Rowerowa wycieczka, spływ kajakowy, a może geocaching w dużym mieście? Wakacje to czas, który możemy spędzić w wyjątkowo aktywny sposób.  

Jednym z wielu rodzajów aktywności jest wędrówka. Forma ta jest znana wszystkim wędrownikom i wędrowniczkom. Wymaga aktywności fizycznej i może trwać od kilku godzin do kilku tygodni. To dobra okazja do pracy całą drużyną i podsumowania roku harcerskiego w formie obozu wędrownego*. Ale nie tylko – to także  moment indywidualnej refleksji, zmierzenia się ze swoimi słabościami i ograniczeniami. Zanim jednak wyruszycie na szlak, pamiętajcie żeby przygotować się wraz z naszą górską checklistą.

Sprawdź pogodę

Dzięki rozwojowi technologii posiadamy szeroki dostęp do informacji. Przed każdą podróżą, nieważne jak długą, warto sprawdzić, czy nie czeka nas załamanie pogody. Dzięki portalom takim jak Pogodynka (portal ten używany jest do prognozowania pogody przez GOPR oraz TOPR) czy Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego (w skrócie ICM Meteo), jesteśmy w stanie określić z dużym prawdopodobieństwem dokładną godzinę opadów oraz ich wielkość.

Należy być przygotowanym na każdą możliwość

Góry są nieprzewidywalne, a pogoda jest w nich zmienna. Już niejednego wędrowca spotkała nagła ulewa czy burza, która pojawiła się z małej chmurki. Należy być przygotowanym na każdą możliwość, zwłaszcza kiedy organizujemy wędrówkę dla całej drużyny.

Zadbaj o odpowiedni ekwipunek

Trzeba być gotowym na wszystko, ale w granicach rozsądku –  lepiej nie nosić ze sobą za dużo. Przed wyruszeniem w drogę porządnie zastanów się nad sprzętem, którego potrzebujesz. Raki, mimo że bardzo przydatne w górach niemal o każdej porze roku, to w przypadku wędrówki nad Morskie Oko po asfalcie mogą się kompletnie nie przydać.

Często zapominamy o tym, że latem – tak samo jak zimą – należy zadbać o odpowiedni ubiór. Mimo że średnia dobowa temperatura w górach jest zdecydowanie wyższa niż w pozostałych porach roku, to z samego rana lub późnym wieczorem w dolinach czy przy brzegach rzek może być naprawdę chłodno. Warto ubrać się wtedy na cebulkę, która pozwoli nam na zachowanie komfortu termicznego o każdej porze dnia. Trzeba przy tym pamiętać, że im wyżej się znajdujemy, tym powietrze jest chłodniejsze – warto się na to przygotować.

Pamiętajmy, by buty były przede wszystkim sprawdzone i wygodne

Wielu wędrowców zapomina często o tym jak ważne są buty. Dyskusje o tym, które lepsze (przed czy za kostkę) zostawię na inną rozmowę w inną noc. Pamiętajmy jednak, by buty były przede wszystkim sprawdzone i wygodne. Odradzam wyruszania na szlak w nowych obuwiu, prosto ze sklepu. Taka przygoda może w bardzo szybki sposób skończyć się obdartymi stopami.

Pomyśl o zaopatrzeniu

By nie zabrakło nikomu sił na szlaku, warto ze sobą zabrać jedzenie oraz wodę. Ile? Człowiek średnio w stanie spoczynku powinien wypijać około 1,5 litra wody dziennie. W trakcie wysiłku wartość ta się podwaja. Zabierz ze sobą ilość odpowiednią dla ciebie, a jeśli na zewnątrz panuje wysoka temperatura warto zabrać ze sobą kilka litrów więcej.  Odwodnienie może być uciążliwym, krótkotrwałym stanem, ale też dużym niebezpieczeństwem dla naszego zdrowia.

Warto zabrać ze sobą (oprócz kanapek) coś, co pozwoli ci uzupełnić spalone podczas wędrówki kalorie. Do takich produktów należą m.in. orzechy, owoce, czy coraz bardziej popularne batony proteinowe.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Przed wyjściem w góry trzeba zadbać o detale. Kto z nas pamięta o tym by sprawdzić, czy po drugiej stronie granicy nasze ubezpieczenie chroni nas przed nieszczęśliwymi wypadkami? W Polsce TOPR czy GOPR udzieli nam pomocy za każdym razem, ale słowaccy koledzy mogą poprosić o rekompensatę za oferowaną pomoc.

W razie wypadku osoba znająca naszą trasę może być naszym zabezpieczeniem

Przy każdej wędrówce, samotnej czy w grupie, warto pamiętać o tym, by zapoznać chociaż jedną osobę z planowaną trasę oraz długością jej trwania. Może to być rodzic, przyjaciel czy druga połówka, która czeka w schronisku u podnóży szczytu. W razie wypadku osoba ta może być naszym zabezpieczeniem, która powiadomi odpowiednie służby o problemie. Znajomość dokładnej trasy może znacznie ułatwić udzielenie nam pomocy.

W momencie planowania naszej wędrówki warto szczegółowo zapoznać się ze jej przebiegiem. Czy na naszej trasie znajdują się miejsca, gdzie możemy uzupełnić zapasy wody lub po prostu odpocząć? Ile postojów możemy potrzebować? Czy zdążymy zejść z gór przed zachodem słońca? To proste pytania, na które należy znać odpowiedzi przed wyruszeniem w drogę.

Nie schodź ze szlaku

Ze względów bezpieczeństwa lepiej trzymać się wcześniej obranych ścieżek

Często ulegamy pokusie pójścia na skróty. Jeśli skręcimy w lewo, przejdziemy przez rzekę, to skrócimy drogę i to o kilka kilometrów! Niestety w wielu wypadkach ten skrót może okazać się tylko utrudnieniem w naszej wędrówce, które wydłuży ją o kilka dodatkowych godzin. Mimo że nasza harcerska pokusa przygód jest czasem szczególnie wielka, ze względów bezpieczeństwa lepiej trzymać się wcześniej obranych ścieżek czy szlaków. Pamiętaj, w górach jesteś bezpieczny na tyle, na ile o to zadbasz.

Mimo że nasza górska checklista jest obszerna, nie warto rezygnować z tego rodzaju aktywności. Góry umożliwiają nam osiągać nie tylko wyżyny naszej wytrzymałości fizycznej, ale także pozwalają na rozwój duchowy. To uczucie zmęczenia i zadowolenia towarzyszące nam na szczycie jest warte solidnego przygotowania.

 

Przeczytaj też:

Bartosz Widera - instruktor Hufca ZHP Ziemi Zawierciańskiej, na co dzień drużynowy 69 Harcerskiej Drużyny Turystycznej im. Mariusza Zaruskiego, miłośnik górskich wędrówek i aktywnych form spędzania wolnego czasu.