Seriale o szkole
Zeszyty, piórniki oraz podręczniki w gotowości! Seriale wkraczają w szkolne mury, by choć trochę osłodzić nam uczniowską codzienność. Tym razem przedstawię Wam kilka seriali inspirowanych szkołą.
Pierwszy dzwonek już dawno za nami, ale zamiast ronić łzy, warto pamiętać o tym, że zmagania z kartkówkami oraz szkolnymi testami mogą być inspiracją dla wielu ciekawych historii. Poniżej kilka przykładów i moich propozycji!
„13 powodów” ( „13 reasons why”)
Ilość sezonów: 3
Kolejny sezon: Brak informacji
Platforma/Stacja: Netflix
Zwiastun:
Już na początku chcę zaznaczyć, że polecam wam obejrzenie pierwszych dwóch sezonów (co do trzeciego nie mogę powiedzieć tego samego).
„13 powodów” opowiada historię Claya, licealisty, którego koleżanka popełniła samobójstwo. Sprawa staje się jeszcze bardziej dramatyczna, kiedy Clay znajduje kasety, na których Hannah nagrała tytułowych 13 powodów, przez które zdecydowała się zakończyć swoje życie.
W drugim sezonie serial zmienia sposób narracji i przeistacza się w dramat sądowy, w którym równie ważni, jak nastoletni bohaterowie stają się ich rodzie oraz to, w jaki sposób tragedia odbija się na nich.
Jako serial „13 powodów” porusza całe spektrum problemów społecznych i pokazuje, że różne osoby reagują w różny sposób na te same sytuacje, a dramaty często zaczynają się od zdarzeń pozornie błahych. Polecam obejrzeć, po czym odsłuchać jeszcze raz ścieżkę dźwiękową. Jest wspaniała.
„Opowieści z Arkadii: Łowcy Trolli” („Trollhunters: Tales of Arcadia”)
Ilość sezonów: 3
Kolejny sezon: brak, choć powstają seriale z tego samego uniwersum
Platforma/Stacja: Netflix
Seriale powiązane: „Opowieści z Arkadii 3: nie z tej ziemi” („Tales of Arcadia: 3 below”) oraz „Tales of Arcadia: Wizards” (premiera w grudniu 2019r.)
Zwiastun:
Nuta fantastyki nie przeszkadza „Łowcom Trolli” być jednym z najciekawszych seriali, jaki ostatnio miałam okazję obejrzeć. Zwłaszcza kiedy pamięta się o tym, że jest to dzieło Guillermo del Toro, które powstało na podstawie książki tego samego twórcy.
Historia opowiada przygody Jamesa Lake’a Juniora, który jako uczeń liceum w Arkadii spędza swój wolny czas na nauce, jeździe na rowerze oraz lepszemu lub gorszemu radzeniu sobie z nastoletnimi problemami (tj. zagadywanie do dziewczyny, która mu się podoba lub zdanie testu z hiszpańskiego). Wszystko zmienia się, kiedy przypadkowo odnajduje magiczny amulet czyniący go łowcą trolli. Od tej pory chłopak musi chronić oba światy przed coraz groźniejszymi antagonistami.
Na wielki plus produkcji trzeba zaliczyć to, że (zwłaszcza na początku) życie bohaterów naprawdę przypomina rozterki nastolatków, a cały serial jest bardzo samoświadomy i zabawny. Osobiście uwielbiam sceny dziejące się podczas lekcji prowadzonych przez trenera.
Derry Girls
Ilość sezonów: 2
Kolejny sezon: lato 2020
Platforma/Stacja: Netflix
Zwiastun:
Derry Girls jest opowieścią rozgrywającą się w latach 90. w Irlandii Północnej. Tłem dla historii jest konflikt brytyjsko-irlandzki widziany z perspektywy szesnastolatków.
Zestawienie bardzo dobrze wypada zwłaszcza w porównaniu z problemami sygnalizowanymi przez dorosłą część bohaterów. W czasie kiedy rodzice oglądają w wiadomościach kolejne wstrząsające informacje na temat strzelaniny nastolatki, nie są nawet do końca świadome, na czym polega konflikt. Wojsko na ulicach miasta nikogo nie dziwi i jest po prostu częścią społeczności. A ważniejsze od demonstracji jest to, czy dyrektorka katolickiej szkoły uzna makijaż bohaterek za zbyt wyzywający, czy nie. Całość jest okraszona wspaniałą muzyką, a sama Irlandia została naprawdę pięknie ukazana.
Jeśli szukacie seriali, których akcja dzieje się w szkolnych murach polecam także „Chilling adventures of Sabrina”, „Gilmore Girls” „Wielkie kłamstewka” (gdzie widzimy szkołę z perspektywy rodzica) oraz „Ania nie Anna”, o których już pisałam.
Przeczytaj też:
Agnieszka Pawlik - Należy do Kręgu Instruktorskiego Buki działającego przy Hufcu Beskidzkim. Mieszka w Bielsku-Białej, a studiuje w Katowicach. Uwielbia podróżować, czytać książki i zastanawiać się, dlaczego ludzie nie oglądają wartościowych filmów oraz seriali, a przede wszystkim odkrywać jak najwięcej z otaczającego ją świata.