Nowy System Instrumentów Metodycznych

Instruktorski Trop / Radosław Rosiejka / 27.06.2021

Rada Naczelna ZHP na XXIV zbiórce przyjęła zmieniony System Instrumentów Metodycznych. W ZHP pojawią się wyzwania wspierające rozwój duchowy i emocjonalny, a także naramiennik starszoharcerski. To koniec długiej drogi do ich uchwalenia.

Kolejna zmiana, jaką wprowadzono to ujednolicenie nazewnictwa instrumentów zespołowych. Nie będą to już sprawności zespołowe, zadania zespołowe, projekty starszoharcerskie ani znaki służb – wraz ze zmienionym Systemem Instrumentów Metodycznych będą to tropy. Odpowiednio dla każdej metodyki – trop zuchowy, trop harcerski, trop starszoharcerski i trop wędrowniczy.

To, że w ostatni weekend czerwca Rada Naczelna ZHP przyjmie uchwałę o Systemie Instrumentów Metodycznych było pewne od kwietnia tego roku. To wtedy przyjęto harmonogram wdrażania nowego SIM, a także podjęto decyzję o pracach Rady nad SIM. Dodajmy też, że Rada Naczelna przyjęła uchwałę o Systemie Metodycznym ZHP. Jak poinformowała RN ZHP, obie uchwały zostały przyjęte jednogłośnie.

Wybrane zmiany w Systemie Instrumentów Metodycznych

1. Będą wyzwania, czyli indywidualny instrument wspierający rozwój duchowy i emocjonalny, ale nie będą one powiązane ze zdobywaniem stopni. Wyzwania będą tworzone pod konkretną osobę, aby odpowiadały na jej potrzeby. Publikowane wyzwania mają być tylko przykładem działania.

Będziemy mieli stopnie, sprawności, tropy i wyzwania

2. Instrumenty zespołowe we wszystkich metodykach będą tropami – w kwietniu Rada Naczelna nie była przekonana do tej nazwy, ale nie udało jej się wymyślić innej, lepszej. W przypadku wędrowników tropy mają przygotowywać do świadomego podjęcia stałej służby oraz uczyć pracy w zespole.

3. Naramiennik wędrowniczy nie będzie konieczny do zdobycia stopnia HO. To oznacza, że naramiennik stanie się potwierdzeniem przynależności do ruchu wędrowniczego i działania w zespole wędrowniczym.

4. Będzie nieobowiązkowy naramiennik starszoharcerski – w kwietniu Rada Naczelna nie widziała jeszcze, co to dokładnie będzie, ale w maju zapadła decyzja, że będzie to naramiennik, a nie jakaś plakietka czy inna przypinka.

5. Próbę na stopień będzie można otworzyć przed złożeniem Przyrzeczenia Harcerskiego, ale sam stopień będzie można otrzymać, gdy na mundurze pojawi się krzyż harcerski.

6. W nowym SIM będziemy mieli Próbę Harcerza/Harcerki, stopnie, sprawności, tropy i wyzwania. Ponadto tropy i wyzwania nie będą powiązane ze zdobywaniem stopni harcerskich, czyli nie trzeba będzie zdobyć tropu, żeby zostać np. Harcerzem Orlim/Harcerką Orlą, ale nie znaczy to, że w samej próbie zabraknie służby.

W regulaminach i programach wszystko będzie dokładnie opisane

Teraz czekamy na publikacje uchwał, regulaminów i programów poszczególnych instrumentów metodycznych. W nich wszystko będzie dokładnie opisane. Część z tych rzeczy powinna być dostępna w nadchodzącym tygodniu. W najbliższych miesiącach w Na Tropie będziemy jeszcze pisać o nowym SIM.

Droga do uchwalenia zmienionego SIM

Uchwała Rady Naczelnej oznacza koniec prac nad zmianami w systemie instrumentów metodycznych. Przypomnijmy, że to 40. Zjazd ZHP (7-10 grudnia 2017 roku) zobowiązał Główną Kwaterę do przeprowadzenia przeglądu, weryfikacji i aktualizacji instrumentów metodycznych. Prace nad SIM rozpoczęto w 2018 roku. Przez 2020 roku prowadzono pilotaż nowego SIM, po którym Zespół projektowy ds. reformy instrumentów metodycznych (w skrócie ZIM) przekazał przewodniczącemu ZHP raporty podsumowujące pilotaż SIM, propozycje zmian w uchwale o systemie metodycznym ZHP, propozycję regulaminu SIM oraz proponowane programy poszczególnych instrumentów metodycznych.

Następnie, w kwietniu 2021 roku Rada Naczelna uchwaliła harmonogram wdrażania w całym ZHP nowego SIM, a także uznała wtedy, że jeszcze przez kilka tygodni będzie dalej pracowała nad reformą SIM. Efektem tych prac jest czerwcowa uchwała Rady Naczelnej.

1 września 2022 roku już wszyscy mają stosować nowy SIM

Zgodnie z harmonogramem wdrażania nowego SIM wszystkie chętne drużyny będą mogły pracować z nowym SIM od początku nowego roku harcerskiego (2021/2022). 1 września 2021 roku rozpoczyna się w ZHP okres przejściowy i skończy się on 31 sierpnia 2022 roku – w tym czasie można stosować równolegle nowy i stary System Instrumentów Metodycznych. 1 września 2022 roku już wszyscy mają stosować nowy SIM, a drużynowi być przygotowanymi do pracy z nowymi instrumentami.

Przypomnijmy, że Główna Kwatera ZHP zdążyła już rozwiązać Zespół projektowy ds. reformy instrumentów metodycznych (w skrócie ZIM), a wdrażaniem nowego SIM zajmą się inne zespoły Głównej Kwatery.

 

Przeczytaj też:

Radosław Rosiejka - instruktor Zespołu Wędrowniczego WWM GK ZHP oraz Wydziału Komunikacji i Promocji GK ZHP, przez dwa lata drużynowy drużyny wędrowniczej w Hufcu „Piast” Poznań-Stare Miasto. Lubi jeździć na rowerze i słuchać muzyki, ale nie robi tego równocześnie.