Azymut na ekonomię

Jestem w Związku / Karolina Wandel / 27.12.2023

Stereotypowo mówi się, że Wielkopolanin to człowiek zorganizowany i bardzo oszczędny. W tych słowach musi tkwić ziarno prawdy, gdyż niedawno w Chorągwi Wielkopolskiej ruszył projekt “Azymut na ekonomię”.

O tym, czym on jest i dlaczego warto się nim zainteresować, rozmawiamy z hm. Karoliną Wandel z Hufca Poznań-Wilda.

Marta Włodarczyk-Rybacka (MRW): Skąd pomysł na projekt „Azymut na ekonomię”? Kto stoi za jego stworzeniem?

Karolina Wandel (KW): Pomysł na projekt powstał po pierwszym spotkaniu Komendy Chorągwi z Wydziałem Wychowania Ekonomicznego ZHP. Wydział zaprezentował wtedy, na czym polega program wychowania ekonomicznego w Związku. Ponadto, ZHP wraz z 4 innymi organizacjami złożyły do Senatu projekt, aby rok 2024 w Polsce został ogłoszony Rokiem Edukacji Ekonomicznej, co miało miejsce 7 września 2023.

Poszliśmy jednak z projektem troszkę dalej niż tylko zagadnienia proponowane przez wydział – na Zjeździe Chorągwi w 2022 roku wyraźnie wybrzmiało, że jest ogromna potrzeba wymiany doświadczeń wśród instruktorów pełniących funkcje związane z majątkiem w ZHP: skarbników, kwatermistrzów czy szefów baz obozowych. Z tego powodu nasz projekt jest tak bardzo rozbudowany i zahacza o wiele tematów krążących wokół ekonomii. Sztab projektu stanowią 3 osoby: hm. Justyna Hyża-Chmielewska – z-czyni komendanta Chorągwi Wielkopolskiej ds. programu, hm. Kinga Pelec – z-czyni komendanta Chorągwi Wielkopolskiej ds. wsparcia hufców, hm. Karolina Wandel – księgowa Chorągwi Wielkopolskiej, skarbniczka Hufca ZHP Poznań-Wilda.

MRW: Do kogo projekt jest skierowany? Do całych hufców czy może drużyn konkretnej metodyki?

KW: Projekt jest skierowany tak naprawdę do każdego. Składa się z sześciu obszarów i każdy z nich ma tak naprawdę inną grupę docelową. Pierwszym z nich jest “EKONOMIA TEJ” – propozycja programowa skierowana do drużyn, podzielona na wszystkie metodyki. Motywem przewodnim jest Jacol, który pewnego dnia dokonuje niezwykłego odkrycia… Na strychu wśród stosu szpargałów i pamiątek po pradziadku Dżeku znajduje coś, co staje się kluczem do wyjątkowej przygody… Każdej metodyce towarzyszy Jacol w ich przedziale wiekowym – zadania opracował specjalnie powołany zespół składający się z metodyków ekspertów. Dodatkowo drużyny otrzymują gotowe materiały udostępnione przez WWE opracowane przy współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości. Pakiet materiałów jest cały czas dostępny w wersji online na stronie wydziału www.zhp.pl/wwe

Kolejny obszar to HUFCOWI FINANSIŚCI – dedykowany skarbnikom hufców, księgowym i członkom zespołów finansowych. W ramach niego organizowane są przede wszystkim wewnętrzne formy szkoleniowe. Zostanie opracowany materiał dla skarbników, który ma posłużyć im przez lata i być podstawową pomocą w ich codziennej służbie. Oprócz tego zależy nam, żeby zbudować wspólnotę harcksięgowych – dać finansistom przestrzeń do wymiany doświadczeń i poznania osób, które na co dzień borykają się z podobnymi wyzwaniami.

Zauważyliśmy ogromną potrzebę wymiany doświadczeń wśród instruktorów pełniących funkcje związane z majątkiem w ZHP

Trzeci z obszarów to HARCPRZEDSIĘBIORCZOŚĆ – dedykowany szefom baz obozowych i innym osobom, pełniącym w trakcie HAL (i nie tylko) funkcje zarządcze na swoich bazach obozowych. Chcemy, aby szefowie baz mieli miejsce do wymiany doświadczeń, proszenia o pomoc i korzystania z rozwiązań wdrażanych u innych. Zależy nam, aby wspólnie rozmawiać o problemach i szukać rozwiązań. W ramach tego tematu planujemy także promocję naszych baz chorągwianych.

Czwarty z obszarów to KWATERMISTRZ – obszar, z którego skorzystać mogą nie tylko osoby pełniące funkcję kwatermistrza jednostki czy HAL, ale także osoby odpowiedzialne za pozyskiwanie środków w swoich jednostkach czy odpowiadających za jadłospisy i żywienie na obozach. W ramach tego panelu zorganizowane zostanie wiele form warsztatowych związanych z wyżej wymienionymi tematami, ale także zajęcia techniczne z praktycznych umiejętności naprawczych i konserwatorskich.

SZKICOWNICY PRZYSZŁOŚCI – to moim zdaniem najbardziej rozbudowany obszar, a skorzystać z niego może naprawdę każdy – od wędrownika po seniora. Jest to obszar składający się głównie z webinarów organizowanych zarówno przez naszych instruktorów jak i specjalistów zewnętrznych. Wszystkie oczywiście krążą wokół tematu ekonomii. Będą to m.in. takie tematy jak “Wszystko o PIT-11″, “Tajniki oszczędzania – konto oszczędnościowe/lokata”, “Excel jako narzędzie do prowadzenia budżetu domowego”, “Wszystko o kredytach” i wiele innych. Oczywiście odbędą się też formy stacjonarne organizowane przy współpracy z wielkopolskimi uczelniami i instytucjami np. Państwową Inspekcją Pracy (PIP). Pierwsza taka forma będzie miała miejsce już 2 marca 2024 i będzie dotyczyła wkraczania na rynek pracy.

Ostatnim dużym wydarzeniem jest FORUM GOSPODARCZE – odbędzie się 30 listopada 2024 i jest to oficjalne zakończenie projektu. Oprócz przestrzeni na podsumowanie, będzie zorganizowana także Konferencja Instruktorska oraz Targi Baz Chorągwi Wielkopolskiej.

„Szkicownicy Przyszłości” to moim zdaniem najbardziej rozbudowany obszar, a skorzystać z niego może naprawdę każdy

MRW: Jakie działania i formy wchodzą w takim razie w skład tego projektu? 

KW: Zarówno warsztaty jednodniowe stacjonarne, jak i webinary czy szkolenia online. Nie zabraknie także filmów z cyklu “Napraw – nie wyrzucaj” dotyczących sprzętu obozowego. W styczniu planujemy wypuścić miesięczny newsletter projektu, wysyłany przez cały okres jego trwania.

MRW: Jakie elementy projektu polecilibyście wędrownikom? Co mogą dla siebie z projektu wykorzystać?

KW: Przede wszystkim warsztaty i webinary odbywające się w ramach obszaru “Szkicownicy przyszłości”. Obowiązkową pozycją w kalendarzu każdego wędrownika powinien znaleźć się warsztat odbywający się 2 marca 2023 „Wkraczam na rynek pracy”. W ramach tego warsztatu PIP opowie o prawie pracy i różnicach pomiędzy umową o pracę, a umową zlecenie. Będzie można wziąć udział w warsztatach o umiejętnościach interpersonalnych, wykorzystywanych podczas rozmowy rekrutacyjnej czy o tym, jak napisać dobre CV i potrafić przekształcić język harcerski na pojęcia zrozumiałe dla pracodawcy.

MWR: W jaki sposób można przystąpić do realizacji projektu? Do kogo można się zgłosić w tej sprawie?

KW: Wszystkie informacje dotyczące projektu umieszczamy przede wszystkim na facebooku Chorągwi Wielkopolskiej ZHP. Zapisy na warsztaty odbywają się za pomocą formularzy dedykowanych danej formie. Webinary są otwarte i wystarczy kliknąć w link, aby dołączyć do spotkania. Aby być na bieżąco, gorąco zachęcam zapisać się do naszego newslettera. Każdy jest zapowiedzią tego, co będzie się działo w kolejnym miesiącu oraz mówi o sposobie zapisów na poszczególne wydarzenia. Zapisy na newsletter ruszą już w okolicach świąt!

Przeczytaj też:

Karolina Wandel - skarbniczka Hufca ZHP Poznań-Wilda, zawodowo także związana z finansami, bo pracuje jako księgowa. Od trzech lat mama Zuzki, fanka kryminałów i pysznej kawy. 

Marta Włodarczyk-Rybacka - nauczycielka historii, archiwistka, bibliotekarka. W Hufcu ZHP Poznań – Wilda jest przewodniczącą Komisji Historycznej, ponadto działa w wielu komisjach zajmujących się pracą z bohaterem. Fanatyczka tego tematu. W wolnym czasie dusza artystyczna i książkoholiczka. Niepoprawna idealistka.