„Bądź” na Watrze Wędrowniczej

Jestem w Związku / Joanna Sztanka / 08.01.2024

Zanim się obejrzycie, nadejdzie czas pakowania się na na Wędrownicza Watrę 2024. Tegoroczny zlot będzie mieć niepowtarzalny charakter. Jeżeli jesteście ciekawi, czym zaskoczy Was ta edycja, przeczytajcie artykuł!

Wędrownik nie żyje samymi Bieszczadami czy Mazurami. Część naszej pracy śródrocznej opiera się na służbie w mieście. Betonowe lasy towarzyszą większości z nas na co dzień, a do natury zaglądamy okazjonalnie, traktujemy ją jako oderwanie od szarej rzeczywistości. Chociaż czy miasto jest naprawdę mało harcerskie? Zdecydowanie nie! Miejskie aglomeracje oferują ogromną ilość aktywności dla harcerzy, a przekonać się o tym będą mogli uczestnicy Wędrowniczej Watry w 2024 roku.

Spacer krakowskimi ulicami

Mimo że polano zostało przekazane podczas zakończenia Wędrowniczej Watry 2023, prace nad przyszłorocznym zlotem trwają już od lutego. Jest to półtora roku intensywnej pracy. Przyszłoroczna edycja jest organizowana przez Chorągiew Krakowską, a sam zlot pierwszy raz będzie miał miejsce w… mieście. Do Krakowa zjadą się wędrownicy z całej Polski i od od 21 do 25 sierpnia będą razem utrzymywać watrę w harcerskim duchu.

Uczestnicy WW’24 przekonają się o miejskim potencjale harcerskich działań

Stolica Małopolski z pewnością będzie przygotowana na taki natłok harcerzy, ponieważ nie raz gościła młode pokolenie na zlotach chorągwi. Miejsce, w którym przez te parę dni będą nocować uczestnicy Watry, samo w sobie ma niepowtarzalny charakter. Watrowicze będą mieli możliwość spędzenia zlotu w w Forcie 52a Jugowice. Nie jest to ścisłe centrum Krakowa, ale dojazd z pewnością nie będzie dla patroli wielkim wyzwaniem logistycznym.

Dlaczego warto „być” na Watrze?

Rozmawiałam z hm. Iną Domider, komendantką Wędrowniczej Watry 2024. Zostanie komendantką największego wędrowniczego zlotu zawsze było jej marzeniem, które wreszcie może zrealizować. Zapytałam ją, co stoi za hasłem przyszłorocznego zlotu.

Wędrownikiem jest się tu i teraz. Wędrownik ma być świadomy, chętny w działaniu, świadomy swoich decyzji, a przede wszystkim ciekawy świata. Proponujemy: „Bądź” tu i teraz, „Bądź” uważny, „Bądź” najlepszą wersją samego siebie.

Propozycja programowa, którą oferuje Watra, jest na pewno ciekawym źródłem do pracy śródrocznej dla patroli. Składa się ona z ośmiu obszarów rozwojowych, z których zadania będą publikowane przez osiem miesięcy na stronie Watry. Pierwszy obszar rozwojowy brzmi: „Bądź zdrów”. Ma na celu poszerzenie świadomości relacji ciała z psychiką, znalezienie zdrowego balansu ze swoim ciałem, lepsze zrozumienie siebie. Zespół programowy proponował grudzień jako dobry miesiąc na rozwój w tym obszarze. Może być to wyzwanie w postaci zmiany diety albo zorganizowanie rozmowy ze specjalistą.

Ina wspomina o małej modyfikacji podczas samego zlotu. Jak wiadomo, Watra ma charakter zajęć organizowanych przez samych uczestników. Dla każdego coś się znajdzie. Jednak w przyszłym roku jeden dzień zostanie poświęcony miejskiej grze terenowej, dzięki której wędrownicy będą mieli okazję lepiej poznać Kraków!

Skauci z całego świata

Rok 2013 wyróżniał się na tle innych Watr. Wtedy właśnie na zlot zjechali się nie tylko harcerze z całej Polski, ale także z różnych zakątków świata. Był to sukces tamtej Watry i w pewien sposób zapomniana tradycja, którą na pewno warto praktykować. Jest to niesamowita okazja, aby poznać i zaprzyjaźnić się ze skautami z Ukrainy, Francji, Słowenii czy nawet Meksyku! Zgłoszenia dla patroli skautowskich trwają do 28 lutego 2024 roku.

Szczegóły dotyczące programy oraz harmonogramu znajdziecie na watra.zhp.pl

Do zobaczenia w Krakowie!

 

Przeczytaj też:

Joanna Sztanka - Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Poznaniu. Była drużynowa wędrownicza, obecnie zuchowata. Amatorka dobrej kawy, długich spacerów i rozmów do późna w nocy. W słuchawkach przygrywa francuska elektronika lub audiobooki.