Co oprócz zbiórek?

Jestem w Związku / Zuzanna Gaweł / 13.09.2023

Zaczynamy nowy rok harcerski, planujemy zbiórki zastępów i biwaki drużyn. Jeśli nie wiecie, gdzie jeszcze możecie pojechać i co uwzględnić w planie pracy, ten artykuł jest właśnie dla was!

Rajdy z trasami dla wędrowników to świetny pomysł na wyjazd całą drużyną. Może to być rajd w waszym lub sąsiednim hufcu albo impreza na drugim końcu Polski. Wybór należy do was, a jest w czym wybierać.

Rajd Harcerskim Tropem

Harcerze przyjeżdżający na RHT co roku będą mieli okazję spotkać się tam już po raz szósty! Jesteście ciekawi, co ich tam przyciąga? W tej edycji rajdu poznacie bliżej postać Roberta Baden-Powella, cofniecie się do początków XX wieku i wyruszycie na leśną wędrówkę, niczym na pierwsze Jamboree z udziałem Naczelnego Skauta. To wszystko przez trzy dni pod namiotami. Rezerwujcie 7-9 czerwca 2024 roku i przyjeżdżajcie do Kamianki (koło Ostrołęki). Dla wędrowników jest oczywiście przewidziana trasa dostosowana do ich poziomu!

Harcerski Rajd Radziejewski

Jak można przeczytać na fanpage’u Rajdu – prawdopodobnie najlepszy rajd harcerski między Bałtykiem a Tatrami. Sprawdźcie sami i dajcie znać, jak jest! My kilka lat temu zadaliśmy organizatorom kilka pytań. Na HRR rezerwujcie 14-16 czerwca 2024 roku i kupujcie bilety na pociąg w okolice Żyrardowa w mazowieckim. Trochę kilometrów trasy, techniki harcerskie (doszukałam się nawet, że harcerze łączyli obwody elektryczne!), śpiewy, tańce i harcerskie obycie. Brzmi jak przepis na dobry rajd! Trasa dostosowana jest do poziomu wędrowników.

Rajd Andrzejkowy

Tym razem propozycja ze wschodu Polski, a mianowicie spędzenie trzech dni w andrzejkowym klimacie, wśród harcerzy starszych i wędrowników. A do tego towarzyszyć wam będzie postać Wiedźmina – motywem przewodnim rajdu jest bowiem Ostatnie Życzenie. Zbierajcie ekipę, wpisujcie w kalendarz 17-19 listopada 2023 i sprawdzajcie, gdzie leżą Puławy i Kazimierz Dolny. Trasa się sama nie przejdzie!

Rajd Specjalnościowy Orzeł

Adresowany do harcerzy starszych i wędrowników, niezależnie czy pracują ze specjalnościami czy nie. Może ten rajd zapoczątkuje działanie z nimi, kto wie? Wszystko dzieje się w Lipnicy Wielkiej (województwo małopolskie). A tym wszystkim w poprzedniej edycji była gra terenowa, festyn, koncert, spotkania z harcerskimi specjalistami. Poziom jedynie wzrasta, więc i tym razem każdy znajdzie coś dla siebie! Rajd planowany w okolicach czerwca 2024 roku.

Harcerski Rajd Świętokrzyski

Pogubić się można, która to już będzie edycja Świętucha. Ale my wiemy, że już 66 raz tłumy harcerzy spotkają się w Górach Świętokrzyskich, przejdą kolejne kilometry i będą się świetnie bawić. Koncerty, gry i poznawanie historii to tylko niektóre z punktów programu! Zabierzcie swoje środowiska i pod koniec tego roku harcerskiego przyjeżdżajcie do Starachowic. Trasa dla osób w wieku wędrowniczym również się znajdzie!

To i tak tylko mała część wydarzeń, które odbywają się w tym roku harcerskim

Rajd Arsenał

W tegorocznej trasie dla harcerzy starszych i wędrowników Rajdu Arsenał wzięło udział 749 osób z całej Polski. W harcerskiej około 200, a zuchów doliczono się aż 260! Akcja pod Arsenałem w formie RPG, zwiedzanie muzeów, śpiewanie powstańczych piosenek, speed dating i wiele wartościowych dyskusji. Wszystkie drogi prowadzą do stolicy, a właśnie tam co roku w marcu odbywa się Rajd Arsenał. To jak, będziecie?

Rajd Festung Breslau

Przenosimy się do czasów wojny i śledzimy losy Polaków, którzy znaleźli się pośrodku konfliktu zbrojnego ostatniej bitwy stoczonej podczas II wojny światowej. Tak można określić Festung, czyli wielki rajd po wielkim mieście – Wrocławiu. Patrole zjeżdżają się nie tylko z ZHP – zaproszone są wszystkie organizacje harcerskie. Jeśli chcecie się przekonać, jak będzie, bądźcie gotowi w okolicach kwietnia i maja. Przewidziana jest trasa dla wędrowników.

Wymienione rajdy to i tak tylko mała część wydarzeń, które odbywają się w tym roku harcerskim, w całej Polsce. Liczba ogromna, więc i trudno się zdecydować. Z pomocą przychodzi wyszukiwarka wydarzeń na stronie zhp.pl/wydarzenia. Możecie dodać własne wydarzenie lub przefiltrować te już dodane, i tym sposobem znaleźć idealne wydarzenie dla siebie i całej drużyny. Zapełniajcie plany pracy i do zobaczenia na harcerskich rajdach w całej Polsce!

Zuzanna Gaweł - drużynowa 59 Wodnej Drużyny Harcerskiej z Hufca ZHP Rzeszów. Działa przy promocji i uwielbia copywriting. Prywatnie trenuje siatkówkę, gra na gitarze, czyta dużo książek i kocha wszystkie pieski, a szczególnie własnego.