DMB jak kiedyś
Dzień Myśli Braterskiej (ang. World Thinking Day) to święto znane każdemu zuchowi, harcerzowi, wędrownikowi i instruktorowi. Ale kto wpadł na jego pomysł? O co chodzi z tym „thinking”? Czy aktualnie możemy je świętować zgodnie z pierwotnymi założeniami?
Jak to się zaczęło?
Pomysł Dnia Myśli Braterskiej zrodził się podczas 4. Światowej Konferencji Przewodniczek i Skautek w 1926 roku, w Stanach Zjednoczonych. Ogłoszono, że 22 lutego będzie dniem, podczas którego wszystkie przewodniczki i skautki będą o sobie myślały oraz okazywały wdzięczność za bycie częścią tak niesamowitego, międzynarodowego ruchu. Stąd słowo “thinking” w angielskiej nazwie tego święta. 22 lutego to nieprzypadkowa data. Jest to bowiem dzień urodzin sir Roberta Baden-Powella oraz Olave Baden-Powell.
Co to za urodziny bez prezentu!
Te słowa sześć lat później (w 1932 roku) powiedziała belgijska delegatka podczas 7. Światowej Konferencji Przewodniczek i Skautek w Buczu. Ustanowiono wtedy, że z okazji Dnia Myśli Braterskiej przewodniczki i skautki będą zbierać datki („prezenty”) na dalszą działalność ruchu. WAGGGS można wesprzeć również teraz, poprzez Fundusz Dnia Myśli Braterskiej. Możecie dowiedzieć się o nim więcej w propozycji programowej, którą WAGGGS wydaje co roku (ZHP tłumaczy ją na język polski).
W tym roku zachęcamy Was do odkrycia pierwszej z czterech propozycji przygotowujących nas na obchody 100-lecia WAGGGS. „Nasza opowieść” zaprasza nas do refleksji nad kolonialną historią ruchu skautowego oraz jej ciągle obecnymi konsekwencjami. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak powstał skauting w innych krajach? Jak wyglądają zbiórki skautek w Kenii czy Kanadzie? W 2025 roku razem z WAGGGS podczas Dnia Myśli Braterskiej będziemy przyglądać się historii skautingu i zajrzymy na zbiórki w innych krajach. Propozycja zachęca nas, aby razem z innymi skautkami i skautami podjąć znaczące kroki w kierunku bardziej sprawiedliwej i włączającej przyszłości dla wszystkich członkiń i członków globalnego ruchu. Bądźcie gotowi na:
- Odwagę – zastanówcie się jak możemy zapewnić, by każda kultura i tożsamość w naszym ruchu były reprezentowane i słyszane.
- Naukę – zapoznajcie się z materiałami, myśląc o tym jak kolonializm wpłynął na skauting i guiding. Zrozumcie, jak nasz rozwój w kierunku bardziej włączającego ruchu może być odzwierciedlony lokalnie.
- Działanie – podejmijcie działania na rzecz kształtowania inkluzyjności oraz przeciwdziałania dyskryminacji w podejmowanych działaniach.
Propozycja programowa jest dobra dla wszystkich metodyk, zachęcamy by korzystać z niej jako drużynowi zuchowi i harcerscy lub w waszych drużynach wędrowniczych.
ŚWIATOWY Dzień Myśli Braterskiej?
W 1926 roku świętowałyśmy (bo chłopcy dołączyli do świętowania trochę później) Thinking Day. Słowo „World” zostało dodane podczas 30. Światowej Konferencji w Dublinie, w 1999 roku. Położono dzięki temu nacisk na międzynarodowy aspekt wydarzenia. Jak widać, już pod koniec XX wieku Dzień Myśli Braterskiej był świętowany ze skautkami i skautami na całym świecie. Aktualnie jest to jeszcze łatwiejsze dzięki dostępowi do Internetu i organizowanej przez ZHP „Akcji łączenia drużyn”. Już po raz czwarty zapraszamy was do udziału!
Podczas tej akcji drużyny i szczepy mają szansę na poznanie skautów i skautek z różnych zakątków świata, wypełniając razem zadania z propozycji programowej WAGGGS „Nasza opowieść”. Jak będzie wyglądało łączenie, zależy tylko od was. Po zgłoszeniu przez formularz zgłoszeniowy od organizatorek akcji dostaniecie dane do kontaktu z drużyną partnerską. Poprzez mailing, Whatsapp czy Facebook będziecie musieli ustalić, jak spędzicie wspólnie ten wyjątkowy dzień. Połączycie się wideo, audio, napiszecie maile z zdjęciami, a może wyślecie do siebie pocztówkę lub paczkę? Wszystko zależy od was i waszych partnerów.
Pamiętajcie, aby wspólnie wykonać chociaż jedno zadanie z propozycji. Udział w akcji to świetna okazja do nawiązania międzynarodowych kontaktów na lata. Kto wie, może wraz z waszymi partnerami uda się zorganizować obóz zagraniczny? Na pewno poznacie nowe kultury i tradycje, a przy okazji podszlifujecie znajomość języków obcych i zwiększycie pewność siebie. W poprzednich latach w akcji brało udział ponad 70 jednostek, które wspólnie ze swoimi zagranicznymi partnerami zrealizowały mnóstwo ciekawych projektów. Dołączcie do nich!
Więcej o akcji i propozycji dowiecie się tutaj.
Przeczytaj też:
Dominika Duszyńska - harcmistrzyni, zastępczyni Komisarki Zagranicznej ZHP, instruktorka Wydziału Zagranicznego Głównej Kwatery ZHP, przyboczna 7 BDSHiW „Forward” oraz wolontariuszka Regionu Europejskiego WAGGGS. Z zagranicą w ZHP związana od 2018 roku. W wolnym czasie jest lekarką.