Filmy o drodze

Na Tropie Kultury / Agnieszka Pawlik / 30.06.2019

Wakacje już się rozpoczęły,  a wraz z nimi letnie wyjazdy. Jeśli wciąż szukacie inspiracji może znajdziecie je w filmach, które łączy wspólny mianownik: droga. Alaska, Japonia czy Mordor – wybór należy do was.

Wszyscy uwielbiamy motyw drogi. W końcu to jeden z najbardziej znanych motywów literackich, nic więc dziwnego, że w kinematografii wyewoluował w gatunek nazywany kinem drogi. Charakterystycznym dla niego elementem jest to, że akcja rozgrywa się podczas podróży bohaterów, chociaż oczywiście może być to równie dobrze ucieczka lub wyścig.

Z okazji wakacji mamy dla was listę kilku filmów drogi, które warto nadrobić przed wyruszeniem w wakacyjną podróż.

Kubo i dwie struny (Kubo and the Two Strings)

Reżyser: Travis Knight
Rok: 2016

Pierwszy z filmów opowiada historię tytułowego Kubo, który posiada dość specyficzną moc, potrafi w magiczny sposób tchnąć życie w origami i za jego pomocą opowiadać historie. Szybko okazuje się jednak, iż w baśniach, którymi chłopiec raczy mieszkańców miasteczka jest o wiele więcej prawdy niż mogłoby się wydawać, a przygoda dopiero się rozpocznie.

Podróż Kubo przez tajemnicze jaskinie, ośnieżone góry oraz zapomniane zamki potęguje magiczną atmosferę animacji.

Warto obejrzeć ze względu na przepiękną animację (stworzoną metodą poklatkową), a także, jeżeli lubicie klimat średniowiecznej Japonii. Dla wielbicieli muzyki polecam posłuchania piosenki granej podczas napisów końcowych, cover When my guitar gently weeps w wykonaniu Reginy Spector jest wspaniały.

 W dziczy (Into the wild)

Reżyser: Sean Penn
Rok: 2007

Klasyka gatunku i prawdopodobnie pierwszy film, który kojarzy się większości osób z kinem drogi. Jest to opowieść o młodym chłopaku, który zamiast wydać pieniądze na studia zamierza wyruszyć samotnie na Alaskę.

W filmie wyróżniają się nie tylko wspaniałe miejsca, w końcu Alaska jest równie piękna, co niebezpieczna, ale także dobór ścieżki dźwiękowej. Warto obejrzeć, zwłaszcza jeśli planując wyprawę, nie jesteście pewni, czy odpowiednio się do niej przygotowaliście.

Choć goni nas czas (The Bucket List)

Reżyser: Rob Reiner
Rok: 2007

Kto powiedział, że bohaterami kina drogi mogą być tylko młodzi ludzie?

Dwoje starszych panów dowiadując się o tym, jak niewiele życia im pozostało, postanawiają zrealizować wszystkie marzenia, które pozostały na ich listach zrealizować przed śmiercią.

Jestem absolutnie przekonana, że to, co sprawia że cieplej myślę o Choć goni nas czas jest aktorstwo – Morgan Freeman oraz Jack Nicholson są jak zawsze wspaniali. Przy ich charyzmie film po prostu nie mógł się nie udać.

Władca pierścieni: Drużyna Pierścienia

Reżyser: Peter Jackson
Rok: 2001

Drużyna złożona z hobbitów, czarodzieja, elfa, krasnoluda oraz ludzi zmierza do Mordoru by zniszczyć Pierścień w ogniu Góry Przeznaczenia.

Jeśli ktoś jeszcze nie widział, polecam zwłaszcza wersję reżyserską (choć wtedy trzeba sobie zarezerwować sporo czasu na seans). Zachwycają sceny kręcone w Nowej Zelandii, ścieżka dźwiękowa oraz to, w jaki sposób sam film zmienił nasze podejście do filmów fantasy.

Sekretne życie Waltera Mitty (The secret life of Walter Mitty)

Reżyser: Ben Stiller
Rok: 2013

Któż z nas nie marzył o niesamowitych przygodach, jednocześnie nie mogąc się zmusić do realizacji tego pomysłu?

Tu właśnie wkracza główny bohater, Walter, którego wyobraźnia jest naprawdę imponująca i prawie równa się z jego strachem przed prawdziwymi przygodami. Wszystko zmienia się kiedy musi wyruszyć w drogę, by odzyskać zdjęcie mające uwiecznić ostatnie wydanie czasopisma dla którego pracuje.

Choć można powiedzieć, że fabuła nie jest zbyt odkrywcza, ot marzyciel musi wyruszyć w podróż, która odmieni jego sposób patrzenia na świat, trzeba pamiętać o jednym – nie każdy film musi zmieniać nasze życie o 180 stopni. Wtedy właśnie wkracza Sekretne życie Waltera Mitty, które z jednej strony jest urocze, a z drugiej sprawia, że samemu chce się wyjść z domu i wyruszyć na koniec świata.

 

Przeczytaj też:

Agnieszka Pawlik - należy do Kręgu Instruktorskiego Buki działającego przy Hufcu Beskidzkim. Mieszka w Bielsku-Białej, a studiuje w Katowicach. Uwielbia podróżować, czytać książki i zastanawiać się, dlaczego ludzie nie oglądają wartościowych filmów oraz seriali, a przede wszystkim odkrywać jak najwięcej z otaczającego ją świata.