Książki z dobrym przesłaniem

Na Tropie Kultury / Agnieszka Pawlik / 29.03.2020

Czytać lekturę, czy nowy tom ukochanej serii? Coś nowego, czy powrócić do klasyki? Problemy czytelnicze się nie zmieniają. Jeśli jednak nie wiecie, co czytać w nadchodzących dniach mam dla was kilka propozycji

Społeczna kwarantanna trwa już jakiś czas, dlatego rozumiem, że coraz trudniej jest znaleźć sobie jakieś zajęcie. Jeśli skończyliście już sprzątać, nadrabiać seriale oraz oglądać filmiki z kotami może już czas na nadrobienie książek, które kurzą się na półce. Spokojnie, każdy z nas ma półkę wstydu czekającą na inne czasy. Czyli właśnie na teraz.

Rozumiem, że książki w Polsce są relatywnie drogie, na szczęście istnieje kilka portali, dzięki którym będziecie mogli zamówić je online z dostawą do paczkomatu, w cenie, którą wytrzyma nawet studencki budżet. Alternatywnie możecie skorzystać z wersji audio lub e-book. Linki znajdziecie przy poszczególnych pozycjach.

Jeśli szukacie inspiracji czytelniczych, przedstawiam wam kilka książek, z którymi warto się zapoznać. Każda z nich należy do innego gatunku, ale czytelnicze horyzonty przecież nie mają granic.

Chciałbym grać w grę, ale każą mi czytać 

Dziennik. Wyprawa 1907.
Dziennik 29

Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale ewolucja rynku czytelniczego wykształciła kilka typów gier książkowych. O klasycznych paragrafówkach pisałam w artykule Gry książkowe dla bystrzaków, ale jeśli nie tego oczekujecie od połączenia gier oraz książek jest alternatywa: interaktywna gra książkowa.

Kiedy znamy już odpowiedź, należy ją sprawdzić na stronie internetowej

Jak wygląda rozgrywka? Bardziej niż słowo prosto, pasuje tu: ciekawie. Naszym zadaniem jest rozwiązanie wszystkich zadań z książki. Kolejność często nie ma znaczenia, chociaż spotkałam kilka zagadek, które wymagały znajomości innych rozwiązań. Każdorazowo były one jednak odpowiednio opisane. Kiedy znamy już odpowiedź, należy ją sprawdzić na stronie internetowej (każda z książek posiada własną). Dodatkowo na tej samej stronie można znaleźć podpowiedzi do zadań, gdyby okazały się zbyt trudne.

Do samej gry potrzeba: ołówka, telefonu lub komputera z dostępem do internetu oraz nożyczek.

Zadania w książce są bardzo różnorodne. Spotkacie takie związane z grami słownymi, rozwijające spostrzegawczość oraz logiczne myślenie. Każde z nich jest inne, ale ostrzegam: do rozwiązania części z nich możecie potrzebować sporo czasu, zwłaszcza jeśli lubicie zagadki i przywykliście do pewnych klisz ich rozwiązywania. Niesztampowe podejście jest wymagane!

Dotychczas w serii Dziennik ukazały się trzy tytuły: Dziennik 29, Dziennik 29. Przebudzenie oraz Dziennik. Wyprawa 1907.

Gdzie dostać:
drugiewydanie.pl – Dziennik 29
empik.com – Dziennik 29. Przebudzenie
drugiewydanie.pl – Dziennik. Wyprawa 1907
aros.pl – Dziennik. Wyprawa 1907

Interesuję się psychologią, ale w lekkim wydaniu

Wybieraj wystarczająco dobrze, Agnieszka Jucewicz  
Żyj wystarczająco dobrze,  Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński

Są to wywiady z polskimi psychologami oraz psychoterapeutami

Wszystkie tytuły serii Wystarczająco dobrze mają pewne punkty wspólne. Nie są to psychologiczne podręczniki akademickie, tylko wywiady ze wspaniałymi polskimi psychologami oraz psychoterapeutami. Jednak przede wszystkim są one przystępne, a autorzy starają się opisywać zjawiska psychologiczne w sposób zabawny albo obrazowy.

Nie znaczy to, że poruszane przez nich tematy są proste, ale zamiast powodować ból głowy, skłaniają do refleksji czy sami nie jesteśmy zamknięci w klatce własnych myśli i przyzwyczajeń. Dodatkowo wydane są przepiękne i złożone w taki sposób, że czyta się je błyskawicznie.

Gdzie dostać:
drugiewydanie.pl – Żyj wystarczająco dobrze
taniaksiazka.pl – Żyj wystarczająco dobrze
empik.com – Wybieraj wystarczająco dobrze
taniaksiazka.pl – Wybieraj wystarczająco dobrze

Jeśli czytać to tylko o bohaterach, których się nie zapomina

Szóstka wron- Leigh Bardugo

Czas na coś bardziej rozrywkowego. Co powiecie na skrzyżowanie Oceans 11 ze światem fantasy? Chociaż po prawdzie fantastyki nie ma w dulogii Szóstki wron tak wiele, jak w poprzedzającej ją Trylogii Grisha, jednak spokojnie można je czytać niezależnie od siebie.

Ta powieść ma jednak coś, czego nie spotyka się tak często

Niełatwo jest opowiedzieć o fabule, unikając spoilerów, napiszę więc tylko, że żyjący w portowej dzielnicy Kaz dostaje niezwykłą ofertę – ma zebrać grupę wystarczająco sprytną, by włamać się do jednego z najlepiej strzeżonych fortów na kontynencie. Brzmi sztampowo. Ta powieść ma jednak coś, czego nie spotyka się tak często: wspaniały język (sceny kłótni pomiędzy bohaterami to złoto) oraz postaci, którym kibicujemy pomimo tego, że wiemy, iż nie są oni bez winy.

Przyznaję szczerze, zakochałam się w tej historii głównie dzięki narracji. Trzecioosobowy opis z perspektywy poszczególnych bohaterów pozwala, po pierwsze cały czas patrzeć jak rozwijają się relacje w grupie, po drugie widzieć jak bardzo bohaterowie próbują ukrywać, czasami nawet sami przed sobą, własne motywacje.

Jeśli polubicie ekipę Kaza, powinniście przeczytać także Królestwo Kanciarzy Leigha Bardugo.

Gdzie dostać:
empik.com
taniaksiazka.pl – audiobook
drugiewydanie.pl

 

Przeczytaj też:

Agnieszka Pawlik - pochodzi z Bielska- Białej (Hufiec Beskidzki). Studiuje na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. W wolnych chwilach głównie czyta i planuje kolejne podróże.