Kulturalna wiosna – cztery polecenia

Na Tropie Kultury / Aleksandra Tarczydło-Ostasz / 09.05.2024

W wiosennej odsłonie Na Tropie Kultury książka, film dokumentalny i dwie gry! Wiosną nie zapomnijcie o kulturze!

KSIĄŻKA: HYDROZAGADKA
– reportażowa refleksja

Refleksje filozoficzne, historia, badania terenowe, rozmowy ze specjalistami – to wszystko łączy w sobie reportaż Jana Mencwela o podtytule “Kto zabiera polską wodę i jak ją odzyskać”. Polecam czytać w plenerze, od razu rozejrzeć dookoła. Na własne oczy przekonać się, że kryzys klimatyczny dzieje się tu i teraz. Tuż obok nas. To książka, która otwiera oczy, poraża, ale też… przynosi nadzieję.

Czytałam ją długo, łączyłam w głowie to, co obserwujemy podczas naszych harcerskich działań terenowych z przedstawianymi badaniami obserwacjami, przeliczałam, analizowałam. Nie jest to lektura lekka. Bardzo polecam.

Jan Mencwel, „Hydrozagadka. Kto zabiera polską wodę i jak ją odzyskać” Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2023.

FILM: SIMONA
– dokument o niezwykłej kobiecie

Kim była Simona Kossak, badaczka, pierwsza polska aktywistka ekologiczna, która uciekła od słynnej rodziny, by mieszkać w Puszczy Białowieskiej, w jednym domu z dzikiem, sarnami, krukiem? Odpowiedź na to pytanie próbuje znaleźć Ida Matysiak, cioteczna wnuczka Simony, która rusza do Białowieży. W filmie zobaczymy jej kolejne kroki odkrywania historii oraz archiwalne materiały, które tworzą wielowymiarowy portret osoby niezwykłej, inspirującej, trudnej i całe życie poszukującej wolności. Film polecam nie tylko dlatego, że to wyjątkowy obraz, w którym króluje przede wszystkim przyroda, ale też jako swego rodzaju “przygotowanie” – na listopad zaplanowana jest premiera filmu fabularnego o Simonie z Sandrą Drzymalską w roli głównej.

Simona (2022, 91 min.) reż. Natalia Koryncka-Gruz.

GRA PLANSZOWA: NA SKRZYDŁACH
– idealna na spokojny wieczór z przyjaciółmi

Planszówka, którą pokochacie. Rozgrywka trwa około 60 minut, a mimo że jak to w grach – chodzi o zdobycie jak największej liczby punktów – nie poczujecie męczącej rywalizacji i stresu. Chill. A chill ten przyniosą Wam karty z przedstawicielami ptaków z całego świata. Podczas rozgrywki stworzycie własne siedliska, a ptaki będą się chwalić różnymi “umiejętnościami” i… znosić jaja. Do podstawowej wersji można dodawać liczne dodatki. Kto wie, może kiedyś doczekamy się nakładki polskiej!? Na pierwszą rozgrywkę bardzo polecam zaprosić doświadczonego gracza. To zdecydowanie przyspieszy proces nauki i sprawi, że od razu będziecie mogli się cieszyć grą.

Na skrzydłach, wyd. Rebel dla 1-5 osób, rozgrywka 40-70 min.

Ps.
Sikorki są najlepsze!

GRA WIDEO: Włóczykij ratuje Dolinę Muminków muzyką

Znany z serii książek Tove Jansson Włóczykij musi pomóc baśniowej Dolinie Muminków odrodzić się na nowo w jej fantastycznej dzikości! Jak to zrobić? Oczywiście z pomocą jego nieodłącznej harmonijki i pojawiających się na każdym kroku najrozmaitszych mieszkańców Doliny. Aby zachęcić ich do wspólnego działania Włóczykij musi być wystarczająco „zainspirowany”, a punktów – no właśnie – inspiracji, może szukać oczywiście w otaczającej go naturze! Urocza grafika w stylu animacji z lat 90. oraz wyjątkowa muzyka Sigur Rós, ponadczasowa historia i znowu, tak, jak w przypadku polecanej przeze mnie gry planszowej, dużo spokoju, skupienia i systematycznego działania przynoszącego efekty. Polecam Wam grę, odpowiednią dla początkujących graczy, która pozwoli poczuć się jak „90s kid”! Szacowany czas przejścia to 4-5 godzin. Gra jest dostępna w polskiej wersji językowej na PC i konsolę Nintendo Switch.

Włóczykij: Melodia Doliny Muminków, Hyper Games (2024).

Przeczytaj też:

Aleksandra Tarczydło-Ostasz - skarbniczka Hufca Kraków - Nowa Huta, instruktorka Szczepu Unia. Zawodowo zajmuje się marketingiem w Nowohuckim Centrum Kultury, po godzinach ściga z czasem, żeby zobaczyć wszystkie wystawy, spektakle, filmy, seriale i koncerty, których jest tylko coraz więcej i więcej...