Na Tropie 12/2018

Archiwum / 06.01.2019

W grudniu członek komendy Wędrowniczej Watry 2019 czuł się, jakby budował rakietę. A Marcin Bednarski z Wydziału Wychowania GK ZHP przypominał, że nawet jakbyś chciał/a, nie uciekniesz od wychowania. Na koniec miesiąca pojawiły się, równie ważne, artykuły o COP24 i Refleksja na urodziny Boga.

WW19. This is Houston

(Felietony/Przemek Proszowski)

W tym roku czuję się jak członek zespołu inżynierów, którzy budują rakietę, która miałaby przetransportować sondę w kosmos i zmienić oblicze dzisiejszej nauki. Tak jest z tegoroczną Wędrowniczą Watrą – kluczowym wydarzeniem w każdym kalendarzu wędrowniczym. Budujemy rakietę, żeby zmienić oblicze wędrownictwa w całym ZHP.

(czytaj więcej)

Odległy kraj

(Wyjdź w Świat/Maria Radkowska)

Armenia to niewielki kraj liczący 3 miliony mieszkańców. Jego powierzchnia jest równa powierzchni województwa wielkopolskiego. Mimo to, miejsce to jest niezwykłe.

(czytaj więcej)

Who I am

(Felietony/Marcin Bednarski)

W harcerstwie choćbyś chciał, nie uciekniesz od wychowania. Jak już masz 17 lat i wzrost typowy dla tego wieku, to po prostu jesteś widoczny. Wszyscy mniejsi ludzie się na ciebie gapią i trochę czekają, co im pokażesz.

(czytaj więcej)

Poznajmy się! Sylwia Wójcik

(Jestem w Związku/Radosław Rosiejka)

Jaki jest cel tego wywiadu? Co chcesz nim przekazać? – zapytała mnie na początku rozmowy Szefowa Zespołu Wędrowniczego WWM GK ZHP. Nie mam żadnego celu. Nie zaczynam wywiadu z gotową tezą. Zobaczymy, co powiesz – odparłem.

(czytaj więcej)

Mamy wpływ na zmiany

(Ważny Trop/Maria Korcz)

Conference of Youth co roku poprzedza szczyt klimatyczny ONZ. Młodzi z różnych stron świata spotykają się, by zabrać głos w sprawie zmian klimatu i pogarszającego się stanu środowiska. Przygotowane  postulaty trafiają później na obrady.

(czytaj więcej)

O Opolu z HAKIEM

(Na Tropie Środowisk/Maria Korcz)

Po raz kolejny okazało się, że wysoko na liście zainteresowań akademików leży wspólne śpiewanie i poznawanie miasta, w którym działają. Na kilka naszych pytań o to, czym jeszcze zajmują się studenci z Opola, odpowiedzieli akademicy zrzeszeni w Harcerskim Kręgu Akademickim HAKI im. Bohaterów spod Monte Cassino, jednym z najstarszych kręgów w Polsce.

(czytaj więcej)

Refleksja na urodziny Boga

(Ważny Trop/Jolanta Łaba)

W gonitwie przez szarą codzienność warto zatrzymać się i pomedytować nad tym, co widzimy. To dobre ćwiczenie duchowe do pracy nad sobą. W przeddzień Wigilii mało kto pamięta, po co to wszystko. A urodziny Boga przebiegają… bez Jubilata. Cośmy uczynili z Bożym Narodzeniem?

(czytaj więcej)