Na Tropie 9/2018

Archiwum / 11.10.2018

Na początku września pisaliśmy jeszcze o tym, co działo się na Zlocie ZHP Gdańsk 2018. Po wakacjach skupiliśmy się na kursach i wędrowniczym działaniu. Odnajdziecie to w tekstach o Wędrowniczym Wschodzie, kursie Przekraczając Granice czy warsztatach dla opiekunów prób. We wrześniu zadaliśmy też ważne pytanie: czy zbiórka to perfidna indoktrynacja, czy prezentacja dobrych wartości?

Pierwsza w Polsce

(Na Tropie Środowisk/Maria Korcz)

Małgorzata Leszczyńska jest pierwszą w Polsce zdobywczynią Odznaki Skautów Świata – najwyższego przyznawanego przez WOSM odznaczenia dla wędrowników.  Poza harcerstwem interesuje się teatrem, zarówno oglądaniem, jak i graniem. Pływa też rekreacyjnie. Pełni funkcję drużynowej w Hufcu Ziemi Sanockiej, skąd pochodzi.

(czytaj więcej)

Zmiana

(Felietony/Radosław Rosiejka)

Mógłbym napisać, co mi się w tym zlocie nie podobało, ale tego nie zrobię. Nie dlatego, że wszystko było źle i zrobiłbym to lepiej. O nie! Nie napiszę, bo Zlot ZHP Gdańsk 2018 pokazał coś ważniejszego.

(czytaj więcej)

Drużynowy co sprzedał siebie

(Instruktorski Trop/Wojciech Borkowski)

Czy zbiórka jest perfidną indoktrynacją człowieka, czy może też wspaniałą prezentacją dobrych wartości? Czy na zbiórce należy oddzielić życie prywatne od wychowywania? I czy to w ogóle jest możliwe?

(czytaj więcej)

Wędrowniczy Wschód

(Na Tropie Środowisk/Grzegorz Skonieczny)

Zastanawiałeś się kiedyś, jak niezwykłą chwilą jest wschód słońca? Jak wiele znaczeń kryje się w tym krótkim momencie, kiedy wstaje nowy dzień? Wędrownicy z Chorągwi Białostockiej ZHP spotkali się już po raz trzeci, by wspólnie przeżywać brzask.

(czytaj więcej)

Weź na warsztat

(Instruktorski Trop/Patrycja Kiryluk)

Co to marmozeta i gdzie można ją spotkać?  Jaki ma związek z relacjami opiekuna i podopiecznego? Między innymi przed takimi pytaniami zostali postawieni uczestnicy chorągwianych warsztatów opiekunów prób instruktorskich w Opolu.

(czytaj więcej)

Odważ się przekroczyć granicę

(Instruktorski Trop/Maria Radkowska)

Kurs Drużynowych Wędrowniczych Przekraczając granice został stworzony w oparciu o ideę działania wędrowniczego w praktyce. Ma formę zagranicznego obozu wędrownego, przygotowanego przez kadrę i uczestników.

(czytaj więcej)

Służba druhu

(Jestem w Związku/Ewa Grabek, Radosław Rosiejka)

Primus Inter Pares i służba – to często powtarzane wędrownicze pojęcia. Jednak, nie zdajemy sobie sprawy czym jest służba. O niej właśnie oraz o Primus Inter Pares rozmawiali uczestnicy Konferencji Metodycznej Wyzwania.

(czytaj więcej)