Pobierz aplikację Na Tropie

Ważny Trop / Radosław Rosiejka / 22.12.2019

Świat się nieustannie zmienia, a razem z nim my. Kiedyś chwyty na gitarę do piosenek mieliśmy na kartkach, a dzisiaj wystarczy pobrać odpowiednią aplikację. Żeby przeczytać artykuł w Na Tropie, trzeba było kiedyś wejść na naszą stronę, ale właśnie z tym kończymy.

Teraz już nie trzeba wchodzić na naszą stronę, bo wystarczy pobrać aplikację mobilną Na Tropie na smartfony z systemem operacyjnym Android. Znajdziecie ją pod tym linkiem.

Tak samo, jak zmienia się świat, ZHP oraz my sami, zmieniają się sposoby korzystania z internetu. Jeszcze 10 lat temu wszyscy wchodziliśmy do niego, licząc, ile godzin w nim spędzamy. Teraz takie wyliczenia tracą sens. Do internetu już nie wchodzimy, bo on jest zawsze i wszędzie – online jesteśmy non stop. Nawet nie wyobrażamy już sobie takiego korzystania z Internetu jak jeszcze 10 lat temu. Może niektórym będzie trudno w to uwierzyć, ale pięć lat temu też inaczej korzystaliśmy z internetu, mieliśmy inne smartofny oraz możliwości.

Potwierdzają to badania NASK – Państwowego Instytutu Badawczego, z których wynika, że obecnie do internetu zaglądamy na smartfonach. Robi tak ponad 97% uczniów szkół średnich.

Pracowaliśmy nad naszą własną aplikacją mobilną

Również widzimy to w Na Tropie, które czytane jest przez ponad 60% użytkowników właśnie na smartfonach. I z każdym rokiem takich użytkowników mamy coraz więcej. Dlatego od kilku miesięcy pracowaliśmy nad naszą własną aplikacją mobilną, a przygotowania do rozpoczęcia prac trwały jeszcze dłużej.

Po co nam aplikacja Na Tropie?

Zrobiliśmy to, ponieważ zawsze chcemy być blisko naszych czytelników. Jesteśmy tak samo jak wy wędrownikami, instruktorami. Mieszkamy w różnych częściach Polski, a w harcerstwie robimy różne rzeczy. Prowadzimy drużyny, działamy w szczepach, jesteśmy kadrą wspierającą. Poza harcerstwem robimy jeszcze więcej różnych rzeczy. Wiemy, co i jak się czyta oraz ogląda.

Dlatego wierzymy, że aplikacja Na Tropie przypadnie wam do gustu. Dzięki niej łatwo traficie do naszych artykułów, a z powiadomień dowiecie się o nowej publikacji, która wcześniej mogła umknąć, bo nie wyświetlił jej wam Facebook. Kolejnym plusem jest to, że artykuły powinny się wam teraz lepiej wyświetlać.

Nasza aplikacja nie pozyskuje i nie przetwarza danych pozwalających na identyfikację użytkowników. Nie potrzebujemy dostępu do waszych aparatów, mikrofonów i danych w smartfonie. Jedynie co będziemy ogólnie wiedzieć o naszych czytelnikach to, to ilu z was otworzyło konkretny artykuł, ile czasu średnio spędza w aplikacji statystyczny użytkownik oraz jaka wersja i system operacyjny na smartofnie cieszą się popularnością. Chcemy to wiedzieć, żeby artykuły i aplikacja była w przyszłości lepsze.

Co dalej?

W najbliższych tygodniach powinny pojawić się nowe funkcjonalności

Obiecujemy, że dalej będziemy rozwijać naszą aplikację. W najbliższych tygodniach powinny pojawić się nowe funkcjonalności jak dodawanie ich do schowka, a jeszcze później możliwość ich komentowania. Przy okazji usuniemy kilka błędów na naszej stronie internetowej.

Możecie do nas pisać na [email protected] z uwagami dotyczącymi działania aplikacji oraz sugestiami, jak powinniśmy ją dalej rozwijać.

Aplikację stworzył i rozwija phm. Jakub Malczewski, który od kilku lat zawodowo zajmuje się programowaniem. W wolnym czasie, w ramach wolontariatu, zajmuje się właśnie naszą aplikacją, a do tego jest komendantem XXII Szczepu Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych im. E.T. Setona w Hufcu „Piast” Poznań – Stare Miasto.

Nie ma odwrotu

Aplikacje mobilne nieustannie towarzyszą nam w życiu

Zdecydowaliśmy się na aplikację mobilną, bo one nieustannie towarzyszą nam w codziennym życiu. Sprawdzamy w nich m.in. godzinę odjazdu autobusu, pogodę, stan konta, słuchamy muzyki oraz czytamy artykuły.

Kilka tygodni temu firma analityczna App Annie opublikowała dane o najpopularniejszych aplikacjach i grach na urządzeniach z systemem Android i iOS. Wynika z nich, że w 2019 roku zanotowano o 5% więcej pobrań aplikacji, niż rok wcześniej. Trend ten ma również utrzymać się w przyszłym roku.

Rośnie też liczba dostępnych aplikacji w App Store i Google Play. Jeszcze 5 lat temu było ich ponad 2 mln, a teraz jest ich ponad 3,5 mln, w tym też i aplikacja Na Tropie.

Na tym nie chcemy poprzestać. Jeśli wśród naszych czytelników jest ktoś, kto potrafi tworzyć aplikacje na iOS-a to zapraszamy do współpracy. Też chcemy być obecni na iPhonach, ale na razie nie znaleźliśmy nikogo, kto potrafiłby stworzyć aplikację dla tego systemu operacyjnego. Mamy nadzieję, że wejście do sklepu Apple to tylko kwestia czasu. Czytelnicy, którzy wiedzą jak tworzyć aplikacje dla systemu Android, też mogą się odzywać – Kuba chętnie skorzysta z waszej pomocy.

Czy nasza aplikacja odniesie sukces i będziecie chętnie z niej korzystać? Mamy taką nadzieję, ale jak będzie, to dopiero czas pokaże.

 

Przeczytaj też:

Radosław Rosiejka - instruktor Zespołu Wędrowniczego WWM GK ZHP oraz Wydziału Komunikacji i Promocji GK ZHP, przez dwa lata drużynowy drużyny wędrowniczej w Hufcu "Piast" Poznań-Stare Miasto. Lubi jeździć na rowerze i słuchać muzyki, ale nie robi tego równocześnie.