Wędrownicy w kulturze

Na Tropie Kultury / Marta Jeżak / 17.01.2021

O zaletach aktywnego udziału w życiu kulturalnym pisałam już niejednokrotnie. Tym razem chciałabym skupić się konkretnych pomysłach dotyczących pracy z kulturą wśród wędrowników. Wiek licealny to idealny czas na rozwijanie swoich kulturalnych horyzontów.

Dlaczego? Nie mogę powstrzymać się od udzielenia odpowiedzi na to pytanie. Wędrownicy to osoby, które w szczególny sposób cały czas pracują nad sobą, doskonalą swoje umiejętności i poszerzają wiedzę. Szukają także miejsca dla siebie oraz przekraczają własne granice, realizując różnego rodzaju wyczyny. Uczą się także zarządzać zespołem oraz pełnią służbę w lokalnym środowisku. Kultura, rozumiana jako materialna i umysłowa działalność społeczeństw oraz jej wytwory, świetnie wpisuje się w realizację wymienionych powyżej założeń. Obecnie instytucje kultury, ze względu na pandemię, pozostają zamknięte. Nie musi być to jednak czas stracony. Możecie właśnie teraz zaplanować wasze działania na przyszłość albo spróbować zrealizować je online.

Służba

Zacznijmy od elementu najbardziej naturalnego dla wędrowników. Można ją pełnić na różne sposoby. Mam kilka pomysłów na służbę związaną z kulturą. Może któraś z propozycji okaże się właśnie tą, której szukacie albo tą, która jest potrzebna w waszym środowisku.

1. Troska o lokalne dobra kultury. Może w waszej okolicy znajdują się jakieś zaniedbane zabytki albo pomniki? Opieka nad nimi, poszerzenie swojej wiedzy na ich temat, a może i rozpropagowanie ich może być waszą służbą na najbliższy czas. Sprawdźcie też, czy lokalne instytucje kultury np. biblioteki, teatry nie potrzebują wolontariuszy. To może być dla was ciekawa lekcja, a dla nich wymierna pomoc.

2. Dzielenie się kulturą. Dzieci przebywające w domach dziecka, czy seniorzy mieszkający w domach opieki społecznej często są bardzo stęsknieni kontaktu z innymi i z kulturą. Możecie na przykład, po uprzednim rozpoznaniu potrzeb, zorganizować akcję czytania książek dla dzieci z domu dziecka albo przygotować dla nich ciekawe przedstawienie (możecie w jego organizacją włączyć całe wasze środowisko albo szczep). Inną możliwością jest wspólne kolędowanie z seniorami, czy warsztaty artystyczne, które dla nich przeprowadzicie. Ogranicza was jedynie wasza wyobraźnia. Pamiętajcie jednak, że pełnienie służby niesie za sobą pewną odpowiedzialność za osoby, którym pomagamy. Niech wasza pomoc będzie regularna i nie skupi się tylko na jednorazowym działaniu.

Jednym z elementów rozwoju może być uczestnictwo w kulturze i zdobycie nowej wiedzy

3. Szerzenie lokalnej kultury. Wasz region charakteryzuje się wyjątkowym folklorem, o którym niewiele osób wie? Zastanówcie się, jak możecie to zmienić. Jak uświadomić mniejszą lub większą część społeczności, że to, co regionalne jest piękne i wartościowe oraz jak poszerzyć ich wiedzę na ten temat. Na pewno wspólnie wypracujecie wiele ciekawych pomysłów.

Praca nad sobą

To niezwykle ważny element w wędrownictwie. Ciągłe dążenie do doskonałości jest czymś naturalnym, dlatego warto pamiętać o wszechstronnym rozwoju. Jednym z elementów rozwoju młodego człowieka może być uczestnictwo w kulturze i zdobycie nowej wiedzy z tej dziedziny. To dzięki temu możemy poszerzać swoje horyzonty, rozważać dylematy moralne, czy zdobywać nowe informacje.

1. Zdobywanie mistrzowskich sprawności np. artystka artysta to jedna z form samodoskonalenia się w zakresie kultury. Ta sprawność będzie wyzwaniem zarówno dla osób, które są z kulturą za pan brat, ale może stać się wyczynem dla wędrowników, którym dotychczas było z kulturą nie po drodze.

2. Realizując próbę na stopień Harcerza Orlego/Harcerski Orlej, wykonujemy zadanie dotyczące pogłębiania swojej wiedzy i umiejętności w różnych dziedzinach aktywności (nauka i kultura). W ramach tego wymagania znajdźcie dziedzinę, która was interesuje i pogłębiajcie wiedzę na jej temat. A może chcielibyście zawodowo rozwijać się w kierunku zawodów artystycznych – dowiedzcie się wtedy więcej o możliwych studiach i rekrutacji na nie. Znajdźcie kulturalną pasję, którą będziecie rozwijać. To może być regularne chodzenie do teatru, czytanie książek albo odkrywanie jakiejś epoki w historii kina. Gwarantuję, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Będzie to dla was motywacja do poszerzenia swojej wiedzy

3. Obojętnie czy macie już konkretną dziedzinę swoich zainteresować kulturalnych, czy nie, przygotujcie na jej temat (albo ich – kto powiedział, że może być tylko jedna) zbiórkę dla swojej drużyny. Będzie to dla was motywacja do poszerzenia swojej wiedzy, a równocześnie pożyteczna nauka w najlepszym towarzystwie. Możecie także zorganizować wyjście drużyny np. do teatru, a następnie podyskutować na temat obejrzanej sztuki.

Szukanie swojego miejsca w społeczeństwie

Jeżeli już wiecie, że chcielibyście rozwijać się w przyszłości w jednym z zawodów artystycznych, to dowiedzcie się, jakie organizacje lub miejsca działające w twoim środowisku, pozwolą wam się rozwijać w danej dziedzinie. Jeżeli macie już taką grupę, to świetnie. Dowiedzcie się także o możliwych ścieżkach kariery, studiach i rekrutacji. Szukajcie dróg rozwoju, wyjeżdżajcie na konkursy, poszerzajcie grono znajomych. Działajcie!

Możliwości na uczestnictwo w kulturze jest wiele. Kluczem do ich zauważenia jest tylko wyjście w świat, popatrzenie i pomyślenie. Dalej zostaje już tylko działanie!

 

Przeczytaj też:

Marta Jeżak - podharcmistrzyni, nadal studentka Akademii Teatralnej w Warszawie, przechodząca ostatnio kryzys w związku z zamkniętymi teatrami, głodna spotkania na żywo z aktorem podczas spektaklu w teatrze. Pociesza ją kot i "kakałko".