Więcej książek z dobrym przesłaniem

Na Tropie Kultury / Agnieszka Pawlik / 08.04.2020

Szukacie ciekawych książek, dzięki którym choć na chwilę zapomnicie o tym, że na razie nie za bardzo możemy się ruszyć z domu? Jeśli chcecie poczytać coś, dzięki czemu odbędziecie podróż nie tylko w czasie i przestrzeni, pozwólcie, że polecę wam kilka pozycji. 

Dwa tygodnie mniej lub bardziej przymusowej kwarantanny już za nami. Założę się, że każdemu z nas przyda się mała wycieczka, chociażby książkowa. Na szczęście możliwości jest dużo, dlatego powstał drugi artykuł z polecajkowej serii. Tak jak ostatnio, dla Waszej wygody każda z pozycji jest opatrzona linkami, umożliwiającymi kupienie jej w niewygórowanej cenie.

Chcę się nauczyć, jak się uczyć!

Włam się do mózgu – Radek Kotarski

Książka opisuje 20 metod skutecznej nauki

Kiedy będziemy mieli lepszą okazję, by oduczyć się zasady 3Z (Zakuć-zdać-zapomnieć) niż teraz? Jak dla mnie nigdy. Książka Kotarskiego jest bardzo przejrzysta i oddziałuje na naszą pamięć w każdy możliwy sposób, żebyśmy tylko zapamiętali jak najwięcej. Temat nie jest zbyt odkrywczy, pewnie sami próbowaliście mnóstwa metod, jak uczyć się lepiej, szybciej, sprawniej, ale ostatecznie tylko się frustrowaliście i zniechęciliście. I tu właśnie jest haczyk – Włam się do mózgu opisuje (na przykładach!) 20 metod skutecznej nauki, a dodatkowo każdą z nich opisuje za pomocą bogatej bibliografii.

Nie polecam maturzystom, dla których początek kwietnia to trochę za późno, aby testować nowe metody edukacyjne (chyba, że jesteście fanami rozwiązań ekstremalnych), ale jako prezent dla samego siebie lub rodzeństwa na początek nowego etapu edukacyjnego, jak najbardziej.

Gdzie dostać tę książkę?
Altenberg.pl

Magia + Londyn to nie tylko Harry Potter 

Mroczniejszy odcień magii – Victoria Schwab
Zgromadzenie cieni – Victoria Schwab

Mam pewien problem z szeroko pojętą fantastyką. Z reguły musimy wybierać: dobrze wykreowany świat albo ciekawi bohaterowie. Tutaj tego problemu nie ma, a w pakiecie dostajemy nie jeden, ale cztery alternatywne światy. Tak, wszystkie to różne wersje Londynu.

Jeśli oczekujecie przygody podobnej do Harrego Pottera, szukajcie dalej

Zacznijmy od początku. V. Schwab w trylogii Odcienie magii zabiera nas w podróż do czterech Londynów: magicznego (Czerwonego), podobnego do naszego (Szarego), nieposiadającego magii (Białego) oraz przez magię pożartego (Czarnego). Brzmi dobrze? Dodajcie do tego wielobarwne postaci (magiczne oraz nie) oraz oczywiście intrygę związaną z samym faktem egzystowania wszystkich światów zbyt blisko siebie. Ostrzegam, jeśli oczekujecie przygody podobnej do Harrego Pottera, szukajcie dalej. Odcienie są po prostu inne. Każda z książek pogłębia postaci i serwuje nam, moim zdaniem, jednego z najlepszych książkowych antagonistów. W tłumie złoczyńców, którzy są źli bo tak, jest światełkiem nadziei dla innych historii.

Polecam szczególnie drugą część. Zazwyczaj nie przepadam za motywem turnieju magicznego, ale czytając Zgromadzenie cieni, zmieniłam zdanie.

Gdzie dostaniecie tę książkę?
drugiewydanie.pl
taniaksiazka.pl
aros.pl
empik.com

Książka obyczajowa, która nie jest czytadłem

Siedmiu mężów Evelyn Hugo – Taylor Jenkins Reid

Nie wiem, czy podzielacie moją opinię na temat literatury obyczajowej, ale subiektywnie nie mam o niej najlepszego zdania. Co gorsza, nikt nie potrafił mi polecić książki tego typu (poza klasyką), gdzie główna bohaterka nie wzbudzałaby we mnie niechęci. Aż tu nagle, cała na niebiesko, wchodzi Evelyn Hugo.

Historia skupia się na wywiadzie, który ma zostać przeprowadzony przez młodą dziennikarkę z gwiazdą filmową lat 50. i 60., czyli tytułową Evelyn Hugo, która już jako staruszka, zamierza opowiedzieć o całym swoim życiu. Osią fabuły są kolejne małżeństwa Evelyn oraz to w jaki sposób rozwija się jej kariera. Brzmi nudno? Wcale tak nie jest.

Głównie za sprawą samej Evelyn, która jest postacią bardzo charyzmatyczną i niejednoznaczną. Nie jest ugrzeczniona, bywa okrutna i nie boi się powiedzieć, czego chce. Jej opowieść potrafi być zabawna, ale co najważniejsze, dotyka ważnych problemów. Po prostu warto o niej rozmawiać.

Gdzie dostać książkę?
drugiewydanie.pl
aros.pl
empik.com

 

Przeczytaj też:

Agnieszka Pawlik - pochodzi z Bielska-Białej (Hufiec Beskidzki). Studiuje na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. W wolnych chwilach głównie czyta i planuje kolejne podróże, póki co #zostajewdomu.