WW20: jaki obóz?

Jestem w Związku / Dominika Bucholc / 01.12.2019

Jeśli jeszcze nie zaczęliście organizować obozu wędrownego to grudzień jest dobrym miesiącem, żeby zacząć to robić. Taki obóz jest sporym wyzwaniem, ale nie powinniście być w tym sami. Komenda Wędrowniczej Watry w tym pomoże.

Wyjazd na obóz wędrowny to jedno z wymagań przy zgłaszaniu się na Wędrowniczą Watrę, a organizatorzy wiedząc, że jest to spore wyzwanie, starają się maksymalnie pomóc. Komendant Watry hm. Marcin Osuch ma swojego zastępcę ds. obozów wędrownych phm. Jakuba Laska, a on ma cały zespół doświadczonych osób. Komenda przygotowała również poradnik, który pomoże zorganizować obóz wędrowny. Polecane są też inne poradnik autorstwa Katarzyny Pawkowskiej oraz Weroniki Szatkowskiej.

Jednak to nie wszystko, bo zespół ds. obozów wędrownych przy komendzie Wędrowniczej Watry 2020 przygotowują filmy ze wskazówkami, jak od początku zorganizować obóz wędrowny. Pierwszy z filmów zostanie opublikowany na fanpage’u Wędrowniczej Watry w poniedziałek (2 grudnia).

Tylko od nas zależy ta przygoda

Phm. Jakub Lasek, zastępca komendanta Wędrowniczej Watry 2020 ds. obozów wędrownych, pojawi się w dość nietypowym miejscu, jak na obóz wędrowny, bo tam, gdzie Kanał Ulgi łączy się w Odrą. Przecież pierwsza myśl kieruje nas w stronę gór niż nad rzekę. Jednak tak może wydawać się tylko na pierwszy rzut oka.

Tylko od nas samych zależ, jak będzie wyglądać obóz wędrowny i co na nim będziemy robić

Jest to miejsce, które udowadnia, że obozy wędrowne można realizować w różnorodny sposób. Kanał Ulgi jest ulubionym miejscem opolskich kajakarzy, gdzie często tędy pływają. Właśnie w ten sposób chcę wam pokazać, że to tylko od nas samych zależ, jak będzie wyglądać obóz wędrowny i co na nim będziemy robić – mówi Jakub Lasek. On i jego zespół odpowiada w tym roku, aby patrole zorganizowały własne, świetne obozy, które staną się przygodami życia. A zespół ds. obozów służy pomocą, żeby wszystko się udało.

Z chęcią się podzielę swoim doświadczeniem, bo do tej pory byłem już na ponad 10 obozach wędrownych. Wiem, jaka to jest doskonała przygoda, która daje nam niesamowicie wiele umiejętności przydatnych w późniejszym życiu zarówno zawodowym, jak i prywatnym – przyznaje członek komendy Wędrowniczej Watry.

Za każdym razem jest to duże wyzwanie dla całej drużyny

Nieważne czy jest to obóz kajakowy, czy wędrówka w górach, czy może rejs po Mazurach, bo za każdym razem jest to duże wyzwanie dla całej drużyny. Każdy może odpowiadać za konkretne zadanie, uczyć się w praktyce, jak pozyskiwać partnerów albo odpowiadać za kwestie promocyjne takiego obozu. Ale są to również podstawowe rzeczy, jak planowanie, organizowanie trasy wędrówki, kwestie żywieniowe czy chociażby organizacja noclegów na obozie wędrownym – mówi Jakub Lasek.

Coś jeszcze

Warto organizować obozy wędrowne, żeby poznać trochę świata dookoła nas. Za tym wszystkim kryje się jeszcze coś. Organizatorzy nadchodzącej Wędrowniczej Watry wskazują, że obozami można spełniać misję skautingu, czyli pozostawiać świat odrobinę lepszym, niż go zastaliśmy.

Można też robić proste, przyziemne rzeczy. Każda z nich jest dobra, byle sprawiała wam frajdę

Nie zapominajmy o tym, że również jako wędrownicy i skauci powinniśmy pełnić służbę, więc planujmy obozy w taki sposób, żeby zostawić ten świat odrobinę lepszym – zauważa w filmie Jakub Lasek. Na przykładzie drużyn, w których byłem, mogę powiedzieć, że można realizować projekty społeczne za granicą i zachęcać ludzi do zdrowego stylu życia. Można też pełnić służbę na zlotach skautowych albo organizować rajdy przygodowe czy rowerowe. Natomiast można też robić proste, przyziemne rzeczy. Każda z nich jest dobra, byle sprawiała wam frajdę. To może być pomoc w remoncie schroniska czy zapewnienie wsparcia społeczności, którą dotknął jakiś kryzys, czy kataklizm – mówi.

Komenda Wędrowniczej Watry 2020 zachęca wszystkich wędrowników, żeby podjąć decyzję o wyjeździe na własny obóz. Jeśli zgłosiliście się na Watrę, organizatorzy zachęcają do kontaktu z zespołem ds. obozów wędrownych, który służy pomocą i wsparciem w realizacji waszej decyzji.

Przy tej okazji przypominamy, że 1 grudnia mija termin zgłoszeń na Wędrowniczą Watrę 2020. Jeśli w swoich planach pracy macie już zaplanowaną służbę i obóz, to nie pozostaje wam nic innego, jak zgłosić się na zlot wędrowników w drugiej połowie sierpnia. Jeśli macie w planach tylko jedną z tych rzeczy to warto odważyć się na nowe wyzwanie i zgłosić się na Watrę? W waszych planach będzie wspierać i pomagać zespół doświadczonych osób. Trzeba tylko odważyć się na pierwszy krok.

 

Przeczytaj też:

Dominika Bucholc - szefowa promocji Wędrowniczej Watry 2020

Radosław Rosiejka - instruktor Zespołu Wędrowniczego WWM GK ZHP oraz Wydziału Komunikacji i Promocji GK ZHP, przez dwa lata drużynowy drużyny wędrowniczej w Hufcu "Piast" Poznań-Stare Miasto. Lubi jeździć na rowerze i słuchać muzyki, ale nie robi tego równocześnie.