Odważ się na służbę

Jestem w Związku / Radosław Rosiejka / 28.11.2019

Służba powinna być stałym elementem pracy drużyny wędrowniczej. Tak samo jest w przypadku Wędrowniczej Watry, która nie ogranicza się tylko do zlotu w drugiej połowie sierpnia. Projekt służby to jeden z kroków do dołączenia do tego wyjątkowego grona drużyn.

Podobnie jak w poprzednich latach, żeby pojechać na Wędrowniczą Watrę, należy zrealizować projekt służby. Podczas ostatnich edycji różnie wyglądały wymagania dotyczące realizowanej służby, raportowanie o niej czy też same projekty poszczególnych patroli. Nawiązując do hasła nadchodzącej Wędrowniczej Watry, czas odważyć się pełnienie służby.

Jak opisuje nam zastępczyni komendanta Wędrowniczej Watry 2020 ds. programu phm. Agata Pruss, ma być ona takim wędrownictwem w pigułce, czyli ma pozwolić wędrownikom na pracę nad sobą, na doświadczenie wędrówki i na pełnienie służby.

Właśnie w drużynach wędrowniczych powinno się pełnić służbę

Chcę podkreślić, że Wędrownicza Watra, by wypełnić swoją misję, nie może sprowadzać się jedynie do sierpniowego zlotu, ale musi wpływać także na śródroczny program drużyn. Właśnie w drużynach wędrowniczych powinno się pełnić służbę. A wizja kilkuset osób z całej Polski podejmujących długofalową aktywność społeczną jest w moim odczuciu dodatkowo nakręcająca – wyjaśnia Agata Pruss.

W tym miejscu warto przypomnieć, że jeśli w swoich planach pracy zaplanowaliście już służbę i obóz, to pozostaje wam tylko zgłosić się na Wędrowniczą Watrę 2020. Nigdzie nie jest powiedziane, że trzeba wymyślić nową służbę, żeby zostać zakwalifikowanym na największy zlot wędrowniczy przyszłorocznego lata.

Dla drużyn, które od dawna mają wpisaną służbę do planu pracy wiele się nie zmieni

Żebyście mogli pojechać na nadchodzącą Wędrowniczą Watrę, służba musi być elementem waszej pracy. Powinna nieść ona realną zmianę w waszym otoczeniu oraz trwać co najmniej 5 miesięcy. Dla drużyn, które od dawna mają wpisaną służbę do planu pracy wiele się nie zmieni. Wystarczy przygotować odpowiedni raport z jej realizacji.

Wsparcie na każdym etapie

Co, jeśli we wrześniu nie zaplanowaliście służby w planie pracy? Tutaj komenda Wędrowniczej Watry 2020 przychodzi z pomocą.

Myślę, że najważniejszą zaletą pełnienia służby w ramach zadania na Watrę jest przede wszystkim wsparcie otrzymywane na każdym etapie realizacji projektu – od planowania aż po jego podsumowanie. Drużyny jadące na Watrę będą miały okazję rozwinąć się w tym zakresie, między innymi dzięki konsultacjom programowym prowadzonym tak, jak podczas poprzedniej edycji, przez metodyków wędrowniczych z poszczególnych chorągwi – wyjaśnia Agata Pruss.

Muszę też być nieskromna i wspomnieć, że jestem bardzo zadowolona z przygotowanego wraz z Zespołem Programowym poradnika oraz samego szablonu projektu służby. Zachęcam wszystkich do zapoznania się z tymi materiałami (dostępne na watra.zhp.pl/regulamin – przyp. red.), bo ułatwi to pracę każdej ze stron – dodaje zastępczyni komendanta Wędrowniczej Watry 2020 ds. programu.

Kilka kroków do służby

W przygotowanym poradniku programowo-obozowym znajdziemy opis projektu służby oraz opracowane etapy przygotowań. W pierwszym etapie komenda Wędrowniczej Watry poleca przeczytać „Poradnik o służbie”, w którym objaśniono ideę oraz definicję służby. Znajdują się tam też rozdziały o tym, jak pracować ze służbą, czego unika przy pełnieniu służby czy inspiracje z drużyn i środowisk.

W poszukiwaniach inspiracji możemy polecić kilka artykułów z Na Tropie. To między innymi tekst drużynowej 21 Goniądzkiej Drużyny Wędrowniczej Ursus o zdobywaniu Odznaki Skautów Świata czy wywiad Marii Korcz z pierwszą w Polsce zdobywczynią tego odznaczenia. Pomocne w poszukiwaniu inspiracji mogą okazać się też publikacje o 4 Drużynie Wędrowniczej Olimp z Bochni czy o realizowaniu znaków służb.

Zalecane jest wybranie sobie jednego z Celów Zrównoważonego Rozwoju

Następnymi krokami będą analiza potrzeb w waszym otoczeniu oraz określenie celu i zamierzeń służby. Komenda Wędrowniczej Watry 2020 zaleca jeszcze wybranie sobie jednego z Celów Zrównoważonego Rozwoju, na rzecz którego będziecie realizować służbę. Aby ułatwić to zadanie, w poradniku programowo-obozowym wymieniono znaki służb, których realizacja będzie dotyczyć Celu Zrównoważonego Rozwoju.

Gdy już określone zostaną cel i zamierzenia, to następnymi krokami będzie zaplanowanie konkretnych działań (pamiętajcie, że powinny one trwać co najmniej 5 miesięcy) oraz opis służby według wzoru, który należy przesłać razem ze zgłoszeniem na Wędrowniczą Watrę 2020.

Do końca roku wasz projekt służby zostanie sprawdzony przez referat wędrowniczy (lub zespół w chorągwi) To właśnie członkowie referatu będą się z wami kontaktować i pomagać w przygotowaniu służby.

Kolejnym krokiem jest raport połówkowy, który należy wysłać do 1 marca 2020 roku. To nic innego jak sprawozdanie ze stanu realizacji zadań z dołączonymi zdjęciami. Raport należy wysłać wraz z konspektami zajęć, jakie chcecie przeprowadzić na Wędrowniczej Watrze 2020. I tutaj podobnie, jak w przypadku służby, jest miesiąc na akceptację.

Później czekać was będzie tylko wysłanie raportu końcowego do 31 lipca 2020 roku oraz pojawienie się w drugiej połowie sierpnia na Wędrowniczej Watrze.

 

W następnych tygodniach będziemy pisać więcej o Wędrowniczej Watrze 2020, w tym m.in. o idei stojącej za zlotem i logo Watry czy służbie dokonywanej przez patrole.

Przeczytaj też:

Radosław Rosiejka - instruktor Zespołu Wędrowniczego WWM GK ZHP oraz Wydziału Komunikacji i Promocji GK ZHP, przez dwa lata drużynowy drużyny wędrowniczej w Hufcu "Piast" Poznań-Stare Miasto. Lubi jeździć na rowerze i słuchać muzyki, ale nie robi tego równocześnie.

Dominika Bucholc - szefowa promocji Wędrowniczej Watry 2020.