Wyjazd zagraniczny? Zacznij od Jamboree!

Jestem w Związku / Olga Junkuszew / 12.12.2021

Zagraniczny wyjazd z drużyną lub wakacyjny wolontariat – kto o nim nie myślał? Samodzielna organizacja takich przedsięwzięć może wydawać się trudna szczególnie za pierwszym razem. Dlatego warto zacząć od czegoś prostszego. Myśleliście o Jamboree?

Najbliższe Jamboree, czyli międzynarodowy zlot skautowy WOSM, odbędzie się w 2023 roku w SaeManGeum (Jeollabuk-do) w Korei Południowej. Temat przewodni wydarzenia to Draw your dream!, czyli Narysuj swoje marzenie! Organizatorzy chcą przez to hasło wyrazić pragnienie członków Ruchu Skautowego przekształcenia 25. Światowego Jamboree Skautowego w miejsce rozwijania swoich marzeń i pasji. Być może myślisz sobie teraz – Sugerowałaś coś prostszego i proponujesz wyjazd do Korei? Oszalałaś?! No właśnie nie! Dowiedz się, dlaczego Jamboree to świetna pomysł na start zagranicznych wyjazdów z drużyną!

Jakie mam opcje?

Każdy harcerz ma tylko jedną w życiu możliwość pojechania jako uczestnik na Jamboree

Na Jamboree można pojechać jako uczestnik, patrolowy lub członek International Service Team. Uczestnikami mogą zostać osoby urodzone między 22 lipca 2005 a 31 lipca 2009 roku, a więc osoby, które w momencie trwania wydarzenia będą miały od 14 do 18 lat. Nie bez powodu mówi się, że każdy harcerz ma tylko jedną w życiu możliwość pojechania na Jamboree w charakterze uczestnika.

Jeśli w 2023 r. będziesz mieć ukończone 18 lat, możesz zostać patrolowym – czyli osobą, która zbiera uczestników patrolu, lub członkiem International Service Team – międzynarodowego zespołu wolontariuszy, który będzie wspierał na miejscu organizatorów największego wydarzenia edukacyjnego dla młodzieży.

Pełne wsparcie

Jamboree to świetna okazja, by zacząć swoją przygodę z zagranicznymi wyjazdami. Dlaczego? Komenda reprezentacji ZHP na 25. Światowe Jamboree Skautowe oferuje każdemu patrolowemu pomoc i poradnictwo w zakresie tego, jak zebrać patrol, skąd pozyskać środki na wyjazd czy tego, jak się do niego przygotować. Do 2023 roku spotkasz się z komendą reprezentacji na spotkaniach przygotowujących do wyprawy. Do tego wiele zadań będziesz mieć z głowy już na starcie – to komenda reprezentacji zajmuje się np. organizacją przelotu, przejazdów, czy kontaktem z organizatorami. Dzięki temu, na sam początek zdejmiemy kilka zmartwień z twoich barków, a ty będziesz mógł skupić się na zbieraniu pewności siebie i doświadczenia, by w przyszłości organizować takie wyjazdy samodzielnie!

Jamboree w Korei – od czego zacząć

Przede wszystkim – wejdź na stronę polskiej reprezentacji na Jamboree i sprawdź, które pole służby cię interesuje. W zakładce Uczestnicy i International Service Team znajdziesz wymagania oraz informacje, które pozwolą ci zdecydować, jako kto chcesz wziąć udział w zlocie.

Jak się zgłosić do IST na Jamboree?

Postanowiłeś jechać jako IST? Świetnie! Teraz wystarczy, że wypełnisz ankietę, w której podasz kilka najważniejszych informacji o tobie, twojej motywacji do udziału w 25. Jamboree oraz twojego dotychczasowego doświadczenia. Po przesłaniu ankiety otrzymasz maila z prośbą o przesłanie opinii potrzebnych do dokończenia rejestracji. Po zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów dostaniesz informację o tym, czy będziesz mógł uczestniczyć jako IST w 25. Jamboree. Pamiętaj, że z Polski jako IST może jechać jedynie 75 osób! Liczy się kolejność zgłoszeń (przesłania ankiety, opinii oraz podpisania umowy).

Jak pojechać na Jamboree z drużyną?

Patrol może składać się z osób z twojego szczepu, hufca, a nawet chorągwi

Zdecydowałeś się jechać na Jamboree jako patrolowy? Dobra decyzja! Przed tobą teraz kilka ważnych zadań. Po pierwsze sprawdź, czy są chętni na wyjazd. Nie muszą to być tylko osoby z twojej drużyny. Patrol może składać się także z osób z twojego szczepu, hufca, a nawet chorągwi! Podpowiedzi jak szukać uczestników wyjazdu znajdziesz na stronie reprezentacji w zakładce dla patrolowego.

Następnie wypełnił ankietę patrolowego. W tym elektronicznym formularzu zostaniesz poproszony o podanie najważniejszych informacji o sobie i dotychczasowym doświadczeniu. Po przesłaniu ankiety otrzymasz prośbę o przesłanie opinii potrzebnych do dokończenia rejestracji oraz o wypełnienie pliku zgłoszeniowego uczestników patrolu, który będziesz musiał odesłać do 15.02.2022 roku. Od razu podpowiadam – dodatkowe dane uczestników będą pobierane bezpośrednio z ewidencji – zadbaj o to, aby dane te były kompletne i aktualne!

Kiedy zacząć zbierać patrol?

Najlepiej już teraz! Pamiętaj, że harcerki i harcerze nie podejmują decyzji o wyjeździe samodzielnie! Poszukując uczestników nie możesz zapomnieć o ich rodzicach. Rozmawiając z nimi o wyjeździe do Korei Południowej warto, aby miał ze sobą krótki opis, lub ulotkę opisującą Jamboree. Koniecznie zawrzyj w niej twój numer telefonu, by mogli zadzwonić i porozmawiać z tobą o wyjeździe. Spotkanie informacyjne, po którym podejmą decyzję, czy ich dziecko weźmie udział w zlocie, to też dobry pomysł! Pamiętaj, że wyjazd do Korei to duży wydatek – trzeba go ustalić z opiekunami harcerek i harcerzy. Niektórzy rodzice i opiekunowie wraz ze swoimi dziećmi podejmują decyzję, że wyjazd na Jamboree będzie zamiennikiem prezentów na kolejne lata. Dlatego teraz, to szczególnie dobry moment byś rozpoczął rozmowę o wyjeździe do Korei.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu widzimy się w Korei Południowej! Jeśli jednak masz więcej pytań koniecznie wejdź na naszą stronę lub fanpage. Możesz obejrzeć też webinar, na którym komenda opowiada o tym, jak zacząć swoją przygodę z Jamboree, lub napisać wiadomość ze swoimi pytaniami na: [email protected]!

Olga Junkuszew - była zastępczyni kierowniczki Wydziału Komunikacji i Promocji GK ZHP. Zawodowo pracuje w reklamie. Prywatnie miłośniczka serii The Sims, marząca o tym, aby czasem kody działały w prawdziwym życiu.