Wyjść bez wychodzenia
Ograniczenie obozów, biwaków i rajdów w obecnej sytuacji jest nieuniknione. Chęć poznawania świata wciąż w nas pozostaje. Jak wykorzystać potencjał zdalnej rzeczywistości?
W marcu internet zawojował hasztag #zostanwdomu. Mimo że obecna sytuacja jest znacznie poważniejsza, coraz trudniej zostawać nam w domu. Jest – na szczęście – coraz więcej różnorodnych form spędzania czasu dzięki możliwościom technologicznym. Ten krótki przewodnik może to ułatwić.
Webinary
Wszystko stało się dostępne
Ich ogromna popularność wynika przede wszystkim z dostępności i różnorodności. Mieszkając w 5 tysięcznym miasteczku, możesz wziąć udział w wykładzie profesorki biotechnologii na temat nukleotydów, nauczyć się lepić sojowe świece na balkonie u cioci albo posłuchać o życiu Nigeryjczyka mieszkającego w Wielkiej Brytanii. Wszystko stało się dostępne. Swoją działalność do internetu przeniosły uniwersytety, biblioteki, kina, teatry. Zdobywanie wiedzy stało się wygodniejsze i osiągalne dla wszystkich.
Polecam webinary od SWPS, czyli Uniwersytetu Humanistycznospołecznego, będącego warszawską uczelnią niepubliczną. Organizuje webinary na tematy naukowe, zapraszając naukowczynie, specjalistów, badaczki.
Fundacja Inspirator to inicjatywa skierowana do młodych osób, mająca na celu motywację do rozwoju, naukę umiejętności miękkich i promocję postaw przedsiębiorczych. Organizuje wykłady oraz warsztaty dostępne przez Internet.
DM Yoga to inicjatywa stworzona przez pasjonata jogi, umożliwiająca chętnym udział w darmowych zajęciach sportowych dwa razy w tygodniu.
Filmy nieanglojęzyczne
Przywykliśmy do amerykańskich produkcji, które kształtują nasze gusta i kulturowe standardy. Wychodzeniem w świat może być także poznawaniem innej kultury poprzez kinematografię i sztukę. Na popularnych serwisach streamingowych coraz częściej możemy zobaczyć produkcje wychodzące poza typowy krąg zainteresowań. Jeśli na co dzień otaczamy się produkcjami w większości anglojęzycznymi, to sama strona językowa filmu jest ciekawym doświadczeniem. Światowa kinematografia jest nam w stanie zaproponować znacznie więcej niż tylko dokumenty czy reportaże o innych kulturach.
Szczególnie polecam Gwiazdeczki na Netfliksie. To francuski dramat o dojrzewaniu, wychowaniu, religii, płci z perspektywy jedenastoletniej dziewczynki.
Warto obejrzeć też Złote życie na HBO GO. To węgierski serial kryminalny oparty na fińskiej produkcji Easy Living i opowiadający historię rodziny mafioza.
Trzecia propozycja to niemiecko-amerykański Unorthodox z Netfliksa, czyli adaptacja autobiograficznej powieści Debory Feldman Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów.
Książki
Czytanie o krajach, do których nie mamy możliwości wjazdu, może budzić frustrację
Reportaże zagraniczne nie wydają się cieszyć obecnie popularnością i zainteresowaniem. Nic dziwnego: czytanie o krajach, do których nie mamy możliwości wjazdu, może budzić smutek i frustrację. Ale ta sytuacja nie będzie trwała – miejmy nadzieję – wiecznie. Wrócą nasze podróże, a także wyjazdy z naszym patrolem, drużyną czy szczepem. Warto wykorzystać ten czas, jeśli chodzi o rozwój wiedzy z zakresu bezpiecznego i jakościowego podróżowania. Jak wybrać cel wycieczki? Jak zorganizować tani, ale wygodny transport? Jak zadbać o bezpieczeństwo? Może te pocovidowe wyjazdy staną się najlepiej przemyślanymi podróżami, bo w końcu mamy na to czas?
Polecam e-book Jak podróżować: tanio, mądrze, wygodnie Anny Kęski, czyli poradnik o tym, jak skutecznie organizować wyjazdy, na co zwracać uwagę, żeby być zadowolonym z podróży.
Kuchnia
W zdecydowanej większości przewodników po innym kraju znajdzie się rozdział poświęcony gotowaniu. Nieprzypadkowo, bo poznawanie kultury przez kuchnię jest nieodzowne. Po pierwsze, pozwala na dostrzeżenie różnic i zaskakujących podobieństw (np. zaskakujące uwielbienie kiszonek w Korei i Polsce). Po drugie, kultura jedzenia dużo mówi o relacjach społecznych w danym kraju i o tym, jak są zbudowane. Po trzecie, jest po prostu ciekawym, czasem śmiesznym i zazwyczaj smacznym doświadczeniem, którego możemy zaznać w naszej własnej kuchni.
Kilka inspiracji na stosunkowo łatwe dania, które ułatwią nam kulinarną podróż w dalekie kraje to meksykańskie burrito, japoński ramen oraz gruzińskie chaczapuri. Wystarczy tylko trochę czasu i zapału!
Warto mieć wciąż otwartą głowę
Konieczność przebywania w domu jest trudna dla wszystkich. Warto jednak mieć wciąż otwartą głowę na nowe doświadczenia i wykorzystywać możliwości, które daje nam przywilej funkcjonowania w tych czasach. Może już wkrótce będziemy mieć okazję sprawdzić, czy nasz domowy ramen smakuje podobnie jak ten w Tokio.
Przeczytaj też:
Maria Radkowska - szefowa działu Wyjdź w Świat. Wywodzi się z 2 Drużyny Harcerskiej "Mimo wszystko" im. płk. Jana Piwnika "Ponurego" z Hufca Krosno. Lubi szpinak i interesuje się polityką.