Zmiana jest kobietą

Ważny Trop / Marta Włodarczyk-Rybacka / 18.10.2023

Robert Baden-Powell prosił nas o to, żebyśmy zostawili ten świat lepszym, niż go zastaliśmy. Choć to duży cel, jest on wykonalny, jeśli rozbijemy go na mniejsze. Zwłaszcza jeśli pozwolimy w tych kwestiach działać kobietom.

Pierwszy weekend października spędziłam w iście kobiecym gronie. 5 edycja konferencji “Kobieta-Skautka-Harcerka” skupiła się na liderskiej roli kobiet w organizacjach harcerskich. Poznaliśmy (znalazło się wśród nas kilku druhów) proponowane przez WAGGGS rozwiązania – między innymi program “Bądź zmianą” czy propozycje systemów liderskich. Sprawdziliśmy reprezentację kobiet we władzach naszego Związku, co wywołało ciekawą dyskusję. Doszliśmy bowiem do wniosku, że problemem nie jest dysproporcja płci w poszczególnych reprezentacjach, a zbyt mała świadomość tego, czym dane zespoły bądź wydziały się zajmują.

Spotkaliśmy się z druhnami, które w latach 90. XX wieku prowadziły Zespół Harcerek przy Głównej Kwaterze. To spotkanie było wyjątkowe nie tylko ze względu na fakt spotkania ze świadkiniami historii. Uświadomiło nam, że harcerstwo żeńskie istniało od początku istnienia ZHP, że miało swoją autonomię i nic nie stoi na przeszkodzie, aby stało się w obecnych czasach ruchem programowo-metodycznym.

Harcerstwo żeńskie istniało od początku działania ZHP i miało swoją autonomię

Bardzo ciekawym spotkaniem była prelekcja dziewczyn z fundacji Women for Science, dzięki której dowiedzieliśmy się jakie nierówności czekają naukowców i naukowczynie. Natomiast Kasia Węgrowska, liderka ruchu zero waste w Poznaniu i jedna z założycielek Po-Dzielni (miejsca do wymiany przedmiotów w tym duchu) opowiedziała nam jak poprzez drobne zmiany można zainicjować zmianę w społeczności miejskiej.

Rola kobiet w świecie

Te wszystkie spotkania, warsztaty i rozmowy w kuluarach dały nam poczucie, że każda z nas może być początkiem zmian. Zdałyśmy sobie też sprawę, że nie muszą być one od razu górnolotne.

Nasze rozważania na konferencji były oparte m.in. o Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDGs). To 17 celów przedstawionych przez ONZ, które wyznaczają kierunki poprawy sytuacji na świecie. Są to m.in. zakończenie ubóstwa, wzrost gospodarczy i równa praca, działania w dziedzinie klimatu czy mniej nierówności. W szczególności zwraca się obecnie uwagę na punkt piąty, dotyczący równości płci i zwiększenia szans dziewcząt. Danie możliwości wykazania się dziewczynkom nie sprawi, że świat opanuje matriarchat, a chłopcy zostaną zepchnięci na dalszy plan. Sprawi, że uwierzą one w siebie i będą wykonywały swoją misję z profesjonalizmem i zaangażowaniem. Silne dziewczęta i kobiety to silne społeczeństwo. Kobiety stanowią obecnie 51% naszego społeczeństwa (według raportu GUS “Polska w liczbach” z 2021 roku). W odbytych przed kilku dniami wyborach parlamentarnych zagłosowało o 1,7% więcej kobiet niż mężczyzn (według danych IPSOS). Te dane tylko pokazują, jak wielką moc i sprawczość mają kobiety.

Danie możliwości wykazania się dziewczynkom sprawi, że uwierzą one w siebie i swoją sprawczość

To także one wzięły sprawę w swoje ręce, gdy powstawał ruch skautowy. W końcu pierwszy podręcznik był “dla chłopców”. To skautki jako pierwsze zaczęły obchodzić Dzień Myśli Braterskiej. To one zaczęły tworzyć swoje struktury takie jak WAGGGS. To pokazuje, że mogą być dobrymi liderkami, szefowymi, inżynierkami. Mogą być twarde, zaradne i wykonywać zadania stereotypowo męskie. Tak samo, jak mężczyźni mogą być wrażliwi i wykonywać “typowo” damskie zajęcia. Nie każmy więc chłopakom nosić namiotów, a dziewczynom gotować obiadu, tylko zapytajmy co chcieliby zrobić. Prawdopodobnie mocno nas zaskoczą.

Pomysły na zmianę

Nie oszukujmy się – świata nie zmienimy w jeden dzień. Nie sprawimy, że firmy przestaną zatruwać środowisko lub zatrudniać pracowników w nieludzkich warunkach. Nie załatamy sami dziury ozonowej, nie zmniejszymy temperatur, nie wprowadzimy równości małżeńskiej. Ale możemy zrobić coś by zacząć zmiany na lepsze.

Podobno najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Może założymy przy hufcu podzielnie lub givebox, dzięki którym lokalna społeczność będzie mogła podzielić się dobrym, sprawnym sprzętem. Może zwrócimy uwagę na sytuację w kraju, i przy okazji wyborów zorganizujemy działania profrekwencyjne. A może spróbujemy udzielać korepetycji dzieciom za darmo? Zmiana świata może, ale nie musi być globalna. Wystarczy, że dzięki nam zmieni się czyjś świat.

Czy powstrzymamy wojny albo katastrofę klimatyczną jedną inicjatywą? Pewnie nie. Ale małymi krokami, ramię w ramię, możemy uczynić ten świat lepszym. Bez względu na to, czy jesteśmy chłopcami czy dziewczętami.

Przeczytaj też:

Marta Włodarczyk-Rybacka - nauczycielka historii, archiwistka, bibliotekarka. W Hufcu ZHP Poznań – Wilda jest przewodniczącą Komisji Historycznej, ponadto działa w wielu komisjach zajmujących się pracą z bohaterem. Fanatyczka tego tematu. W wolnym czasie dusza artystyczna i książkoholiczka. Niepoprawna idealistka.