Kto zostanie przewodniczącym ZHP?
Za tydzień o tej porze będziemy znali już nazwisko nowego przewodniczącego ZHP. Na tę bardzo ważną funkcję w Związku kandydują dwie osoby. Tylko jedna z nich będzie kierować działalnością Rady Naczelnej i dbać o jedność ZHP.
Mijająca kadencja przewodniczącego ZHP pokazała, jak ważna jest to funkcja. Ma on wpływ na przebieg i poziom prac, w tym dyskusji Rady Naczelnej na temat kierunków rozwoju Związku i o sprawach ideowych. To człowiek, który nie powinien dopuszczać do konfliktów pomiędzy władzami naczelnymi, a jeśli już do nich dojdzie to aktywnie je rozwiązywać. Swoją postawą powinien dawać dobry przykład wszystkim w ZHP. Jeśli ponad 4 lata temu ktoś uważał, że przewodniczący nie ma dużego wpływu na Związek, bo stanie na straży jedności i wartości to dość abstrakcyjne pojęcia, był w dużym błędzie.
Każdy dostał takie same pytania. Odpowiedzi opublikowaliśmy w tym samym czasie
Dlatego wybory w ZHP budzą zainteresowanie instruktorów. Od tego, kto zostanie przewodniczącym ZHP, zależą następne 4 lata. Dlatego pod koniec kwietnia wysłaliśmy pytania kandydatom na przewodniczącego. Każdy dostał takie same pytania i zasady publikacji. Zdecydowaliśmy się na stworzenie dwóch tekstów z odpowiedziami od każdego z kandydatów, które opublikowaliśmy w tym samym czasie – niedzielę 15 maja o godz. 13.00.
Oba artykuły znajdziecie pod poniższymi linkami:
Bronisław Kwiatoń: czas na drużyny!
Krzysztof Pater: po prostu razem!
Wierzymy, że dzięki tym pytaniom i odpowiedziom, programom obu kandydatów na ich stronach internetowych, debacie i spotkaniach z delegatami dyskusja na 42. Zjeździe ZHP będzie merytoryczna, a wybór przewodniczącego ZHP przemyślany.
Przeczytaj też:
Radosław Rosiejka - instruktor Zespołu Wędrowniczego WWM GK ZHP, przez dwa lata drużynowy drużyny wędrowniczej w Hufcu "Piast" Poznań-Stare Miasto. Lubi jeździć na rowerze i słuchać muzyki, ale nie robi tego równocześnie.