Bądźcie częścią drużyny
Gdyby Wędrownicza Watra nie miała w sobie czegoś wyjątkowego, to już dawno zabrakłoby ludzi, którzy chcą ją tworzyć. Tymczasem ona ma się dobrze, cały czas ewoluuje, zaskakuje, ale przede wszystkim odbywa się z zaskakującą regularnością. W przyszłym roku już po raz osiemnasty!
Od roku 1998 (który dla części z was może wydawać się prehistorią) w Watrze uczestniczyły tysiące wędrowniczek i wędrowników, impreza zyskała zasłużone uznanie i na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń ważnych dla całego Związku Harcerstwa Polskiego. Jako komenda Wędrowniczej Watry 2019 dołożymy starań, żeby za niecały rok kilkuset wędrowników przeżyło wspaniałą i wartościową przygodę – dlatego już teraz zachęcamy do wysłania zgłoszenia i podjęcia wyzwania. Zanim to zrobicie, pozwólcie, że podzielimy się z wami pomysłem na tegoroczną Watrę.
Od początku Wędrownicza Watra miała pomagać w realizacji zamierzeń
Wędrownicza Watra jest po coś. Na pewno jednym z celów jest stworzenie okazji do wspólnego przeżywania niecodziennych emocji, tworzenia więzi i przyjaźni – część z was być może nigdy wcześniej ani później w swoim życiu nie będzie miała okazji wspólnie przewędrować tylu kilometrów, przegadać i prześpiewać tylu nocy – to naprawdę ważne. Jednocześnie Wędrownicza Watra już od chwili powstania była narzędziem, które miało pomagać w realizacji bardzo jasno określonych zamierzeń. Na początku było to spopularyzowanie idei wędrownictwa i sprawdzenie, jak ta metodyka działa w praktyce. Potem Watra miała być wędrownictwem w pigułce – czasem, w którym wędrownicy zyskają pomysły i inspiracje do wdrożenia w swojej całorocznej pracy.
W jednej drużynie
W tym roku chcemy iść o krok dalej. Nasze hasło to w jednej drużynie – bo to drużynę postawiliśmy na pierwszym miejscu. Nie chcemy, aby wyjazd na zlot był oderwany od waszej codzienności, ale aby był podsumowaniem całorocznej pracy. Dużo większy nacisk położony zostanie na to, co przed Watrą zrobicie wspólnie – zlot będzie zwieńczeniem waszej służby, a mamy nadzieję, że zdecydowana większość uczestników poprzedzi go samodzielnie zorganizowanym obozem.
Zastąpienie wędrówek obozami wędrownymi drużyn to największa zmiana w formule najbliższej Watry. Powodów takiej decyzji jest kilka. Najbardziej oczywisty to fakt, że nie ma wędrownictwa bez wspólnego wędrowania. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszyscy są na to gotowi – nie martwcie się, razem z naszym zespołem, instruktorami waszych chorągwi i referatami z całej Polski pomożemy wam w organizacji. To prawdziwe wyzwanie, a zarazem doświadczenie, które będziecie mogli w praktyczny sposób wykorzystać później.
Do jednej drużyny należą wszyscy wędrownicy – robimy tę Watrę wspólnie
Hasło w jednej drużynie nie odnosi się jedynie do programu. Opisuje też instruktorską postawę i zasadę działania, którą chcemy się w tym roku kierować. Do jednej drużyny należą wszyscy wędrownicy, komenda, referaty wędrownicze wszystkich chorągwi i wspomagający nas instruktorzy z całej Polski – robimy tę Watrę wspólnie, co łączy się zarówno z poczuciem przynależności, jak i obowiązkami, którymi się dzielimy. Chcemy stale poszerzać grono ludzi, którzy wiedzą, jak należy przy tej imprezie pracować i którzy będą mogli w przyszłości zastąpić tych, którzy od wieku wędrowniczego coraz bardziej się oddalają. Zmiana warty przy Watrze musi przecież nastąpić, warto się na to jak najlepiej przygotować.
Czekamy na zgłoszenia
Bądźcie częścią tej drużyny – to niemała sztuka, ale naprawdę warto. Na wasze zgłoszenia czekamy jeszcze tylko do końca października. Na stronie watra.zhp.pl znajdziecie dokładne informacje na temat programu oraz formularz zgłoszeniowy, na wasze pytania odpowiemy na naszym facebookowym profilu i na mailu.
Drużyna to wspólny cel, wspólna pasja i działanie, wspólne przeżycia i trwałe więzi. My, wędrownicy, gramy w jednej drużynie już od 15 lat, a w projekcie Wędrowniczej Watry od 20 lat. W naszych drużynach, w ruchu wędrowniczym, w Związku Harcerstwa Polskiego, jako lokalna społeczność, czy obywatele świata – razem dążymy do celu, każdy zawodnik jest ważny!
Podejmij odpowiedzialność za swoją wspólnotę – drużynę, organizację, środowisko lokalne. Pomóż, czyli działaj – zmieniaj świat. Zróbmy to razem – gramy w jednej drużynie!
Przeczytaj też:
Wojciech Pietrzczyk - absolwent etnologii i filologii czeskiej, w wolnych chwilach żegluje i czyta książki (najchętniej czeskie). W ZHP członek Rady Naczelnej i Komendy Hufca ZHP Kielce – Miasto, a kiedyś członek redakcji "Na Tropie". Prywatnie milioner i filantrop.