Chodźmy!
Może sygnalizować kontynuację dalszej drogi, zachęcać do podjęcia działania, jest wypowiadane w zbiorowości, w grupie… Chodźmy! To tegoroczne hasło Zlotu Drużyn Wędrowniczych Chorągwi Krakowskiej, który odbędzie się w przyszłym miesiącu!
Zlot Drużyn Wędrowniczych Chorągwi Krakowskiej to cykliczne wydarzenie zainicjowane przez Referat Wędrowniczy Chorągwi Krakowskiej, które kierujemy do drużyn wędrowniczych z naszego województwa. Zależy nam, by z jednej strony był to niezapomniany czas spędzony w drużynach, z drugiej – wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami. Każdego roku wybierane jest hasło przewodnie, które odzwierciedla to, na czym chcemy skupić uwagę wędrowników. Zlot zawsze składa się jednak z kilku nieodłącznych elementów: wędrówek w drużynach, zajęć metodycznych, zajęć ze specjalistami oraz wieczornej kawiarenki.
W tym roku
Ostatni element jest nowy i został dodany ze względu na zbliżający się zjazd chorągwi
Spotkamy się na Bazie Obozowej Hufca Ziemi Wadowickiej Zalesie w terminie 16-19 czerwca. Na uczestników oprócz zajęć metodycznych czeka również gra strategiczna, w której zasmakują tego, co tak naprawdę składa się na bycie dorosłym. Dzień ze specjalistami wzbogacony zostanie o turniej gier, a ostatni dzień poświęcimy podsumowaniu całego wydarzenia oraz pracy nad strategią chorągwi. Ostatni element jest nowy i został dodany ze względu na zbliżający się zjazd chorągwi oraz inicjatywę aktualnej komendy, by w procesie tworzenia strategii uwzględniony został głos ruchu wędrowniczego. Ponadto, każdego dnia wędrownicy mogą wziąć udział w programie wieczornym – m.in. w panelach dyskusyjnych, śpiewankach, kinie plenerowym, czy odwiedzinach w Kawiarence KHKA Diablak.
Od pomysłu do spotkania
Zlot to naprawdę duże wydarzenie, w które zaangażowana jest ogromna liczba osób
Uczestnicząc w organizacji poprzednich edycji i rozmowach na temat zlotu, zdałam sobie sprawę, dlaczego tak bardzo lubię to wydarzenie. Bo jest ono po prostu ideowe, a osoby, które je tworzą, wybierają hasło, z którym naprawdę się utożsamiają i które analizują z każdej możliwej strony. Chciałabym, byście mogli usłyszeć filozoficzne dyskusje, które mogłyby się toczyć w nieskończoność, gdyby nie goniący ich czas. Zdałam sobie sprawę, że fakt, że w ogóle się toczą, nie dla każdego musi być taki oczywisty. W końcu zlot to naprawdę duże wydarzenie, w które zaangażowana jest ogromna liczba osób. Uczestnicy widzą jedynie efekt końcowy, a proces tworzenia tego wydarzenia to nie tylko stworzenie regulaminu, przygotowanie tras wędrówek, zaklepanie bazy, zaangażowanie prowadzących, lecz także praca metodyczna!
Jak to wygląda od środka? Co roku Referat Wędrowniczy ZHP Chorągwi Krakowskiej spotyka się, by omówić i zdecydować, jakie hasło przewodnie powinien mieć tegoroczny zlot. Przy tych rozmowach dzielimy się pomysłami i od razu tłumaczymy, do jakich aspektów pracy wędrowniczej możemy je odnieść. Na potrzeby tego artykułu zajrzałam nawet do naszej wspólnej tablicy, gdzie pojawiły się 33 pomysły! Uwierzcie – przy kilkuosobowym zespole, w którym każdy ma swoją wizję i oczekiwania względem wydarzenia, nie jest łatwo wybrać tylko jeden pomysł! Po wszystkim przychodzi czas na kolejną burzę mózgów i rozmowę o tym, co zawiera w sobie wybrane hasło (przy Chodźmy! widzę 24 karteczki z pomysłami).
Po wybraniu hasła oraz idei zlotu wszystko pozostaje już w rękach komendy Zlotu Drużyn Wędrowniczych. Członkowie i współpracownicy referatu są jednocześnie zaangażowani w pracę komendy oraz zespołów, dzięki czemu mamy wpływ na to, jak ostatecznie wygląda wydarzenie. Co roku zapraszamy też do współpracy osoby spoza referatu – członków hufców, namiestników, czy wędrowników, którzy od lat uczestniczą w imprezie.
Rozwój, poruszenie, wspólnota
W zeszłym roku hasłem Wyobraź sobie chcieliśmy zachęcić wędrowników do rozmów na temat czasu i świata po pandemii. Dwa lata wcześniej podczas Wyobraź sobie ZDW wydarzenie odbyło się zdalnie. Podczas Zatrzymaj się zależało nam na zwolnieniu tempa i zajrzenia w głąb siebie, a głównym motywem edycji Otwórz się była współpraca między drużynami i integracja.
Na tegoroczną edycję zlotu zostali również zaproszeni skauci i skautki z Ukrainy
Co zatem oznacza tegoroczne hasło? Chodźmy to rozwój – bez postawienia pierwszych kroków, nie mamy możliwości iść dalej, wzrastać, poznawać… Jednak, żeby pójść trzeba najpierw stać i zaplanować ruch. Chodźmy to poruszenie, bo gdziekolwiek pójdziesz, zostawisz ślad. Czasem namacalny, a czasem tylko (lub aż!) w czyimś uśmiechu lub wspomnieniu. Chodźmy to wspólnota. To pierwsza edycja zlotu, podczas której hasło jest zapisane w pierwszej osobie liczby mnogiej. W czasie pandemii i wojny zaraz za naszą granicą końcówka -my oznacza wyraz bliskości potrzebny nam bardziej niż kiedykolwiek. W związku z tym na tegoroczną edycję zostali również zaproszeni skauci i skautki z Ukrainy, których udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Lada dzień na fanpage’u ZDW pojawi się informacja o drużynach zakwalifikowanych na Zlot. Za ponad miesiąc spotkamy się wszyscy i zdamy relację, jak było!
Przeczytaj też:
Anna Mroczek - członkini Referatu Wędrowniczego Chorągwi Krakowskiej. Absolwentka filologii szwedzkiej, która stara się odnaleźć w nowej dziedzinie - logopedii. Miłośniczka dalekiej Północy, dobrych reportaży i podróży.