Co pisaliśmy o instrumentach metodycznych?

Archiwum / 31.12.2020

Wszystkie artykuły w Na Tropie o zmianach w instrumentach metodycznych w jednym miejscu? Proszę bardzo! Znajdziecie tutaj wszystko, co napisaliśmy na ten temat od stycznia 2019 roku, czyli od artykułu wyjaśniającego, czym w ogóle są te instrumenty.

Warto wiedzieć, że wszystkie nasze artykuły o proponowanych zmianach w instrumentach metodycznych zostały napisane przez osoby działające w Zespole projektowym ds. reformy instrumentów metodycznych lub przy współpracy z nimi. Dlaczego? Chcieliśmy i nadal chcemy, aby w artykułach na tak ważny temat nie było żadnych spekulacji i niedomówień. Sukcesywnie publikujemy też nowe artykuły na ten temat. Poniżej znajdziecie je w kolejności od najnowszego do najstarszego tekstu dotyczącego proponowanych obecnie zmian.

Kapitalne kapituły stopni wędrowniczych

(Ryszard Polaszewski)

Od dwóch lat trwają prace nad nowym Systemem Instrumentów Metodycznych. Opracowując zmienione zasady zdobywania stopni harcerskich, powrócił temat miejsca w systemie kapituł stopni wędrowniczych.

(czytaj więcej)

 

Stopnie wędrownicze po nowemu

(Monika Czokajło)

Proponowane zmiany w Systemie Instrumentów Metodycznych obejmą HO i HR. Dotyczą one nie tylko konstrukcji próby, ale też warunków jej otwarcia. I właśnie to wydawać się może najbardziej rewolucyjne – pisze instruktorka ZIM.

(czytaj więcej)

 

Naramiennika nie oddamy!

(Karolina Kornas)

Jeszcze w zeszłym roku przez wędrownicze środowisko przetoczyły się głośne okrzyki zdumienia, niedowierzania i nierzadko gniewu na wieść, że reforma instrumentów metodycznych zlikwiduje naramienniki wędrownicze. Czy faktycznie tak będzie?

(czytaj więcej)

 

Czym jest pilotaż SIM?

(Karolina Kornas)

O propozycji nowego systemu instrumentów metodycznych ostatnio było głośno, a i na łamach Na Tropie członkowie Zespołu ds. reformy instrumentów metodycznych pisali, jaki mają na niego pomysł. Dziś kilka słów o pilotażu, który ruszy w styczniu 2020 roku.

(czytaj więcej)

 

Sprawności na całe życie?

(Aleksandra Golecka)

Sześciokąt z trójkątów albo cały rękaw kółek, czy może jednak pustki na prawym rękawie munduru? Niezależnie od tego, czy je przyszywamy, czy nie, umiejętności, które zdobywamy w harcerstwie, jest niezliczenie wiele.

(czytaj więcej)

 

Nowa jakość instrumentów zespołowych

(Jakub Lasek)

Dobrze funkcjonujące sprawności zespołowe. Niewiele mówiące zadanie zespołowe i projekt starszoharcerski. Od dawna nieodnawiany program znaków służby. Co łączy wszystkie obecnie funkcjonujące w ZHP instrumenty zespołowe? Każdy wymaga zaktualizowania.

(czytaj więcej)

 

Zmiany w instrumentach metodycznych

(Radosław Rosiejka)

Przechodzimy do następnego etapu prac nad systemem instrumentów metodycznych. W wakacje Zespół Projektowy ds. reformy instrumentów metodycznych (ZIM) rozpoczyna szerokie konsultacje wypracowanych propozycji. Co zobaczą instruktorzy ZHP?

(czytaj więcej)

Quo Vadis reformo SIM?

(Lucyna Czechowska)

Jesteśmy po legendarnym spotkaniu ZIM. Legendarnym, bo zespół merytorycznie przygotowywał się do niego od prawie roku. Celem spotkania było stworzenie pierwszego, roboczego zarysu nowej wizji Systemu Instrumentów Metodycznych.

(czytaj więcej)

Instrumenty metodyczne, czyli co?

(Karolina Kornas)

Ostatnio sporo mówi się w naszej organizacji o instrumentach metodycznych, a za chwilę będzie się mówiło jeszcze więcej. Dowiedz się już teraz, o co chodzi! To artykuł dla zwykłego wędrownika.

(czytaj więcej)

 

Przeczytaj też: