DMB na ostatnią chwilę

Jestem w Związku / Julia Gierasimiuk / 09.02.2022

Dzień Myśli Braterskiej to zdecydowanie najważniejszy dzień w harcerskim kalendarzu. Co jeśli nie mogliśmy samodzielnie zaplanować wydarzenia, a chcemy razem świętować?

Z pomocą przychodzi Centralny Bank Pomysłów

Choć doskonale wiemy, że urodziny Roberta i Olave Baden-Powella przypadają 22 lutego, nie zawsze mamy możliwość samodzielnego zaplanowania atrakcji na DMB. Luty to dość intensywny okres, pokrywający się z sesją zimową, próbnymi maturami, feriami i co za tym idzie Harcerską Akcja Zimową. Tu z pomocą przychodzi Centralny Bank Pomysłów. To strona ZHP, gdzie znajdziemy propozycje programowe, poradniki i artykuły lub nawet gotowe konspekty na najróżniejsze tematy, które może dodawać każdy (również wy, jeśli chcecie się podzielić swoim pomysłem!). Wszystko można wyszukiwać według tematu lub metodyki, która nas interesuje. Jest to świetna sprawa w przypadku zajęć na ostatnią chwilę lub poszukiwań inspiracji w przypadku wypalenia kreatywnego.

Zajrzałam dla was do materiałów dostępnych w Centralnym Banku Pomysłów ZHP związanych z Dniem Myśli Braterskiej.

Gra planszowa – Wiedza o skautingu

Gra została zaprojektowana i stworzona z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Daje świetną okazję do sprawdzenia wiedzy na temat ruchu skautowego i ZHP na przestrzeni lat. Umożliwia także weryfikację znajomości wybranych technik harcerskich. Może stanowić element lub cały temat zbiórki. Jedyne wymagania, to wydrukowana plansza, karty oraz kość do gry i odpowiednia liczba pionków. Według twórców czas gry to ok. 80 minut. Gra jest o tyle uniwersalna, że możemy skorzystać z niej w dowolnym momencie roku harcerskiego. Grę znajdziecie pod tym linkiem w Centralnym Banku Pomysłu ZHP.

Odznaka Dnia Myśli Braterskiej

Odznakę Dnia Myśli Braterskiej można zdobywać od zucha aż do wędrownika, realizując wymagania odpowiednie dla danej metodyki. Jest to szansa na podjęcie szeregu działań, które mają przyczynić się do zwiększenia wiedzy na temat DMB. Odkrywanie różnorodności skautowego świata oferuje nam znacznie więcej, niż możemy sobie wyobrazić. Dzięki temu łatwiej spróbować świętować w nieco inny sposób, poszerzając horyzonty. Zwieńczeniem zdobycia odznaki jest świetna naszywka na mundur. Więcej o samej odznace i pomyśle na jej stworzenie pisały w Na Tropie rok temu hm. Martyna Kowacka i phm. Maja Pawińska.

Dzień Myśli Braterskiej. Propozycja programowa Chorągwi Białostockiej

Propozycja programowa napisana z myślą o osobach, które chcą zaskoczyć swoje środowisko ciekawą formą. Ta propozycja programowa nie zawiera przepisów na świeczkowiska, ogniska i podobne im formy, które niestety są powtarzane co roku, a uczestnicy doskonale znają ich treść na pamięć. Co zatem znajduje się na stronach tej propozycji? Przede wszystkim konspekty, pomysły i materiały do wykorzystania przy tworzeniu własnej zbiórki, akcji, zajęć czy prezentów. Są to rzeczy niestandardowe, ale za to kreatywne. Dla ułatwienia i przejrzystości materiały są przyporządkowane do czterech metodyk. Jest to zdecydowanie dobra inspiracja i mam nadzieję, że kolejne chorągwie również będą chętne do wydania swoich propozycji. Znajdziecie ją pod tym linkiem.

Nasz świat, nasza równa przyszłość

DMB to doskonały moment na pierwszy krok w stronę regularnej pracy z propozycją WAGGGS

Jak przeczytamy w Centralnym Banku Pomysłów, tegoroczny Światowy Dzień Myśli Braterskiej rozpoczyna trzyletnią podróż, w którą wyruszają harcerki, harcerze, skautki i skauci, by stać się świadomymi ekologicznie liderkami i liderami w swoim życiu oraz życiu swoich społeczności. Przez kolejne trzy lata propozycja programowa WAGGGS będzie opierać się na temacie środowiska. Zrealizowanie tej propozycji programowej pozwoli harcerkom i harcerzom oraz skautkom i skautom na całym świecie na odkrywanie kwestii związanych ze środowiskiem, przećwiczenie postawy równości płci i podjęcie działania na rzecz swojego otoczenia. Jest to doskonały moment na pierwszy krok w stronę regularnej pracy z materiałami wydawanymi przez Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek. Propozycję znajdziecie pod tym linkiem.

Living Threads

Gra na Dzień Myśli Braterskiej 2020, Living Threads, zwraca uwagę na różnorodność naszego ruchu. Dzięki obszarom różnorodność, sprawiedliwość i włączanie, można lepiej zrozumieć wyżej podane hasła oraz zacząć używać ich świadomie. Wykorzystując nici do prezentowania koncepcji różnorodności, gra inspiruje do zastanowienia się, w jaki sposób można stosować zasady sprawiedliwości i włączania w życiu codziennym oraz doceniać różnorodność w swoich społecznościach lokalnych i poza nimi czytamy w Centralnym Banku Pomysłów ZHP.

Impact

DMB w 2018 roku był ostatnią częścią trzyletniej strategii WAGGGS i wpisywał się w obszar Wpływ. Propozycja programowa Impact przedstawia zmiany i wpływ ZHP na jego członków i ich środowisko. Nasze indywidualne małe zmiany tworzą elementy mozaiki, które komponują kompletny obraz: duży wpływ, który możemy osiągnąć, tylko gdy wszyscy dołożą swój element układanki. Propozycja upowszechnia wiedzę o świecie przyrody, zachęca do przeciwstawiania się niszczeniu jej przez cywilizację. Popularyzuje również postawę harcerza jako człowieka odpowiedzialnego, aktywnego członka wspólnoty, który jest gotowy na zmiany. Całość jest przygotowana w estetycznym poradniku w wersji PDF.

Grow

Grow jest grą terenową skoncentrowaną na poszukiwaniu skarbów. Gra dotyczy rozwoju WAGGGS, jednostek, jak i samych członków organizacji. Propozycja składa się z 4 sekcji, które odzwierciedlają części drzewa. Celem jest odniesienie tych części do WAGGGS oraz ukazanie jaki wpływ na nią ma każdy jej członek. Grow opowiada na pytanie, jaki ma być człowiek, którego kształtuje dzisiejsze harcerstwo, stwarza warunki do wszechstronnego rozwoju i nawiązywania silnych więzi. Kształtuje też osobowość człowieka przy poszanowaniu prawa do wolności i godności, w tym wolności od nałogów.  W Centralnym Banku Pomysłów ZHP można znaleźć oryginalną propozycję po angielsku, jak i jej skrót przetłumaczony na język polski.

 

Inspirujcie się propozycjami programowymi

Nie są to wszystkie dostępne materiały dotyczące Dnia Myśli Braterskiej dostępne w Centralnym Banku Pomysłów. Wybrałam – moim zdaniem – najciekawsze.

Jeśli zawsze organizowaliście kominek bądź świeczkowisko, spróbujcie w tym roku czegoś zupełnie nowego. Znajdźcie jakieś pole służby, gdzie wasza pomoc realnie przyczyni się do szerzenia dobra. A może nigdy nie próbowaliście kuźnicy lub innej formy dyskusyjnej? Możliwe, że to właśnie wasza świetna okazja do wspólnej debaty i wymiany poglądów.

Życie jest zbyt krótkie na powtarzanie jednej formy, a jako harcerze powinniśmy stale się rozwijać i kształcić. Inspirujcie się propozycjami i pokażcie, że za każdym razem potraficie spędzić DMB równie ciekawie. Jeśli robicie to w jakiś wyjątkowy sposób, podzielcie się tym z naszą redakcją! Z chęcią usłyszymy wasze historie.

 

Przeczytaj też:

Julia Gierasimiuk - przewodniczka, zastępczyni przewodniczącego 50 Białostockiego Kręgu Instruktorskiego, członkini HKR „KRYZYS”. W wolnym czasie szyje, czyta i szuka miejsca tam gdzie jej jeszcze nie ma, a mogłaby być.