Filmy o Europie

Na Tropie Kultury / Agnieszka Pawlik / 26.05.2019

Rzym, Paryż a może Londyn? Fabuła znanych filmów zabiera nas w podróż do najpiękniejszych miejsc Europy. Oto kilka filmów, które przypomną wam o ciekawych miastach na naszym kontynencie.

Niektórzy już skończyli rok szkolny, a inni jeszcze o jego końcu myślą. Wraz z dużą ilością wolnego czasu warto poświęcić go nie tylko na spotkania ze znajomymi, czy wyjazdy, ale także na nadrabianie zaległości w oglądaniu filmów (pozdrawiamy maturzystów). Pozostając w klimacie zwiedzania, przedstawiamy wam świetne filmy, których akcja dzieje się w Europie:

Przed wschodem słońca (Before sunrise)

Reżyser: Richard Linklater
Rok: 1995

Przed wschodem słońca jest pierwszą częścią słonecznej trylogii Linklatera. Fabuła opowiada o przypadkowym spotkaniu dwójki młodych ludzi- Jessego oraz Celiny. Ona podróżuje do Paryża, on do Wiednia. Oboje wysiadają w Wiedniu wiedząc o tym, że Jesse musi zdążyć na samolot następnego dnia o 9:30.

Na pozór w filmie nic się nie dzieje, bohaterowie po prostu spacerują po mieście i rozmawiają o filmach, marzeniach oraz reinkarnacji. Taka rozmowa pokazuje jednak ciekawe spojrzenie na młodych ludzi zagubionych i szukających odpowiedzi. Zdecydowanie jest to kino raczej melancholijne, ale nie można mu odmówić magii, w którą jako ludzie tak pragniemy wierzyć. Tym bardziej, mając na uwadze, jak wiele czasu mają jeszcze przed sobą bohaterowie.

Jeśli komuś z was przypadnie do gustu pierwsza część polecam kolejne odsłony serii, czyli Przed zachodem słońca oraz Przed północą.

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie (Perfetti sconosciuti)

Reżyser: Paolo Gonovarese
Rok: 2016

Tym razem czas na włoską produkcję z polskim akcentem w postaci aktorki Kasi Smutniak.

Grupa wieloletnich przyjaciół spotyka się na kolacji, którą zamierzają uatrakcyjnić poprzez swego rodzaju grę – będą czytać na głos wszystkie SMS-y, maile, słuchać rozmów telefonicznych i oglądać zdjęcia, które przyjdą na ich telefony podczas nadchodzącego wieczoru. W końcu nie mają przed sobą tajemnic… Chociaż film ogląda się chwilami niczym przedstawienie teatralne (większość scen rozgrywa się w jednym pomieszczeniu) to wydarzenia gnają na łeb, na szyję, a z czasem coraz trudniej przewidzieć jak skończy się wieczór.

Kod da Vinci

 Reżyser: Ron Howard
Rok: 2006

Film i książka, o których słyszał prawie każdy. Brutalne morderstwo w Luwrze staje się powodem do rozwiązania zagadki.

Jeśli ktoś bardzo polubił głównego bohatera, Roberta Langdona, kontynuację jego przygód można poznać w Anioły i demony oraz Inferno.

Trzeba przyznać, że to, co najbardziej przyciąga wzrok, poza zagadkami rozwiązywanymi przez bohaterów, są przepiękne sceny obfitujące w najbardziej znane zabytki. Kilka biur podróży na całym świecie ułożyło nawet plany wycieczek po Rzymie oraz Paryżu tak, by umożliwiły one kroczenie śladami bohaterów filmów.

O północy w Paryżu

Reżyser: Woody Allen
Rok: 2011

O północy w Paryżu to film opowiadający historię Gila i Inez, którzy przybywają do stolicy Francji, by zaplanować ślub. Podczas samotnego spaceru po mieście Gil odbywa podróż w czasie do lat 20. XX w.

Film można określić jako pocztówkę z Paryża. Miasto jest pokazane w sposób przeuroczy, który tylko potęguje nostalgię głównego bohatera. W końcu zawsze za czymś tęsknimy, za inną pracą, która nadałaby życiu sens. Za innymi czasami, w których toczylibyśmy lepsze życie lub za decyzjami, które mogliśmy podjąć. Polecam ten film zwłaszcza na deszczowe wieczory.

Jak rozpętałem drugą wojnę światową

Reżyser: Tadeusz Chmielewski
Rok: 1969
Liczba części: 3

Na początek uprzedzając wszystkie pytania – tak wiem, że nie wszystkie przygody Franka działy się w Europie. Jednak mimo wszystko to właśnie na starym kontynencie działa się znaczna część fabuły. Pod tym linkiem znajdziecie mapę z zaznaczoną trasą głównego bohatera, którą przebył w trzech filmach.

Fabuła filmów opowiada o przygodach szeregowego żołnierza Franciszka Dolasa, który splotem przypadków jest przekonany o tym, iż wywołał II wojnę światową. Film składa się z trzech części: Ucieczka , Za bronią i Wśród swoich.

 

Przeczytaj też:

Agnieszka Pawlik - należy do Kręgu Instruktorskiego Buki działającego przy Hufcu Beskidzkim. Mieszka w Bielsku-Białej, a studiuje w Katowicach. Uwielbia podróżować, czytać książki i zastanawiać się, dlaczego ludzie nie oglądają wartościowych filmów oraz seriali, a przede wszystkim odkrywać jak najwięcej z otaczającego ją świata.