Jakie wyzwania po zjeździe?

Jestem w Związku / Olga Junkuszew / 26.09.2021

Jesteśmy już w połowie sezonu wyboru delegatów na zjazd. Do grudnia coraz mniej czasu. Nie dziwi więc, że coraz częściej pada pytanie o wyzwania dla ZHP po zjeździe. Mam na ten temat kilka przemyśleń.

Wyzwania się piętrzą

Choć może lepiej byłoby nazwać je wprost – problemami. W końcu nie bez powodu od grudnia mogliście przeczytać w Na Tropie już trzy artykuły pt. ZHP na zakręcie. Choć wyzwania się piętrzą, to nawet w najgorszej sytuacji, trzeba nadać priorytet niektórym sprawom. O te priorytety pyta Tomasz Kazubski – autor Harcerskiego Podcastu – w swojej najnowszej serii ZHP po zjeździe.

TOP 3 wyzwań dla ZHP

Podobno każdy lubi listy przebojów. Dlatego, w rozmowie z Tomaszem Kazubskim w Harcerskim Podcaście podjęłam się próby wskazania mojego TOP 3 wyzwań dla ZHP po zjeździe. Zapewniam – to lista, w której znajdziecie zarówno dobrze znane przeboje, jak i te zupełnie nowe.

Czas określić wartości

Czy wszyscy rozumiemy nasze wartości tak samo?

Każdy z nas , jako członek ZHP, jest wychowywany do wartości. Organizacja wskazuje, że są nimi: patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, wiara, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój. Jednak, czy wszyscy rozumiemy te wartości tak samo? Od dłuższego czasu mam wrażenie, że niestety nie. Uważam, że ogromnym wyzwaniem dla ZHP po zjeździe będzie ustalenie, jak rozumiemy te wartości. Czy czwarty punkt Prawa Harcerskiego jest wyliczanką? Czy zawsze stanie na straży wartości przynosi jedyne pozytywne rezultaty? Moje odpowiedzi na te pytania znajdziecie w nagraniu.

Struktura? Coś słyszałem

Nauka poprawnego korzystania ze struktury to kolejne wyzwanie

Kto nie lubi poczytać, co akurat dzieje się w Głównej Kwaterze, czy Radzie Naczelnej? Wiadomo, że większość z nas śledzi doniesienia z wypiekami na twarzy. Jednak w tych wszystkich emocjach zapominamy, że RN czy GK nie powinny być wcale emocjonujące. To jedynie i aż organy, które powinny zapewniać stabilne działanie organizacji i wspierać swoimi działaniami instruktorów tak, aby mogli się skupić na misji ZHP. Ponowna nauka poprawnego korzystania ze struktury zajmuje drugie miejsce na mojej liście TOP 3 wyzwań dla ZHP.
Czy powinniśmy korzystać ze wspierającej struktury, czy budować swoje? Gdzie w tym wszystkim jest miejsce konferencji harcmistrzowskich? Co z uchwałami zjazdowymi? Jeśli jesteście ciekawi, koniecznie posłuchajcie Harcerskiego Podcastu.

Organizacja młodych

Dlaczego mówimy wciąż młodym, że wiele muszą się nauczyć?

ZHP jest organizacją, w której nikt nie jest nauczycielem. Uczymy się wszyscy poprzez wzajemność oddziaływań. Dlaczego więc ciągle nie powierzamy funkcji zarządczych młodym instruktorom i wyolbrzymiamy odpowiedzialność kadry wspierającej? Czy nie bardziej odpowiedzialne jest bycie drużynowym?  Skoro nikt nie jest nauczycielem, to dlaczego mówimy wciąż młodym, że wiele muszą się nauczyć? Związek Harcerstwa Polskiego, aby należycie wypełniać swoją misję, powinien być ruchem ludzi młodych, nie kierowanym, a wspieranym przez dorosłych. Wprowadzenie tego zdania w życie, to według mnie trzecie wyzwanie, które godnie zamyka tę listę. Dlaczego? Wyjaśnienie w #13 odcinku Harcerskiego Podcastu. 

Czym jest Harcerski Podcast?

Harcerski Podcast to seria wywiadów na ważne harcerskie tematy. W podkaście pojawiają się poważne tematy ogólnozwiązkowe, ale również te lżejsze, jak np. rozmowy ze skautami z innych organizacji. Co ważne – podkasty są dostępne jedynie dla członków ZHP w związkowym intranecie.

Odcinek #13, w którym mówimy więcej o problemach opisanych w tym artykule, znajdziecie w Intranecie ZHP.

Jeśli chcecie posłuchać więcej odcinków Harcerskiego Podcastu, koniecznie zajrzyjcie na fanpage na Facebooku.

 

Przeczytaj też:

Olga Junkuszew - była zastępczyni kierowniczki Wydziału Komunikacji i Promocji GK ZHP. Zawodowo pracuje w reklamie. Prywatnie miłośniczka serii The Sims, marząca o tym, aby czasem kody działały w prawdziwym życiu.