Na Tropie 10/2019

Archiwum / 04.11.2019

Październik okazał się czasem wyborów. Pierwsze były wybory parlamentarne, później te związkowe – odwołać czy nie odwołać Główną Kwaterę. Jednak nie tylko tym żyliśmy w poprzednim miesiącu. To również świetny tekst o Macedonii czy relacja z IV Zlotu Drużyn Wędrowniczych Chorągwi Białostockiej. Oj, działo się w tym październiku!

Po co ci poseł?

(Ważny Trop/Tomasz Detlaf)

Taki poseł to ma dobrze – dostaje immunitet, niezłe diety i w zasadzie nic nie musi robić – pewnie każdy tak pomyślał chociaż przez chwilę. Warto więc zastanowić się, po co w ogóle tacy posłowie są i czy mogą nam pomóc w życiowych sprawach.

(czytaj więcej)

 

Teatr dobry na wszystko

(Na Tropie Kultury/Marta Jeżak)

Wchodzicie z rodzicami do jego oświetlonego wnętrza. Zajmujecie miejsce w wygodnych czerwonych fotelach. Wtedy wszystkie światła gasną. Co się stanie, gdy się zapalą?

(czytaj więcej)

 

O wschodzie na wschodzie

(Na Tropie Środowisk/Uczestnicy zlotu)

Ponad miesiąc temu 150 wędrowników spotkało się na IV Zlocie Drużyn Wędrowniczych Chorągwi Białostockiej. Co właściwie tam robili? Z jakimi wrażeniami wyjechali wędrownicy ze zlotu? O tym – i nie tylko – napisali do Na Tropie uczestnicy.

(czytaj więcej)

 

Co przyniesie zjazd?

(Ważny Trop/Radosław Rosiejka)

Ponad miesiąc temu przewodniczący ZHP ogłosił termin 41. Nadzwyczajnego Zjazdu ZHP. O tym, że zjazd będzie nieoficjalnie mówiło się już kilka tygodni wcześniej i tylko czekano na oficjalne potwierdzenie terminu. Spróbujmy więc wyjaśnić kto, z kim, po co oraz jak może potoczyć się sam zjazd.

(czytaj więcej)

 

Na słowie harcerza…

(Felietony/Jacek Grzebielucha)

Niemal każdy z nas wypowiedział kiedyś te słowa. Za dziecka powoływanie się na słowo harcerza uchodziło za najwyższą obietnicę, czy to wykonania jakiegoś działania, czy dochowania tajemnicy. I tak, jak Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie interpretują się w odniesieniu do stanu obecnego, tak i ten fragment należy rozpatrzyć ad. 2019. Bo czy 100 lat temu ktoś myślał np. o fake newsach?

(czytaj więcej)

 

Macedonia. Kraj kontrastów

(Wyjdź w Świat/Michał Dyderski)

Gdyby ktoś mi powiedział kilka lat temu, że Macedonia to wspaniały pomysł na wakacje, to… musiałbym najpierw sprawdzić na mapie, gdzie ona się znajduje. Nigdy nie spodziewałbym się, że tak docenię ten kraj.

(czytaj więcej)

 

Co wiemy, a czego nie?

(Felietony/Radosław Rosiejka)

Po zjeździe mnożą się analizy i przemyślenia. Padają apele o instruktorską postawę oraz trwa licytacja, kto bardziej kogo potępia za sposób prowadzenia dyskusji. Ale co właściwie wiemy, a czego nie wiemy po 41. Nadzwyczajnym Zjeździe ZHP?

(czytaj więcej)