Na Tropie 7/2021

Archiwum / 08.08.2021

Nadszedł czas na podsumowanie lipca w Na Tropie. To był gorący miesiąc – nie tylko ze względu na pogodę, ale także na tematy, o których dla Was pisaliśmy. Gdybyśmy mieli jednym słowem opisać wszystkie teksty, wybralibyśmy wyraz zmiana.

Miesiąc zaczęliśmy bowiem publikacją tekstu o zmianach w SIM, później pisaliśmy o zmianach w Wydziale Promocji i Komunikacji, o przygotowaniu do zmiany na funkcji drużynowego w drużynie wędrowniczej i wreszcie o zmianie podejścia do zarządzania zespołem.

HAL trwa w najlepsze, dlatego domyślamy się, że wielu czytelników w ostatnim czasie nie miało Internetu lub czasu by czytać. Jest szansa, żeby to nadrobić. Poniżej znajdziecie przegląd artykułów, które w lipcu ukazały się w Na Tropie.

Ostatni odcinek

(Jestem w Związku/Maria Korcz)

Na początku tego roku kalendarzowego nasza redakcja rozpoczęła współpracę z zespołem ZHP 360. W każdym odcinku nowego formatu mieliśmy swoją stałą część, w której prowadziliśmy przegląd harcerskiej prasy. W czerwcu jednak ukazał się ostatni odcinek Harcerskiego Szlaku. W tekście znajdziecie zarówno nagranie, jak i wyjaśnienie, co dalej z programem.

Czytaj: https://natropie.zhp.pl/index.php/ostatni-odcinek/

Promocja to jedynie lustro

(Felietony/Olga Junkuszew)

Olga z Wydziałem Komunikacji i Promocji GK ZHP była związana przez 6 lat, a w ostatnim czasie pełniła funkcję zastępczyni jego kierowniczki. Z końcem czerwca razem z pozostałymi 33 członkami Wydziału złożyła wypowiedzenie z pracy.  Ten krok był reakcją m.in. na zwolnienie z dnia na dzień rzeczniczki ZHP i kierowniczki Wydziału. W tekście Olga wyjaśnia, co stało za tą decyzją oraz naświetla sytuację, w jakiej z końcem czerwca znalazła się promocja w ZHP.

Czytaj: https://natropie.zhp.pl/index.php/promocja-to-jedynie-lustro/

Nowy SIM. Najważniejsze zmiany

(Instruktorski Trop/Andrzej Sawuła)

O zmianach w SIM pisaliśmy już w Na Tropie kilka razy. Tym razem prezentujemy must have rzeczy, które o nowym systemie każdy instruktor powinien wiedzieć. Szczególny nacisk kładziemy oczywiście na instrumenty dedykowane wędrownikom. Dzięki tej instrukcji szybko można zrozumieć zmiany dyskutowane w naszej organizacji od wielu miesięcy.

Czytaj: https://natropie.zhp.pl/index.php/nowy-sim-najwazniejsze-zmiany/

Oddać drużynę i spać spokojnie

(Felieton/Maria Korcz)

W życiu każdego instruktora przychodzi czas, kiedy musi przekazać funkcję swojemu następcy. To wydarzenie szczególnie ważne jest w przypadku drużynowych, a wyjątkowego kontekstu nabiera w drużynach wędrowniczych, które działają zgodnie ze swoją konstytucją. Stworzyliśmy  więc obiektywny poradnik o tym, jak rozpocząć, przeprowadzić i zwieńczyć proces przekazywania drużyny tak, by spać spokojnie.

Czytaj: https://natropie.zhp.pl/index.php/oddac-druzyne-i-spac-spokojnie/

Jakich zespołów potrzebujemy

(Instruktorski Trop/Jakub Lasek)

Czy wiecie co to znaczy, że organizacja jest turkusowa? To pojęcie z dziedziny zarządzania, którym w Polsce zajmuje się prof. Andrzej Blikle. W Na Tropie pisze o nim natomiast Jakub Lasek, który zarządzaniem zajmuje się zawodowo. Wyjaśnia co stoi za tą metodą i tłumaczy, czy sprawdziłaby się w ZHP.

Czytaj: https://natropie.zhp.pl/index.php/jakich-zespolow-potrzebujemy/

 

 

Przeczytaj też: