WW20: skupienie na celu

Jestem w Związku / Dominika Bucholc / 16.01.2020

Co powinno być celem obozu wędrownego w wakacje? O czym nie powinniście myśleć podczas jego trwania? Niby banalne pytania, ale czy wszyscy znają odpowiedzi? Na szczęście z pomocą przychodzi zespół ds. obozów wędrownych Wędrowniczej Watry 2020.

Zespół ds. obozów wędrownych przy komendzie Wędrowniczej Watry nagrał kolejny film ze wskazówkami, jak zorganizować taki wyjazd. W drugim odcinku, który opublikowano na fanpage;u Wędrowniczej Watry w piątek, możecie zobaczyć i usłyszeć phm. Emilię Wadas. Film nagrała z kanapy, ponieważ chciałaby podkreślić, że obozy to przede wszystkim podsumowanie śródrocznej pracy drużyny i realizacji postawionych przez drużynę celów.

Obóz wędrowny nie zawsze musi odbywać się w trudnych warunkach

A dlaczego kanapa? – pyta członkini zespołu ds. obozów wędrownych Wędrowniczej Watry. Bo bardzo często zapominamy o tym, że obóz wędrowny nie zawsze musi odbywać się w trudnych warunkach. Zapominamy o tym, że możemy spać gdzieś indziej, niż w namiocie – mówi w filmie Emilia.

Na czym nie powinniśmy się skupiać?

Jednocześnie dodaje, że spanie pod namiotem jest cudowną opcją, bo jesteśmy niezależni od świata. Mamy ze sobą plecak z namiotem, garnkami i jedzeniem, i okazuje się, że możemy wybrać do noclegu niemal każde miejsce, które nas zachwyci. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie w ten sposób podróżować.

Czasami możemy też wylądować w jakiejś prywatnej kwaterze albo w apartamencie

Pamiętajmy, że warto wybierać czasami wygodne miejsca na rzecz tego, żeby więcej osób z naszej drużyny odczuwało komfort podróży, czy po prostu, żeby mogło wziąć udział w takim obozie. Nie bójmy się skorzystać ze schroniska. Czasami możemy też wylądować w jakiejś prywatnej kwaterze albo w apartamencie. To wszystko zależy od was – mówi Emilia Wadas. Ale skupiajcie się przede wszystkim na tym, jakie macie cele, jak chcecie podsumować wasz rok, a nie na tym, w jakich warunkach będziecie spać. To ma być wasz obóz dla was – zaznacza członkini zespołu ds. obozów wędrownych Wędrowniczej Watry.

Jedno z zadań

Przypomnijmy, że wyjazd na obóz wędrowny to jedno z zadań na Wędrowniczej Watrze. Organizatorzy wiedząc, że jest to spore wyzwanie, starają się maksymalnie pomóc i w tym celu komenda przygotowała specjalny poradnik. Ma on pomóc w organizacji obozu wędrownego.

Możemy polecić również poradnik Katarzyny Pawkowskiej, który szczególnie przyda się przy organizowaniu obozu wędrownego w Polsce. Drużyny myślące o wyjeździe na obóz zagraniczny mogą skorzystać z poradnika Weroniki Szatkowskiej z Centralnego Banku Pomysłów.

Nadszedł już czas wysyłania tematów zajęć

Poza poradnikami jest też cykl filmów o obozach wędrownych. Pierwszy z nich pojawił się na fanepage’u Wędrowniczej Watry w grudniu zeszłego roku. Nagrał go phm. Jakub Lasek, zastępca komendanta ds. obozów wędrownych. Kuba pojawił się wtedy również w dość nietypowym miejscu, jak na obóz wędrowny – mogliśmy go zobaczyć w miejscu łączenia się Kanału Ulgi z Odrą.

Jeśli byłoby wam mało różnych materiałów o obozach wędrownych to możemy polecić jeszcze kilka tekstów z Na Tropie. To m.in. relacje drużyn z obozu na Ukrainie, czy wyjeździe na Węgry. Polecamy też przeczytać, dlaczego warto robić obozy i gdzie szukać przydatnych informacji.

I jeszcze jedno… podczas przygotowań swoich obozów wędrownych nie zapomnijcie, że nadszedł już czas wysyłania tematów zajęć, które przeprowadzicie na Wędrowniczej Watrze.

 

Przeczytaj też:

Dominika Bucholc - szefowa promocji Wędrowniczej Watry 2020

Radosław Rosiejka - instruktor Zespołu Wędrowniczego WWM GK ZHP oraz Wydziału Komunikacji i Promocji GK ZHP, przez dwa lata drużynowy drużyny wędrowniczej w Hufcu "Piast" Poznań-Stare Miasto. Lubi jeździć na rowerze i słuchać muzyki, ale nie robi tego równocześnie.