Odznaki Skautów Świata przyznane

Jestem w Związku / Radosław Rosiejka / 22.09.2019

14 wędrowniczek i wędrowników otrzymało najwyższe odznaczenie przyznawane przez WOSM. Za sobą mają projekt społeczny, którego celem było przyczynienie się do rozwiązania problemów związanych z milenijnymi celami rozwoju.

Odznaka Skautów Świata (Scout of the World Award – SWA) zdobyło 9 wędrowniczek i wędrowników z 13 Monieckiej Drużyny Wędrowniczej Modus Viviendi z Hufca Biebrzańskiego oraz 5 osób z 21 Drużyny Wędrowniczej Ursus z Goniądza.

Wszyscy oni odbyli 80-godzinną służbę na rzecz środowisk lokalnych. Jeden z projektów polegał na organizacji zajęć harcerskich, gry integracyjnej, a także biwaku w ramach współpracy z Zamkniętym Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym Promyk.

Drugi z projektów odbył się we współpracy z domem pomocy społecznej – Domem Kombatanta w Mocieszach. Wędrownicy i wędrowniczki zorganizowali m.in. akcję pisania kartek świątecznych z życzeniami dla kombatantów, warsztaty z origami, festiwal poezji i piosenki dla mieszkańców domu kombatanta, a także zorganizowali pomoc nastawioną na konkretne osoby.

Realizuj dewizę wędrowniczą

Odznakę Skautów Świata stworzono, aby zachęcić tysiące skautów do stanie się lepszymi obywatelami świata

Zdobywanie Odznaki Skautów Świata to pewnego rodzaju motywacja do podjęcia stałej służby w swoim środowisku, czyli zrealizowania dewizy wędrowniczej. Pierwszy raz przyznano ją w Polsce na zlocie ZHP w Gdańsku – Małgorzacie Leszczyńskiej. Teraz, to najwyższe odznaczenie w WOSM, na zlocie wędrowników Chorągwi Białostockiej otrzymało 14 osób.

Sama odznaka powstała w 2006 roku w ramach współpracy pomiędzy ONZ a WOSM, by aktywnie włączyć się w kampanię Deklaracji Milenijnej Narodów Zjednoczonych. Stworzono ją, aby zachęcić tysiące skautów w wieku 15-26 lat, a także młodzież niezrzeszoną do stania się lepszymi obywatelami świata. W ZHP mamy okazję ją zdobywać dopiero od kilku lat.

Aby zdobyć odznakę każdy z uczestników musi zrealizować trzyelementowy program związany z pokojem, rozwojem lub środowiskiem naturalnym. Uczestnicy muszą odbyć 21-godzinne szkolenie, na którym zapoznają się z problemem związanym z przynajmniej jednym z obszarów tematycznych. Następnie zrealizować długoterminowy (co najmniej 80-godzinny) projekt społeczny. Na koniec wystarczy dołączyć do społeczności SWA, czyli ogólnoświatowej sieci zdobywców odznaki, by wspomagać i doradzać innym w ich drodze do nagrody.

Duma z wędrowników

Udało im się w czyn przekuć hasło „myśl globalnie, działaj lokalnie”

Jestem niezwykle dumny z moich wędrowniczek i wędrowników – stwierdził po przyznaniu Odznaki w czasie Zlotu Wędrowników Chorągwi Białostockiej hm. Grzegorz Skonieczny. Udało im się w czyn przekuć hasło „myśl globalnie, działaj lokalnie” i realnie wpłynąć na swoje społeczności – dodał.

Odznaki wręczyła zastępczyni naczelniczki ZHP ds. wychowania hm. Lucyna Czechowska wraz z komendantem Chorągwi Białostockiej hm. Krzysztofem Jakubowskim oraz posłem PIS Henrykiem Wnorowskim.

Odznaki Skautów Świata otrzymali: pwd. Karolina Polińska, HO Dominika Polińska, HO Ewelina Świerzbińska, pwd. Kinga Łabanowska, sam. Aleksandra Skwarko, sam. Natalia Bigda, phm. Magdalena Czerep, HO Krzysztof Dąbrowski, sam. Anna Milewska (wszyscy z 13 Monieckiej Drużyny Wędrowniczej Modus Vivendi), phm. Natalia Olszyńska, pwd. Katarzyna Roszczewska, pwd. Patrycja Popowska, sam. Agnieszka Żylińska i Piotr Zawadzki (wszyscy z 21 Drużyny Wędrowniczej Ursus).

 

Współpraca: hm. Maciej Czechowski
zdjęcie: Piotr Bobko

 

Przeczytaj też:

Radosław Rosiejka - instruktor Zespołu Wędrowniczego WWM GK ZHP oraz Wydziału Komunikacji i Promocji GK ZHP, przez dwa lata drużynowy drużyny wędrowniczej w Hufcu "Piast" Poznań-Stare Miasto. Lubi jeździć na rowerze i słuchać muzyki, ale nie robi tego równocześnie.