Na Tropie 10/2018

Archiwum / 12.11.2018

Październik to początek jesiennego sezonu w Na Tropie. W tamtym miesiącu zaczęliśmy kilka nowych, ważnych dla nas cykli artykułów. Pierwszy z nich dotyczy Akademików, drugi to felietony Marcina Bednarskiego, a trzeci cykl jest autorstwa Wojciecha Sidorowicza. Do tego, poruszamy ważne tematy – m.in. wybory samorządowe. Ale to nie wszystko, co działo się w poprzednim miesiącu.

Ucz się na błędach

(Felietony/Ewa Grabek)

Nieważne, czy robisz coś pierwszy raz, czy setny, zawsze możesz uczyć się na błędach. Konferencja Metodyczna Wyzwania pokazała, że można ich popełnić całkiem sporo.

(czytaj więcej)

Poznajmy się! Zuzanna Ogrodnik

(Jestem w Związku/Justyna Gromek)

Chcemy swoją pracą pokazywać jak działać wędrowniczo i dawać wsparcie z tego zakresu ludziom, którzy nie mają go w hufcach. Ten rok będzie dla nas pod znakiem kształcenia – wyjaśnia nam kierowniczka Referatu Wędrowniczego Chorągwi Śląskiej.

(czytaj więcej)

Wszystko zależy od nas

(Ważny Trop/Radosław Rosiejka)

Według danych GUS-u ponad milion osób będzie mogło po raz pierwszy zagłosować w wyborach. Wśród nich są też wędrownicy. Ale czy młodzi wyborcy wiedzą, po co pójdą do urn? I po co komu potrzebny jest samorząd?

(czytaj więcej)

Teoria chaosu

(Felietony/Marcin Bednarski)

Dużo mówimy o planowaniu, pracy drużyn, zastępów, prób na stopnie. Za mało jednak o tym, że w wychowaniu nie zawsze tak się da. Czasem musimy być jak drapieżnik, trzeba się przyczaić i czekać na dogodną okazję.

(czytaj więcej)

Od głosowania do wyniku

(Ważny Trop/Tomasz Detlaf)

Ustalenie wyniku wyborów to dużo więcej niż samo zliczenie głosów. Zobaczmy więc, jaka teoria stoi za tym, że na podstawie tysięcy czy milionów wrzuconych do urn kart powstaje lista zwycięzców.

(czytaj więcej)

Bądźcie częścią drużyny

(Jestem w Związku/Wojciech Pietrzczyk)

Gdyby Wędrownicza Watra nie miała w sobie czegoś wyjątkowego, to już dawno zabrakłoby ludzi, którzy chcą ją tworzyć. Tymczasem ona ma się dobrze, cały czas ewoluuje, zaskakuje, ale przede wszystkim odbywa się z zaskakującą regularnością. W przyszłym roku już po raz osiemnasty!

(czytaj więcej)

„Nowy” wymiar podróżowania

(Wyjdź w Świat/Justyna Sankowska)

Autostop staje się coraz bardziej zapomnianym środkiem transportu. Ma on swoich zwolenników i przeciwników. Pierwsza grupa dzieli się na kolejne dwie. Możemy znać smak tego typu podróży lub się ich bać. Co się dzieje, jeśli się boimy, ale i tak w podróż wyruszamy?

(czytaj więcej)

Pisane nad Wisłą

(Felietony/Wojciech Sidorowicz)

Harcerstwo to trudna rzecz. Trochę dlatego, że chcemy poświęcić mu całe swoje życie, choć niekoniecznie powinniśmy to robić. Mamy poczucie obowiązku,  chociaż warto, byśmy o tym poczuciu czasem zapomnieli i pomyśleli o sobie.

(czytaj więcej)

Notabene – może wpadniesz?

(Na Tropie Środowisk/Maria Korcz)

O studenckim życiu Bydgoszczy i o tym, dlaczego warto pozostać harcerzem na studiach. Pierwsi w serii o kręgach akademickich na nasze pytania odpowiedzieli akademicy z kręgu Notabene.

(czytaj więcej)