Na Tropie 12/2020

Archiwum / 06.01.2021

Grudzień, nam pod znakiem zjazdu ZHP. Weekend 12-13 grudnia 2020 roku był jak film Hitchcocka. Zaczęło się od trzęsienia ziemi, a później napięcie tylko rosło. Sytuacji w ZHP poświęciliśmy trzy teksty. Ale pisaliśmy też o innych sprawach.

Po kolei. W ramach szukania inspiracji do działania polecamy wywiad z drużynową 28 Drużyny Wędrowniczej Żywica z Jarocina. Drużyna nie działa długo, ale już może wymienić wyjazdy na obozy wędrowne i służbę dla lokalnej społeczności. Kilka dziewczyn z drużyny jest też pierwszymi zdobywcami Odznaki Skautów Świata w Wielkopolsce.

Szczególnie polecamy felieton Jacka Grzebieluchy o autorytetach. Mamy wrażenie, że tekst mógłby trafić do większej liczby osób, gdyby nie eskalacja kryzysu we władzach naczelnych Związku. O tym, co się wtedy wydarzyło w ZHP i co o tym myślimy, przeczytacie w naszych tekstach publikowanych od 13 do 27 grudnia. Te i wszystkie inne artykuły z grudnia znajdziecie poniżej.

Będzie głośno i barwnie

(Na Tropie Środowisk/Maria Korcz)

Mimo pandemii na 10 stycznia planowany jest 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy. Aktualne plany zakładają, że odbędzie się on, jak co roku – bez zmian.

(czytaj więcej)

Blask żywicy

(Na Tropie Środowisk/Katarzyna Lesiak)

Na co dzień – przyjaciele, w hufcu – kadra i harcerscy wychowawcy, podczas służby – zgrana ekipa, która może na siebie liczyć. Poznajcie 28 Drużynę Wędrowniczą Żywica z Jarocina!

(czytaj więcej)

O autorytetach

(Felietony/Jacek Grzebielucha)

Globalny kryzys autorytetów to temat niemal każdego roku odkurzany, od kiedy – wciąż identyfikując się jako młody człowiek – pamiętam. Jak jednak rozwój technologii informacyjnych wpłynął na wybory wzorów do naśladowania młodzieży XXI wieku?

(czytaj więcej)

PILNE: ZHP na zakręcie

(Ważny Trop/Radosław Rosiejka)

W sobotę przed południem dowiedzieliśmy się, że Główna Kwatera zwołuje 42. Zjazd Nadzwyczajny ZHP. Związek znalazł się w poważnym kryzysie. Wyjaśnijmy zatem, jak do tego doszło i co wydarzyło się przez weekend.

(czytaj więcej)

Jak dostać Nobla?

(Na Tropie Kultury/Anna Mroczek)

Skąd wzięła się Nagroda Nobla, jak wygląda ceremonia wręczania nagród oraz ile pieniędzy otrzymują nobliści? Co musi się stać, by dostać nagrodę w dziedzinie literatury?

(czytaj więcej)

O krok za daleko

(Felietony/Paweł Kamiński)

Wydawać mogłoby się, że ostatnie dni powinny nam upłynąć głównie pod znakiem Betlejemskiego Światła Pokoju i jego wędrówki po Polsce. Tym razem podróż Światła jest przyćmiona przez wydarzenia, które dzieją się na poziomie władz centralnych ZHP.

(czytaj więcej)

Wszystko po staremu

(Felietony/Radosław Rosiejka)

Mamy kryzys w Związku – to już wszyscy wiedzą. To pewna nowość, po latach względnego spokoju, a przynajmniej tak się wydaje z perspektywy czasu. Fakt jest też taki, że z czasem pamięć się zaciera i o niektórych rzeczach się zapomina.

(czytaj więcej)

Wstrzymać ogień!

(Felietony/Jacek Grzebielucha)

To brzmi bardzo oczywiście, w sylwestra publikować tekst szkalujący strzelanie petardami. Niestrzelający utwierdzą się w swoim przekonaniu, a strzelający tego tekstu w ogóle nie przeczytają. Zawalczę jednak o tzw. elektorat środka.

(czytaj więcej)

Przeczytaj też: