Na Tropie 9/2020

Archiwum / 07.10.2020

Wrzesień w naszej redakcji nigdy nie należy do łatwych. Dopiero co wróciliśmy z różnych wyjazdów, żeby o nich od razu napisać, a już trzeba myśleć o nowym roku harcerskim i oswajać się z jesienią. W naszych artykułach jest trochę jednego i drugiego.

Do podsumowań należą teksty zastępczyni redaktora naczelnego o planach zrealizowanych i tych pokrzyżowanych, a także Opowieść patrolowego, czyli rozmowa o tegorocznym spotkaniu patrolowych i Wędrowniczej Watrze. Również sam naczelny postanowił co nieco napisać o Watrze, więc jeśli chcecie wiedzieć, dlaczego w tym roku nie ogłoszono drużyny Primus Inter Pares, to u nas znajdziecie odpowiedź.

W ramach myślenia o nowym roku harcerskim warto przeczytać felieton Drenaż mózgów zatrzymany? oraz artykuł o proponowanych zmianach w zdobywaniu stopni wędrowniczych. Znajdziecie w nim sporo faktów, bo napisała go instruktora zajmująca się zmianami w instrumentach metodycznych.

Dla osób muszących oswajać się z jesienią też coś mamy. Polecamy kubek herbaty, koc i dwa artykuły – o poezji oraz książce 27 śmierci Toby’ego Obeda, która była w wąskim gronie nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike.

Plany zrealizowane i plany pokrzyżowane

(Na Tropie Środowisk/Maria Korcz)

Od jakiegoś czasu mówię w harcerstwie bardziej otwarcie o nieudanych planach i nieosiągniętych celach. Wydaje mi się, że potrzebujemy w naszej organizacji odejścia od etosu superbohaterów. Czasem rzeczy się udają, a czasem nie.

(czytaj więcej)

Watra inna niż wszystkie

(Jestem w Związku/Radosław Rosiejka)

W czasie tegorocznej Wędrowniczej Watry nie zmieniono jej założeń, a jedynie dostosowano formę do sytuacji. A ta, z powodu pandemii SARS-CoV-2, spowodowała, że wiele rzeczy na Watrze było zupełnie innych.

(czytaj więcej)

Stopnie wędrownicze po nowemu

(Instruktorski Trop/Monika Czokajło)

Proponowane zmiany w Systemie Instrumentów Metodycznych obejmą HO i HR. Dotyczą one nie tylko konstrukcji próby, ale też warunków jej otwarcia. I właśnie to wydawać się może najbardziej rewolucyjne – pisze instruktorka ZIM.

(czytaj więcej)

Każdy ma coś z poety

(Na Tropie Kultury/Katarzyna Lesiak)

Poezja kojarzona jest raczej z przykrym, szkolnym obowiązkiem i oderwanymi od rzeczywistości sentencjami. Jest dla niej miejsce w harcerstwie? Bliżej niż myślisz!

(czytaj więcej)

Drenaż mózgów zatrzymany?

(Felietony/Jacek Grzebielucha)

Zbliża się nowy rok akademicki, co absolwentom szkół średnich kojarzy się z wyjazdami na studia, szukaniem stancji, nawiązywaniem nowych znajomości, ale również opuszczeniem dotychczasowego środowiska harcerskiego. W tym roku może być inaczej.

(czytaj więcej)

Kto zostanie komendantem Watry?

(Jestem w Związku/Radosław Rosiejka)

Trwa konkurs na komendanta bądź komendantkę Wędrowniczej Watry 2021! Jakie wymagania stawiane są przed kandydatami? Co to oznacza dla samych wędrowników?

(czytaj więcej)

Opowieść patrolowego [rozmowa]

(Na Tropie Środowisk/Maria Korcz)

Nie miałam w tym roku okazji być na Wędrowniczej Watrze. Z różnych źródeł słyszałam różne opinie na jej temat. Postanowiłam więc w końcu je zweryfikować.

(czytaj więcej)

Mechanizm krzywdy

(Na Tropie Kultury/Anna Mroczek)

Mam 47 lat. Tęsknię za mamą odkąd miałem 4 – mówi Toby Obed, ocaleniec. Kim są ocaleńcy? Co to znaczy umrzeć 27 razy? I wreszcie – co działo się za murami szkół dla rdzennych dzieci w Kanadzie?

(czytaj więcej)

 

Przeczytaj też: