Na Tropie 4/2018

Archiwum / 29.04.2018

W kwietniu przeprowadziliśmy z szefem Referatu Wędrowniczego Chorągwi Opolskiej phm. Jakubem Laskiem wywiad z cyklu Poznajmy się! A członkini Rady Naczelnej hm. Ewa Sidor napisała o tym, co należy zrobić, gdy ktoś pada ofiarą przemocy. Przeczytaj to, co cię ominęło.

Poznajmy się! Jakub Lasek

(Jestem w związku/Justyna Gromek)

Jak rozkręca się referat wędrowniczy? Jaki jest dobry nabór do drużyny wędrowniczej? Czym jest WędroSpace?  Tego dowiecie się z rozmowy z Kubą.

(czytaj więcej)

Dlaczego wciąż gdzieś uciekasz?

(Ważny Trop/Zuzanna Czachorek)

Dlaczego tak często się gubisz? – w świecie autyka takich pytań się nie zadaje. Otoczenie przyzwyczaja się do jego inności, nie zastanawiając się, co kryje się w jego umyśle. A gdyby tak spróbować zapytać: dlaczego?

(czytaj więcej)

Opiekun próby, czyli kto?

(Instruktorski Trop/Karolina Kornas)

Chcecie otworzyć próbę na kolejny stopień harcerski, ale nocami zamiast spać, zastanawiacie się, kto mógłby być waszym opiekunem? Drżycie na samą myśl o kapitule stopni wędrowniczych, bo to leśne dziadki i będą opowiadać, jak to było za ich czasów?

(czytaj więcej)

Instruktorski Telefon Interwencyjny

(Felieton/Ewa Sidor)

Zdarzają mi się takie rozmowy telefoniczne, po których żałuję, że je odebrałam. To rozmowy z zaprzyjaźnionymi instruktorami i instruktorkami, które rozpoczynają się słowami: dzwonię do ciebie, bo potrzebuję twojej branżowej porady.

(czytaj więcej)

Kulturalna niepodległa

(Na Tropie Kultury/Justyna Sankowska)

Czy świadomy obywatel to ten, który pamięta każdą datę ważnego wydarzenia w historii? Czy może to osoba uczestnicząca w wyborach? Co powiecie na to, że świadomy obywatel ma wiedzę związaną zarówno z historią, jak i kulturą?

(czytaj więcej)

24 godziny

(Felieton/Monika Kubacka)

Każdy z nas ma dobę. Każdy z nas ma różne role społeczne, które wymagają pewnego zaangażowania, nawiązywania relacji czy wykonania konkretnych obowiązków. Niekiedy sami nie robiąc nic, wymagamy, aby inni całe 24 godziny poświęcili ZHP, bo przecież #calymzyciem.

(czytaj więcej)

Czystsza oszczędność, czystsze środowisko

(Ważny Trop/Katarzyna Bałtowicz)

Bea Johnson ma 44 lata, pochodzi z Francji. Kilkanaście lat temu wyjechała do USA, gdzie poznała męża. Wraz z nim i dziećmi mieszka w Kalifornii. Co jest w niej niezwykłego? Jest prekursorką proekologicznego ruchu, który podbija serca setek tysięcy ludzi.

(czytaj więcej)

Wędrownicy w przestrzeni kosmicznej

(Na Tropie Środowisk/Łucja Trela)

WędroSpace było przestrzenią do wymiany doświadczeń i wspólnego szerzenia Dobra przez wędrowników z całego województwa opolskiego. Żeby do tego doszło, trzeba było przejść długą drogę.

(czytaj więcej)

Taniec. Wystarczy spróbować

(Na Tropie Kultury/Agnieszka Pawlik)

Nieśmiertelna Macarena oraz Oppa Gangnam style. Co je łączy? Każdy z nas potrafi zatańczyć w ich rytmie. Jakie inne utwory warto poznać przed wyjazdem? Czy w ogóle warto tańczyć?

(czytaj więcej)