Na Tropie 7-8/2019

Archiwum / 06.09.2019

Wakacje już za nami, ale to nie był tylko czas obozów. W tym czasie pojawiło się w Na Tropie kilka głośnych artykułów, które warto znać. Jeśli o nich słyszeliście, a nie czytaliście to warto to nadrobić, by znać źródło, a nie opierać się na cudzych opiniach.

 

Nowa jakość instrumentów zespołowych

(Instruktorski Trop/Jakub Lasek)

Dobrze funkcjonujące sprawności zespołowe. Niewiele mówiące zadanie zespołowe i projekt starszoharcerski. Od dawna nieodnawiany program znaków służby. Co łączy wszystkie obecnie funkcjonujące w ZHP instrumenty zespołowe? Każdy wymaga zaktualizowania.

(czytaj więcej)

Zatrzymaj się w Krakowskiej

(Jestem w Związku/Anna Mroczek)

Czy potrafisz przystanąć w codziennym pędzie, myśląc o sobie i swoim samopoczuciu? Czy analizujesz świat? Czy masz czas, by spojrzeć w gwiazdy? Każdy wędrownik z Małopolski już tak – dzięki IV edycji Zlotu Drużyn Wędrowniczych Zatrzymaj się!

(czytaj więcej)

Walizki uśmiechów

(Felietony/Jacek Grzebielucha)

Mijają trzy lata, od kiedy udało mi się wywołać lawinę komentarzy na pewnej instruktorskiej grupie na temat… walizek i plecaków w czasie akcji letnich. Teraz wiem, że problem dotyczy mnie bardziej, niż kiedykolwiek.

(czytaj więcej)

Sprawności na całe życie?

(Instruktorski Trop/Aleksandra Golecka)

Sześciokąt z trójkątów albo cały rękaw kółek, czy może jednak pustki na prawym rękawie munduru? Niezależnie od tego, czy je przyszywamy, czy nie, umiejętności, które zdobywamy w harcerstwie, jest niezliczenie wiele.

(czytaj więcej)

Zmień organizację

(Felietony/Jacek Grzebielucha)

Już sam tytuł wywołuje skrajne emocje. Zmień, oznacza przynależnościowo – zmień swój status członka ZHP na członka innej organizacji? Czy może operacyjnie – zmień tę organizację, niezależnie czy na lepsze, czy gorsze? Dychotomia pomiędzy kulturą wykluczenia a kulturą zmiany trawi nasz, co by nie było, ale wciąż wspólny Związek.

(czytaj więcej)

Przeczytaj do końca

(Instruktorski Trop/Agata Pruss)

Jedziemy na obóz. Do lasu, nie na bazę. W niektórych środowiskach to standardowe rozwiązanie, jednak dla mojej drużyny w ostatnim czasie nie. Dlatego nie jedziemy sami. Ale jak obóz, to trzeba go zorganizować, a jak coś robić, to profesjonalnie!

(czytaj więcej)

Skautowy amerykański sen

(Wyjdź w Świat/Kinga Pasternak)

Ten tekst stanowi zaledwie jedną tysięczną wspomnień z największego i najważniejszego skautowego wydarzenia tego roku! 24. Światowe Jamboree Skautowe w USA to miejsce, w którym przez dwa tygodnie spotkało się ponad 40 tysięcy skautów z całego świata.

(czytaj więcej)

Energia wzajemnie oddawana

(Na Tropie Kultury/Maria Korcz)

W te wakacje zagrali już między innymi na Pol’and’rocku i Openerze. Wczoraj uświetnili pierwszy wieczór Wędrowniczej Watry. Rozmawialiśmy z Kwiatem Jabłoni.

(czytaj więcej)

Watrowe zaskoczenia

(Felietony/Ewa Sidor)

Gdy pierwszy raz jechałam na Wędrowniczą Watrę w 2004 roku, nie sądziłam, że na stałe zagości w moim wakacyjnym kalendarzu.

(czytaj więcej)

Harcerskie spa

(Felietony/Rafał Derkacz)

Druhno drużynowa, druhu drużynowy, chciałbym ci podziękować w imieniu wszystkich instruktorów tego związku, za to co robisz! Wypełniasz przecież naszą misję w każdym calu i jesteś najbliżej tego „prawdziwego harcerstwa”.

(czytaj więcej)